אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מילון מונחי גבעות לחיפושי נפט: מה זה לוגים חשמליים? צילום: מאיר פרטוש

מילון מונחי גבעות לחיפושי נפט: מה זה לוגים חשמליים?

בדיווח היום לבורסה מסבירה גבעות לבקשת רשות ני"ע מה זה ליבות, שיעורי חדירות, מבחני הפקה ועמוד נפט. אספנו את המילון המלא

27.01.2010, 12:32 | גיל קליאן

מניות הנפט והגז הן האופנה האחרונה של הבורסה באחד העם. משקיעים רבים בוחרים לבצע פעולות במניות החיפושים, ונתקלים לרוב בדיווחי בורסה עמוסים במונחים טכניים לא ברורים כמו "לוגים חשמליים", "קידוח ליבות" ועוד. לטובת משקיעים אלה ביקשה רשות ניירות ערך מחברת גבעות עולם, מפעילת הקידוח מגד 5 בראש העין, למסור דיווח מפורט שיסביר את משמעותם של כל המונחים האלה.

עבור כל המשקיעים המבולבלים - אספנו כאן מילון קצר של מונחי חיפושי נפט וגז ומשמעותם, כפי שהופיעו בדיווח של גבעות היום (ד'):

ליבות - סלעים הנחתכים בצורת עמוד עגול מתוך בור הקידוח בעומקים שונים לצורך שאיבת מידע.

לוגים חשמליים - הליך שנועד לבדוק את התכונות הפיזיקליות של הסלעים כגון אקוסטיות, רדיואקטיביות, סוג הסלע, סוגי הנוזל או הגז שבסלע ועוד.

שיעורי חדירות - בדיקה במסגרת הלוגים החשמליים הבודקת את יכולת הזרימה של הנוזלים מתוך החללים בסלע בהם הצטברו. שיעור חדירות גבוה מתאפיין בשברים טבעיים פתוחים - היתרון בקיום שברים טבעיים פתוחים הינו שהם מגבירים את החדירות בכך שהם יכולים ליצור מעין "צינור" טבעי המוביל את הנפט מן החללים שבסלע. ככל ששיעור החדירות גבוה יותר וכמות השברים הטבעיים רבה יותר זרימת הנפט טובה יותר.

נקבוביות - ההצטברות של נפט בסלע המאגר יכולה להיות בתוך החללים שבין גרגירי הסלע, חללים אלה יכולים להיות מלאים במים או בנפט או בגז. הנוכחות של שברים טבעיים פתוחים ושל הנקבוביות יחד חשובה ליכולת הזרימה של הנפט מהסלע.

מבחני הפקה - בסיום שלב הקדיחה בכל קידוח נפט לאחר ניתוח המידע ישנן שתי אפשרויות - נטישת הקידוח או ביצוע מבחני הפקה. בעזרת המידע המתקבל מן הלוגים לסוגיהם, מן הליבות, ומהמידע המתקבל במהלך הקדיחה ובהתבסס על ניתוח של ממצאים אלו נבחרים אזורים המהווים פוטנציאל להפקה של נפט או גז. במהלך המבחן עצמו נעשות פעולות הגורמות לנוזלים (נפט או מים) או לגז שבמקטע הנבחן לזרום החוצה מבור הקידוח. מטרת המבחנים בכל קידוח נפט נועדה לבדוק איזה סוג של נוזלים או גז יש במקטע ואת קצב ההפקה הצפוי.

עמוד הנפט - המרחק שבין האזור הגבוה ביותר בקידוח שבו מצוי מאגר נפט לאזור הנמוך ביותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות