אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה יש בפנים? פוסטריה, חיסון נגד שפעת החזירים צילום: shutterstock

מה יש בפנים? פוסטריה, חיסון נגד שפעת החזירים

לפני שאתם ממהרים לקבל חיסון נגד שפעת החזירים, כדאי שתדעו שהוא מכיל גם תיומרסל שאחראי לתנועת ההתנגדות הגדולה לחיסונים שצומחת בארה"ב ובאירופה, חלבוני ביצה ושני שני סוגים אגרסיביים של אנטיביוטיקה שתופעות הלוואי שלהם כוללות אובדן שמיעה זמני ובעיות בכליות

28.01.2010, 10:10 | גדי גיא

וירוס מומת H1N1 קליפורניה

חיסון טבעי נוצר כשהמערכת החיסונית שלנו פוגשת וירוס חדש ומוצאת נקודות תורפה במעטפת החלבונית שמגינה עליו. לכן, רוב החיסונים המודרניים מכילים רק קליפות שבורות של וירוסים. התרגיל הממזרי של וירוס השפעת, תרגיל שבגללו האנושות אינה מצליחה להיפטר ממנו, הוא שהמעטפת שלו משתנה מדי שנה, ומדי שנה המערכת החיסונית שלנו צריכה לנתח את המעטפת מחדש. מוטציית שפעת החזירים התגלתה ב־2009 בקליפורניה. הביאו אותה נוסעים שחזרו ממקסיקו ושנדבקו שם במחלה.

פוסטריה, חיסון נגד שפעת החזירים, צילום: יריב כץ פוסטריה, חיסון נגד שפעת החזירים | צילום: יריב כץ פוסטריה, חיסון נגד שפעת החזירים, צילום: יריב כץ

תיומרסל

חומר משמר שמונע התפתחות חיידקים בתכשירים שמיועדים להזרקה, ומבטיח שמי שנכנס לרופא לקבל חיסון נגד שפעת לא ייצא עם הרעלת דם. אבל החומר הזה הוא גם האחראי לתנועת ההתנגדות הגדולה לחיסונים שצומחת בארה"ב ובאירופה. תביעה ייצוגית של 5,000 משפחות מאשימה אותו באחריות לאוטיזם אצל ילדים, ומשרד הבריאות בארה"ב הוציא אותו משימוש בחיסונים שמיועדים לילדים עד גיל 3. דווקא החיסון נגד שפעת החזירים מכיל תיומרסל - גם בגרסה שניתנת לילדים מתחת לגיל 3 ולנשים הרות.

סקוואלן (אדג'ובנט)

חומר בריא שנמצא בזיתים ונבטי חיטה, אך כשמזריקים אותו לווריד המערכת החיסונית מתעוררת בצרחות וחושבת שמדובר בפלישה. זה טוב לזירוז ייצור הנוגדנים, אך גם גורם לתופעות לוואי לא נעימות. ילדים מתחת לגיל 3 ונשים הרות מקבלים בארץ חיסון שאינו מכיל אדג'ובנט.

חלבוני ביצה

הדרך הקלה לייצר כמויות גדולות של וירוס היא לגדל אותו בתוך ביצי תרנגולת מופרות. לכן החיסון הזה מכיל חלבוני ביצה, שעלולים לגרום לתגובות אלרגיות אצל מי שרגיש אליהם.

קנמיצין וניאומיצין סולפאט

שני סוגים אגרסיביים של אנטיביוטיקה שתופעות הלוואי שלהם כוללות אובדן שמיעה זמני ובעיות בכליות. מה לאנטיביוטיקה ולחיסונים? כפי שסבתי אומרת, לכלב יכולים להיות גם פרעושים וגם קרציות, וליצרני החיסון חשוב שבחיסונם לא יתפתחו חיידקים.

מה יש בפנים - לטורים הקודמים:

מה יש בפנים - ספיד סטיק 24/7 

מה יש בפנים - מרשמלו של "כרמית"

מה יש בפנים - קוקה קולה זירו

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אוטיזם וחיסונים בכלל
לאחר ההאשמות של משפחות מסוימות, שמאשימות את התיומרסל בחיסון בכך שהילד הפך לאוטוסט, ביצעו מחקרים ועוד מחקרים בנושא. המחקרים האחרונים הוכיחו שאין קשר בין האוטיזם לתיומרסל. כל אחד יכול למצוא מחקרים אלה באינטרנט. אני חושבת שהסיכון להדבק בשפעת חזירים גדול יותר מהסיכון להנזק מהאג'ובנט, מחומר משמר או אפילו מכמות האנטיביוטיקה הקטנה שבחיסון. החיסונים הראשונים נגד שפעת שבהם השתמשו אכן היו נגועים - לא בחיידקים אלא בוירוס נפוץ אחר, שגרם למחלות נוירולוגיות לאנשים שחוסנו. עדיף חומר משמר בחיסון.
ביולוגית , גבעתיים  |  22.02.10
5.
מי שלא מסוגל להתמודד עם שפעת בכל מיקרה לא ישרוד עוד הרבה שנים.
אז מה זה משנה. אני מגיע מכפר קטן באוקריאנה שבו אסרו לחלוטין על רוב החיסונים ונאסר על השימוש באנטיביוטיקה. אני מכיר שישה משפחות שעלו ביחד איתי מהכפר ונחשו מה? אף אחד מאיתנו לא ראה רופא. אני כאן 18 שנה ולא ראיתי רופא(רק בצבא בשביל גימלים) :) הגוף שלנו יודע להתמודד לבד עם רוב הסכנות, עובדה! הבעיה מתחילה כשמתעסקים לילדים אם המערכת החיסונית שיודעת לעשות את העבודה שלה הרבה יותר טוב מכל חיסון. אגב התופעה של ילדים שלא מקבלים אנטיביוטיקה לא חולים בדוקה ומוכחת סטטיסטית.
01.02.10
4.
מזמן לא קראתי אוסף כזה של שטויות על חיסונים
לגבי תימרוסל ואנטיביוטיקה - ענה כראוי מגיב מס. 2. בנוסף, בעשרות מחקרים שכללו עשרות אלפי ילדים במדינות שונות לא נמצא קשר בין התימרוסל שבחיסון ואוטיזם בילדים. הרופא האנגלי WAKEFIELD שעורר את כל הבהלה הזו יצא די טמבל מכל העניין (חפשו מידע בויקיפדיה ומידע עדכני בגוגל). לגבי הסקוואלן שבחיסון - רואים שכותב הכתבה אינו מבין אפילו איך מזריקים חיסון. חיסון לוריד? אין בעולם חיסון שמוזרק לוריד. והאם הסקוולן מסוכן? הסקוואלן הוא האדגו'ובנט המצוי בחיסון לשפעת עונתית של חברת נוברטיס הקרוי FLUAD. חיסון זה הוזרק (לשריר!) מאז 1997 לכ 50 מיליון אירופאים וקנדים ולא דווח על תופעות לוואי חריגות. הסקוואלן מצוי גם כאדג'ובנט בחיסון הפוסטריה וחיסון הפנדמריקס לשפעת החזירים. מאז אוקטובר 2009 חוסנו כ 50 מיליון איש בעולם עם חיסונים אלו וגם כאן אין דיווחים על תופעות לוואי חריגות. ברור שסרבני החיסונים ידלו מהרשת כל שטות חסרת בסיס מדעי בגנות החיסונים. הם יכולים להמשיך לנבוח. השיירה עוברת ומי שצריך להתחסן - מתחסן. ומי שלא - עלול לשלם מחיר יקר בעתיד.
אבו חסן  |  30.01.10
2.
נכון שהחיסון מכיל אותם, אבל בכמות מזערית מאוד
תיומרסל? החיסון מכיל כמות קטנה מזה שתאכלו במנת בדג כגון טונה. אנטיביטיקות מסוגים שונים? כמותן כל כך מזערית שלא ברור לי מדוע זה לא מצויין בכתבה, מלבד הכוונה לעורר רגשות פחד בקהל הקוראים שאין לו מושג בחיסונים ומרכיבהם. מניסיוני, לאחר טיפול באלפי אנשים שטופלו באנטיביוטיקות שצויינו, גם בשימוש במינונים הגדולים במאוד אחוזים ממה שיש בחיסון לא נרשמו כמעט תופעות לוואי הקשורות לשמיעה. המינונים שיש בחיסון הם ממש נמוכים. בזמן האחרון שרלטנים הקשורים לסיינטולוגיה מנסים למנוע חיסונים מאנשים ע"י הפחדה עם "עובדות" שאין להם בסיס במציאות. תזהרו מהם!!
א.רוקח  |  29.01.10
לכל התגובות