אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר הכפיל את מספר עובדי הפרילנס בהייטק צילום: shutterstock

המשבר הכפיל את מספר עובדי הפרילנס בהייטק

חברות רבות מעדיפות לעבור למיקור חוץ, כדי לחסוך בעלויות הכרוכות בהעסקת עובדים קבועים

28.01.2010, 06:59 | מיקי פלד

מספר עובדי ההייטק שנותנים שירותי פיתוח כקבלנים או כיועצים עצמאיים הוכפל בין המחצית הראשונה של 2009 לבין המחצית השנייה שלה, מ־3,370 ל־7,136 עובדי פרילנס. כך עולה מנתונים שאספה חברת אתוסיה המתמחה בהשמה בענף ההייטק והגיעו לידי "כלכליסט".

זאת, לאחר עלייה מתונה יותר בשיעור ממוצע של 11% במהלך שנת 2008. בחיתוך לפי מקצועות, השינוי המשמעותי ביותר הוא במספר עובדי הפרילנס בתחום מהנדסי התוכנה, שזינק מ־1,800 בששת החודשים הראשונים של השנה ל־3,833 במחצית השנייה. מספר מהנדסי התוכנה העצמאיים במחצית הראשונה של 2008 עמד על 1,250 איש. באותה תקופה, גדל מספר מנהלי הפרוייקטים מ-135 ל-315, אנשי המרקום גדלו ל-730 לעומת 210, אנשי הפיתוח העסקי הגיעו ל-525 לעומת 190, מהנדסי החומרה גדלו מ-120 ל-783 ומהנדסי מערכות המידע הגיעו ל-950 לעומת 280.

הסבר אחד לעלייה הוא שמספר גדל והולך של אנשי הייטק שפוטרו או לא הצליחו למצוא עבודה קבועה בעקבות המשבר הכלכלי העדיפו לנסות את מזלם כעצמאים. מגמת המעבר למתן שירותים עצמאיים משתלבת בנטייה ההולכת וגוברת של חברות רבות לעבור לשיטת מיקור חוץ, כאשר העבודה נעשית במשרדי החברה, אך בלי שבין הצדדים יתקיימו יחסי עובד־מעביד.

אייל סלומון, מנכ"ל אתוסיה, אמר: "אנחנו מזהים מגמה בקרב מהנדסי תוכנה, מנהלי פרויקטים, אנשי מרקום ואנשי פיתוח עסקי שנפלטו מהשוק והחליטו לשנות את מסלול הקריירה שלהם. מדובר באנשי מקצוע שהסבו את עצמם לנותני שירותים חיצוניים לחברות, ולעתים אף לאותן חברות שמהן נפלטו". לדברי סלומון, העלייה במספר אנשי הפיתוח העצמאיים מחייבת את אנשי הפיתוח עצמם להיערך אחרת לניהול הקריירה שלהם ב"פורמט החדש" ולהתמקד באיתור לקוחות חדשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
למספר 14 - מס הכנסה ועוד איך
כשפוטרתי לפני שנה וחצי הפכתי בעל כורחי לפרילנס. בהתחלה הכל דפק, ובעיצת חבר לקחתי רואה חשבון שטיפל בשלושת הגופים שרוצים מכספי מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי. כשהעבודה התמעטה הם עדיין היו שם יחד עם הצ'ק החודשי לרואה חשבון 500 שקל. שום מס חברות ושום נעליים. הכל כאב ראש אחד גדול, וכשאתה מצליח להרוויח 10 אלף אחרי חודש בלי עבודה הולך 4.5 למיסים כולל רואה חשבון.
fe  |  31.01.10
17.
תגובה ל14 -הכוונה לפרילנסרים חופשיים , לא לעבדי אאוט סורס
אני מאחל לכל חברות האאוט סורס להעלם מהעולם. הכוונה היא לעובדים חופשיים, שכירי חרב (סליחה , קוד). אין שום עמלת תיווך ושום דבר. יותר ויותר מהנדסי תוכנה הולכים לכיוון הזה, אם הם בין עבודות, או בכלל. אני מקווה שחברות ההאאוט-סורס למיניהן תתחסלנה בקרוב. ככל שהנטוורקינג בין כולנו , עובדי ההייטק, יגדל, ככה לא יצטרכו אותם. זה לא שהם תמיד שולחים תותחים (בדרך כלל תותחים לא עובדים דרכם).
מושון , חולון  |  30.01.10
לכל התגובות