אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: 99% מהתוכן בביטורנט מפר זכויות יוצרים צילום: shutterstock

מחקר: 99% מהתוכן בביטורנט מפר זכויות יוצרים

מחקר מוכיח שעיקר תפקידו של ביטורנט הוא הפצה בלתי חוקית של תוכן מוגן

31.01.2010, 14:09 | יוסי גורביץ
בית משפט אמריקני פסק לאחרונה כי השימוש בביטורנט מנוגד לחוק, משום שמדובר בפלטפורמה שכל מטרתה היא הפצה בלתי חוקית של תוכן מוגן. הפסיקה מקבלת כעת תמיכה ממחקרו של בוגר פרינסטון, סאוהארד סאהי. מדגימה רנדומלית שביצע סאהי עולה כי לפחות 99% מהתוכן בביטורנט הוא תוכן מוגן בזכויות יוצרים. כך מדווח "ארס טכניקה". האחוז הבודד של תוכן שאיננו מפר זכויות יוצרים במובהק סווג על ידי סאהי כ"לא מפר זכויות, ככל הנראה".

סאהי בדק 1,021 קבצים, וגילה ש-46% מהם הם סרטים ותוכניות טלוויזיה, 14% הם סרטים פורנוגרפיים, 14% משחקים ותוכנות, 14% בלתי ניתנים לקיטלוג, 10% מהם הם מוזיקה - ספרים ותמונות תופסים כל אחד אחוז אחד. 99% מהתוכן, כאמור, הופץ בניגוד לחוק, כאשר במחלקת הסרטים האחוז טיפס ל-100%.

מהבדיקה עולה כי דווקא התוכן המוגן יותר על ידי נז"ק (ניהול זכויות קנין, DRM באנגלית) – סרטים ותוכניות טלוויזיה – הוא זה שמופץ יותר בקרב משתפי קבצים, וזאת משום שאין אפשרות לרכוש אותו ללא הגבלות. השיעור הנמוך יחסית של קבצי מוזיקה – רק 10% - מוסבר על ידי כך שניתן לרכוש את קבצי המוזיקה בקלות רבה יחסית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
טמטום
בושה - מה אנשים עושים על מנת להשיג לעצמם תואר. הדבר כולל להשתין לכוס ממנה שותים. ולבטח, במימון חברות התקליטים ותאגידי הסרטים. חבל רק, שכל המעגל הזה לא מבין - שהדבר הזה רק מקדם מכירות. בזכות השירות, אנחנו נחשפים לתכנים רבים יותר, שאילולא השירות לא היו נגישים לנו, עקב המגבלה הכלכלית. אני אישית קונה מוצרים שמאוד אהבתי, על מנת לתמוך ביוצריהם. ומה לעשות, אין כיום תחרות אל מול בתי הקולנוע היכותיים שנבנו, ותמיד הולכים לראות שם סרטים על מנת להנות יותר.
דרעקס  |  01.02.10
לכל התגובות