אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המערכת שתאיץ את הייעוץ הפנסיוני צילום: סי די בנק

המערכת שתאיץ את הייעוץ הפנסיוני

המסלקה אמורה לאפשר העברת כספים מהירה ופשוטה במקרה שחוסך יבקש לעבור ממוצר פנסיוני אחד לאחר או מגוף פנסיוני אחד למתחרה

02.02.2010, 14:27 | רחלי בינדמן

מסלקה פנסיונית היא למעשה מערכת ממוחשבת שצפויה לאגד בתוכה מידע על החיסכון הפנסיוני של החוסכים בישראל. מידע זה נמצא כיום במאגרי חברות הביטוח וסוכני הביטוח. המידע כולל את מוצרי החיסכון שבידי כל חוסך, כמה כסף חסך עד כה, באיזה מסלול השקעה הוא נמצא, מה דמי הניהול שנגבים ממנו וכו'.

נוסף על כך, המסלקה אמורה לאפשר העברת כספים מהירה ופשוטה במקרה שחוסך יבקש לעבור ממוצר פנסיוני אחד לאחר או מגוף פנסיוני אחד למתחרה. זאת, במסגרת תקנות הניוד שיושמו בראשית 2009 ומאפשרות לכאורה מעבר פשוט בין מוצר פנסיוני, דוגמת ביטוח מנהלים, לקרן פנסיה. הקמת המסלקה הפנסיונית נועדה לייעל העברת מידע וכספים בין הגופים בתחום.

המסלקה אמורה להיות בבעלות משותפת של השחקנים השונים בשוק, בהם גופים מוסדיים ומפיצים כמו גם סוכני הביטוח והבנקים.

נושא הקמת המסלקה עלה על רקע כניסת הבנקים לתחום הייעוץ הפנסיוני, הרחבת המוצרים המופצים על ידי סוכנויות הביטוח, רפורמות הניוד המאפשרות מעבר מחיסכון בחברה אחת לאחרת, והחלת פנסיה חובה לכלל העובדים במשק. כוונת משרד האוצר היא שכל השחקנים בשוק הפנסיוני יחזיקו בבעלות חלקית על המסלקה ותתאפשר להם גישה למידע שיצברו בה, אם כי בינתיים רוב הגופים טרם הביעו נכונות לקחת בה חלק.

ללא המסלקה, מתקשים הבנקים, שחסר להם מידע על החוסכים, לתת ייעוץ פנסיוני מלא ואחראי בכל הקשור לקרנות פנסיה וקופות גמל חדשות לשכירים. זאת, כיוון שהמידע בתחומים אלו נמצא אצל חברות הביטוח, שאינן ממהרות לסייע לבנקים לקבל גישה למידע. לכן, בינתיים מעניקים הבנקים ייעוץ בעיקר בתחום קופות הגמל הוותיקות שלפני רפורמת בכר היו בבעלותם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות