אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נעצרו שני בכירים בפסגות בחשד לתרמית בהיקף של עשרות מיליוני שקלים

נעצרו שני בכירים בפסגות בחשד לתרמית בהיקף של עשרות מיליוני שקלים

דוד אדרי ושי בן דוד נחקרו על ידי רשות ניירות ערך בחשד שפעלו בדרכי תרמית, לאורך תקופה ארוכה ובאופן שיטתי, בחשבון הנוסטרו של פסגות. השניים, שמכחישים החשדות, נשלחו למעצר בית. אדרי שימש בתקופה הרלוונטית לחקירה כמנהל ולאחר מכן סמנכ"ל ברוקראז'. בן דוד שימש כמנהל חדר מסחר ברוקראז'

01.02.2010, 23:18 | איתי הר אור והדר רז

חשד לפרשת הונאה חסרת תקדים בשוק ההון בישראל: דוד אדרי ושי בן דוד, שני בכירים בשוק ההון, חשודים בהונאת ענק בפסגות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

שופט בית משפט השלום בתל אביב, אילן דפדי, שלח היום למעצר בית את השניים, שעזבו את פסגות בתחילת 2010. סנגורו של בן דוד, נתי שמחוני, אמר בדיון הארכת המעצר: "החשוד שיתף פעולה בחקירה וכפר בחשדות המיוחסים לו". גם אדרי הכחיש את החשדות. מפסגות טרם נמסרה תגובה.

צוות חוקרים של הרשות לניירות ערך הגיע במהלך היום למשרדי פסגות, החרים מסמכים והחל בחקירה גלויה. גורמים המקורבים לרשות סיפרו ל"כלכליסט" על השיטה בה פעלו השניים על פי החשד: "הם היו מוכרים באופן שיטתי כמויות גדולות במשך היום ובערב היו מעלים את השער בחזרה כדי לשפר את היום שלמחרת".

מהרשות לני"ע נמסר כי השניים חשודים שפעלו יחדיו בדרכי תרמית, לאורך תקופה ארוכה ובאופן שיטתי, בחשבון הנוסטרו של פסגות, במטרה לבצע מניפולציה ולהשפיע על שערים של מגוון ניירות ערך.

פסגות חיסלה באחרונה את פעילות הנוסטרו שלה. ההחלטה על כך התקבלה כבר לפני כחצי שנה, ובחודשים האחרונים עסקו מנהלי התיק אדרי ובן דוד, במימוש המניות ואיגרות החוב שהיו בתיק. באחרונה רכשה קרן אייפקס את בית ההשקעות פסגות לפי שווי אדיר של 3.1 מיליארד שקל. בית ההשקעות פסגות הוא הגדול בישראל, ומנהל נכסים בהיקף של יותר מ-120 מיליארד שקל.

רווחים אסורים

על פי החשד, השניים פעלו על-ידי העלאת והורדת שערי ניירות ערך בהתאם לצרכיהם, על מנת להשיא רווחים אסורים לחשבון הנוסטרו של פסגות, תוך שהם מנצלים את הכוח העצום של חשבון עתיר נכסים זה.

דוד אדרי שימש, בתקופה הרלוונטית לחקירה, בין השנים 2007 – 2009, כמנהל ולאחר מכן סמנכ"ל ברוקראז' בפסגות ניירות ערך בע"מ. שי בן דוד שימש כמנהל חדר מסחר ברוקראז' בפסגות. השניים היו אחראים, בתקופה הרלוונטית לחקירה, על ביצוע השקעות חשבון הנוסטרו של פסגות. שיטת הפעילות של השניים יצרה רווחים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים לחשבון הנוסטרו של פסגות. כפועל יוצא מפעילותם גרפו השניים רווחים גם לכיסם.

בין יתר פעולותיהם, היטו השניים ע"פ החשד באמצעות חשבון הנוסטרו של פסגות, שהיה בשליטתם, שערי אג"חים קונצרניים, שערי אג"חים ממשלתיים לפני מכרזי הנפקה של אג"ח במסגרת הרחבת סדרות ושערי אג"חים ממשלתיים לפני "מכרזי החלף" של המדינה, שביצע האוצר. בדרך זו הביאו השניים להטיית מכרזים ממשלתיים לטובתם ואף השיאו לעצמם, בדרכי מרמה, רווחים עצומים.

השניים חשודים בביצוע עבירות של תרמית בניירות ערך, קבלת דבר במרמה, ומרמה והפרת אמונים.

"העלו את שער הנעילה"

מהחקירה עלה בין השאר כי במהלך מספר חודשים קנה חשבון הנוסטרו את רוב הקניות באג"ח דלק נדל"ן סדרה ה, בשלב טרום הנעילה (במקרים רבים למעלה מ-90%) ובכך, בעזרת רכישת כמות קטנה יחסית, הוא העלה את שער הנעילה, הוא שער הבסיס של היום למחרת, באופן משמעותי.

כך לדוגמא בחודשים מאי-יולי 2009, חשבון הנוסטרו של פסגות פעל בנייר ב-37 ימים מתוך 60 ימי מסחר. מתוכם, ב-35 ימים ריכז החשבון את רוב מחזור הקניות בנעילה (למעלה מ-50%) וגרם לשער הנעילה להיקבע גבוה ממה שהיה נקבע אילולא השתתף חשבון זה במסחר.  בתקופה זו עלה שער האג"ח בכ-48%.

מהחקירה עולה כי בתקופה האמורה "נפטר" חשבון הנוסטרו מכ-41 מיליוני אג"ח דלק נדל"ן סדרה ה. מהחקירה עולה כי המניע לפעילות תרמיתית זו שמטרתה להעלות את שער האג"ח היתה הגדלת שווי האחזקות באג"ח ומכירתו אחר כך בשער גבוה יותר, אותו העלו כאמור באופן מניפולטיבי, על מנת ליצור לעצמם רווחים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
סיפור על יעוץ בבנק דיסקונט-לפני מס' ח' פניתי לבנק לקבל יעוץ השקעות על אלטרנטיבה
להשקעה סולידית הגב' ה"יועץ ההשקעות" כלל לא ידעה בעצמה להתאים לי השקעה אלטרנטיבית במקום ריביות עלובות של הפקדונות שלהם בבנק -מילאה לי עלאק מערכת יהלום לפי צרכי ליכאורה ובסופו של דבר העלה נתון מפתיע- ההמלצה היתה פסגות 10/90 ואני שרק לא מזמן למדתי מקצועית א' ולמרות חוסר ניסיוני בתחום ההשקעות הדינאמיות , הבנתי כי פסגות יש לה סיפור יחסית ודי מסריח עם אפריקה ישראל. חשבתי לתומי שמערכת לא סתם המליצה על פסגות אבל הפעלתי את החוש השישי לגבי פסגות ולהפתעתי הלא מנוסה הבנתי שלמעשה פסגות יכולה לקבל כספים מהעמיתים (גם קופ"ג,והשתלמויות) ולנהל את הכספים לפי מה שמניב לפסגות הכי הרבה וזאת על גב החוסכים. למרות שגם בחב' ביטוח זה עובד כך אבל ההתרעמות של וורמוס על אפריקה היא זו שהחשידה הכי מכל ולכן לא הפקדתי את הכסף בשום אפיק ונשאר בעו"ש חחחח אולי הפסדתי כסף אבל הרווחתי שקט ושלווה והבנק כנראה "הפסיד" עמלה על ההפקדה ומה גם שהבנק היה מרוויח יותר ממני בשורה התחתונה מזל שהריבית על פיקדון עלה במעט ועכשיו הכסף בפיקדון. ולאחרונה התחילו לשווק סטרקצ'רים סתם עלובים
דנה  |  02.02.10
לכל התגובות