אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשנות: הבעיה הראשונה של זהבית כהן צילום: עמית שעל

פרשנות: הבעיה הראשונה של זהבית כהן

אם יש אמת בחשדות הכבדים נגד המנהלים, הרי שמדובר ברעידת אדמה בשוק ההון הישראלי. קרן אייפקס שרכשה את פסגות ניצבת מול אתגר לא פשוט

02.02.2010, 00:52 | הדר רז

זו הייתה אמורה להיות השנה המאושרת בחייהם של מנהלי פסגות. מצד אחד, הגאווה על תג המחיר המרשים בו נמכר בית ההשקעות לקרן אייפקס לפי שווי אסטרונומי של 3.1 מיליארד שקל, מצד שני, מיליוני השקלים שמנהלי פסגות גרפו לכיסם.

אבל כעת הכל השתנה. חוקרי רשות ני"ע הגיעו למשרדי פסגות ושמו סוף לחגיגה. במקום להנות מההצלחה, יצטרכו כעת להפשיל בפסגות שרוולים, לעבור על כל המסמכים ולבדוק את המערכות המתוחכמות - אלו שאמורות להביא לכך שאירועים כאלו לא יתרחשו.

אם יש אמת בחשדות שמכוונים כלפי שני המנהלים, הרי שמדובר ברעידת אדמה בשוק ההון הישראלי. בית ההשקעות הגדול בישראל לא יכול להרשות לעצמו "לפספס" אירוע שכזה. אם שניים ממנהליו הריצו מניות כדי לגרוף רווחים לתיק הנוסטרו, לא מדובר בעניין של מה בכך. מדובר באירוע חמור, שבפסגות היו צריכים לעלות עליו.

מנגד, כפי שקרה כבר בעבר, אם בסופו של דבר החשדות, שהמעורבים בפרשה מכחישים, יתגלו כלא נכונים, או יתפוגגו בדרכים יצירתיות, הרי שגם על כך מישהו יצטרך לתת את הדין. האשמות שכאלה המופנות כלפי מנהלי השקעות הן חמורות, ועצם העלתן יכולה להכתים קריירה שלמה.

מאבק עיקש

בפעם האחרונה שפסגות הסתבך עם רשות ניירות ערך זה היה כשהוא היה בבעלות בנק לאומי. מי שהיתה אז מנכ"לית פסגות, גבי רביד (שאמורה להתמנות בקרוב ליו"ר דש איפקס) הואשמה במתן הטבות ליועצים בבנקים, ויצאה למאבק עיקש מול הבנק, עד שנוקתה מכל ההאשמות. באותה תקופה רכשה בדיוק קרן יורק את השליטה בפסגות ונאלצה להתמודד עם חקירות הרשות. כעת, יורק נמצאת בצד המוכר, ואילו קרן אייפקס בצד הקונה. ושוב, כשפסגות עובר מבעל שליטה אחד לאחר, נאלצים שם להתמודד עם רשות ניירות ערך. זהבית כהן, מנהלת קרן אייפקס, בוודאי לא ציפתה לקבלת פנים כזו.

קשה להעריך כעת איך תיגמר הפרשה, אך העובדה שמדובר בבית ההשקעות הגדול בישראל, בוודאי לא תקל על המנכ"ל הנוכחי רועי ורמוס בהתמודדות, להפך. העובדה הזו עשויה לדרבן את רשות ני"ע לפעול בכל הכוח - ולהוכיח את כוחה מול אחד מהגופים הפיננסים החזקים בישראל. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
when we look at the market in israel,we see a lot of diferents of western marke
well,the market must be focust on the bigest players in the bursa world,wake up,ophorie is gon,psagot is became truh the owner chainge,an agent mafia clans,hopfuly the licenens of psagot will not freezing,becouse of 2 meglomans,but in this cauntry is everything posible,iven that tshuvawill at the end,withaut gas in his hands,psagot is made from a few hard working faunder,i know a few of them,this company loose the control,after the numbers became too hige,the clevers was taking there fatt bags home,and hue steel working on this informations is 2 meglomania eal persons,they dont iven secured enuf there manipulations,becouse when you do something for so many years,and peuple looks at you as a heavy player,you just forget the real rools,and your rools a became as the others there rools,loosing there mind with hige numbers,and the actioners will be paying for that !!!
roy , new york  |  02.02.10
9.
הבעיה איננה מה לא או כן לקחו
כאילו מתכננים הכל מראש, אז המדיה שואלת מה לקחו אלו או אחרים כי זה "צהוב" ומעניין... אבל מה שצריך להבין שבכל העולם אותם הקרויים מנהלי פיננסים, מקבלים שכר בלתי נתפס של 6 ספרות ובונוסים ושאחרי שנים בודדות הם רוכשים חברות ענק בלי שהם זקוקים למאמץ עליון, גם יאפשרו להם למנף הכל בעזרת הבורסה, סליחה בקשינו העולמי המאושר לגזל כספי הציבור. זו הבעיה. לא אם לקחו מפה ומשם כמה מיליונים בודדים. ואם והיה וגרמו להפסדי עתק, אל דאגה בכל מיקרה יזכו לשמיטת חובות לפי השיטה האמריקאית הנותנת לאיש הפשוט רק פשיטת רגל ועור. ואת זה מאמצים בכל העולם, ואחרי זה זה מועתק לכל מיגזרי החיים האחרים. ראו כוכבי סרטים, ספורט ועוד. ואיני מתכוון ליזמים שהמציאו והרוויחו בזכות גאוניותם. אז בעיה איננה מה לא או כן לקחו, ובכלל אם היו לוקחים לפי מה שהרוויחו עד 10 אחוזים הרי מעולם חברות פיננסים לא היו קורסות. אבל הם לוקחים 50 אחוז ומעלה כל המנהלים הללו, ואז אין שומנים בעת צלילה בשוקי ההון והקומודוטיס. אבל הכי בעיתי זה שאיש לא רוצה לעצור זאת. כל מי שיכול לשדוד באופן חוקי עושה זאת וכולם שותקים!
א. בן דן  |  02.02.10
לכל התגובות