אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההזדמנויות של קרדן

ההזדמנויות של קרדן

האם קרדן עדיין מעניינת אחרי זינוק של 200%?

07.02.2010, 11:22 | מאיר מזוז

למשברים כלכליים ישנה גם תועלת כלכלית לא מעטה. איך בדיוק, אתם שואלים את עצמכם, כאשר חברות מפסידות מיליונים, אנשים יוצאים ממעגל העבודה והמצב הפיננסי מורע, איך זה עושה טוב למשק? ובכן, משברים כלכליים "מנקים" את המערכות – הם גורמים להיעלמותן של חברות לא יעילות, בעלות ניהול רשלני או ללא שוק אמיתי. כך היה ב-2001, עת נעלמו לא מעט חברות היי טק עם רעיונות יפים אך ללא ערך כלכלי אמיתי. כך היה גם במשבר האחרון, בו יצא האוויר מנכסי נדל"ן מנופחים מעבר לכל פרופורציה. תהליך הניקוי הזה הופך את החברות החזקות לחזקות יותר, ויוצר, עבורנו המשקיעים, הזדמנויות לא מעטות.

קרדן אן.וי הייתה אחת מהנפגעות העיקריות במשבר הכלכלי. בתור חברה אשר רוב פעילותה מופנה לשווקי חו"ל, עם דגש על שווקים מתעוררים כמו אלו שבמזרח אירופה, סבלה החברה וכן גם המניה שלה מירידות כואבות. המניה, אשר בעבר התברגה במדד המעוף, עם שווי הנושק ל-7.5 מיליארד שקל, נפלה נפילה כואבת עם ירידת קרנה של מזרח אירופה, בזמן שחששות המשקיעים מפני קשיי הנזילות שלה הביאו את איגרות החוב שלה להיסחר בתשואה של כ-16%, מה שמעיד על חשש לא מבוטל מפני חדלות פירעון. מאז ועד היום, התבהרה התמונה, כאשר אגרות החוב של החברה חזרו להיסחר בתשואה "נורמלית" יותר (5.5%-6%) והמניה ביצעה מהלך עליה של כ-200% מנקודת השפל.

היכן הפוטנציאל הגדול?

קרדן היא חברת אחזקות אשר פועלת בארבעה תחומי פעילות עיקריים: נדל"ן בשווקים מתעוררים (סין, פולין ומדינות אחרות), פיננסים בשווקים מתעוררים, תשתיות ופעילות בישראל (נדל"ן, רכב ותקשורת). משום שלקרדן 3 רגליים רופפות ורגל יציבה אחת (הפעילות בישראל) היא סבלה מקשיי נזילות במהלך המשבר, אך כיום נראה כי החלק הרע כבר מאחוריה, והיא ניצבת בעמדה מצוינת לזנק קדימה.

הפעילות בישראל – קרדן מתכננת מספר מהלכים בפעילות שלה בישראל, הן על מנת להגביר את השקיפות בחברה והן על מנת להציף ערך. ראשית, הפרדה מתוכננת של קרדן ישראל מקרדן אן.וי תקל על המשקיעים להבין את החברה ובכך לסקר אותה יותר. שנית, היא הצהירה על כוונתה להנפיק את פעילות הנדל"ן למגורים – קרדן נדל"ן – מהלך אשר עשוי להציף ערך רב לבעלי המניות. שלישית, קרדן נדל"ן הכריזה על כוונתה לגייס קרן ריט בשיתוף עם חברת פרסידא, אשר עתידה לגייס כספים ממשקיעים מוסדיים בישראל על מנת להשקיעם בנכסים מניבים תוך ניצול הטבות מיסוי, ובשלב מאוחר יותר להנפיק פעילות זו בבורסה.

פעילות התשתיות – בתחילת השבוע הודיעה חברת הבת תהל על זכייה בחוזה הגדול בתולדותיה – לפיתוח תשתיות ביוב ומים באנגולה – בהיקף של 740 מיליון שקל ל-3 שנים. חוזה זה מגיע לאחר הודעה על חוזה לטיפול בשפכים בסין בהיקף של 28 מיליון יורו ורישיון לייצור חשמל בבקעת הירדן בעלות של 225 מיליון יורו. פעילויות אלו, בנוסף לאחרות, יוצרות צבר הזמנות של כמעט 400 מיליון יורו. על מנת לעמוד בצבר זה, החברה החלה לחפש משקיע פרטי אשר יזרים כסף לחברה בתמורה למניות מיעוט. מהלך שכזה עשוי להוביל להצפת ערך משמעותית עבור תהל, מעבר לשווי אשר היא רשומה ספרים (100 מיליון יורו). באם תחליט החברה בעתיד להנפיק את תהל בבורסה, עשוי להיווצר פוטנציאל נוסף, אך עוד חזון למועד.

פעילות הנדל"ן – לקרדן פעילות חזקה מאוד של בניה ברחבי מזרח אירופה, באמצעות חברת GTC אשר נסחרה בעבר בבורסה בת"א ומוזגה עם קרדן. GTC צברה ניסיון ומוניטין רב בבניה בפולין, ופעילות זו הורחבה למדינות נוספות במזרח אירופה, ולאחר מכן גם לסין, שם היא מצויה במהלך בניה של 8,000 יחידות דיור. לפעילות זו ישנו פוטנציאל רב להפוך לפרת המזומנים של קרדן בשנים הקרובות.

היכן מצויה הסכנה?

הזרוע הרביעית של קרדן, פעילות הפיננסים במזרח אירופה, לא מספקת נחת עבור המשקיעים בקרדן, הפעילות באוקראינה ממשיך להציג הפסדים. לאחרונה העמיקה קרדן את אחיזתה בבנק באוקראינה, דבר אשר מגדיל את הפוטנציאל בעתיד אם הכלכלה שם תתאושש, אך גם מגדיל את הסיכון בטווח הקצר אם החברה תיאלץ להזרים אליו כספים נוספים.

בשורה התחתונה - קרדן היא מניה מעניינת מאוד להשקעה, בייחוד עבור משקיעים אשר מסוגלים לספוג תנודתיות עקב תלות גבוהה של החברה בפעילויות בשווקים מתעוררים. אם המצב המאקרו כלכלי ברחבי העולם ימשיך להשתפר, ומהלכיה של קרדן יקרמו עור וגידים, עשויה מניית קרדן לחזור ולככב בתור אחת מיצרניות הערך הגדולות עבור המשקיעים.

הכותב מכהן כמנכ"ל אקסלנס קרנות נאמנות

קרנות נאמנות בניהול אקסלנס קרנות נאמנות בע"מ וכן חברות מקבוצת אקסלנס מחזיקות ו/או עשויות להחזיק ני"ע ונכסים פיננסיים המוזכרים בכתבה. הכתבה אינה מהווה המלצה לרכישת ני"ע ואינה מתחשבת בנתונים האישיים של כל אדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות