אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים: נעמיק את הפיקוח על מתווכי הדירות צילום: גדי קבלו

משרד המשפטים: נעמיק את הפיקוח על מתווכי הדירות

זאת לאחר שבדיקה שנערכה בעקבות תלונות אזרחים לגבי שירותי תיווך שקיבלו, העלתה כי מתווכים רבים עובדים ללא רישיון

11.02.2010, 10:16 | שי פאוזנר

משרד המשפטים מדווח כי החליט להדק את הפיקוח והאכיפה בתחום תיווך הדירות. זאת לאחר שבתקופה האחרונה הגיעו ללשכת רשם המתווכים תלונות רבות של אזרחים לגבי שירותים מקצועיים שקיבלו ממתווכים, אשר לאחר בדיקה התברר כי חלקם כלל אינם מורשים לעסוק במקצוע.

המשרד החל לקיים בימים אלה דיונים עם הרשות להגנת הצרכן כדי לקבוע תוכנית פיקוח ואכיפה על העוסקים במקצוע ללא רישוי מתאים. ישיבות אלה מתקיימות בשיתוף עם לשכת המתווכים בירושלים.

הנדל"ן בפריחה כולם רוצים להיות מתווכים מספר אזרחי ישראל שנרשמו למבחן המתווכים במועד הקרוב הגיע למספר שיא של כ-2,000, זאת בהשוואה ל-1,200-1,600 בשנים עברו אורי חודי, 49 תגובותלכתבה המלאה

בתוך כך, מסר אתמול דובר משרד המשפטים, כי המשרד ימשיך לפעול לפיקוח ולאכיפה בתחום זה, כדי להגן על הציבור הרחב על מנת שלא ייגרמו נזקים ממתווכים שאינם מורשים לעסוק במקצוע.

גדעון בן דוד, ראש מינהלת היחידות המקצועיות במשרד המשפטים מסר: "לרוב אזרחי המדינה נכסי המקרקעין שברשותם הינם רוב רכושם, מתן אפשרות למתווך לא מורשה לטפל בנכס מהווה סכנה וחשיפת בעל הנכס לנזקים בלתי הפיכים. במסגרת פעולות הפיקוח והאכיפה אנו מבקשים לקבל כל מידע רלוונטי מהציבור".

נציין עוד כי בין השאר, פורסמה באתר משרד המשפטים רשימת מתווכים מורשים הכוללת את מספרי הרישיון כפרט מזהה לאותם מתווכים. רשימה זו מתעדכנת באופן קבוע והיא עדכנית.

מומלץ: לדרוש הצגת רישיון תיווך

העיסוק בתיווך במקרקעין ללא רישיון תקף אסור על פי חוק המתווכים במקרקעין ומהווה עבירה פלילית. אנשי משרד המשפטים אמרו בעניין זה, כי ניסיון העבר מלמד שמי שעוסק בתיווך ללא שיש ברשותו רישיון כדין, עלול להסב נזקים כבדים ביותר ללקוחותיו.

המשרד ממליץ לדרוש ממתווכים בכל מקרה שבו נערכת עסקה לשכירת שירותיו של מתווך, להציג רישיון תיווך בטרם יחתום על כל מסמך מול המתווך. על פי החוק, אדם המתווך בעסקת מקרקעין, מבלי שיש ברשותו רישיון כדין, אינו זכאי לקבל עמלת תיווך בגין אותה עסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

29.
משרד המשפטים
לא מספיק רישיון לתיווך יש צורך בהתמקצעות עמוקה ורצינית יותר .אנשים עובדים מהבית ללא שום ידע וניסיון או לאחר ניסיון קצר והופ הם נקראים מומחים ויועצי נדל"ן ויודעי כל. לא כך צריך להיות הדבר מתווך שעבר מבחן של משרד המשפטים חייב לעבור סט"ג במשרד עובד וקיים ולאחר מכן מבחן נוסף לקבלת האישור הסופי וקבלת הרישיון .צריך שתהיה היררכית דרגות של תיווך זוטר.מקצועי , מפקח לדוגמא . כך למקצוע התיווך יהיה ערך מוסף גבוה יותר ללקוח והן לענף.אנשי מקצוע רצינים יהיה בשוק כל אילו שמחשים כביכול" כסף קל" לא יהיו בשוק משרד התיווך יהיה גורם משמעותי ללקוח מכיוון שעסקאות יעברו דרך משרד ולא דרך חפרים למינהם .
דוד , ת"א  |  15.02.10
28.
משרד המשפטים יפקח
ברכות למשרד המשפטים בגין נקיטת יוזמה מבורכת,לפיקוח על מתווכים חסרי רישיון,לצערי עדיין קיימים הרבה חאפרים בענף,שמחבלים בתדמית של המתווכים המורשים, שרובם אקדמאים,בוגרי קורסים, השתלמויות.והרצאות,ומשלמים אגרה כחוק,רק יד קשה ופיקוח הולם,תנקה את הענף ותעצים את יוקרתו, הרי באירופה ובארצות הברית יועצי נדלן מצויים בליגה של עורכי דין ובנקאים.
משה שי-הולילנד נכסים-ירושלים , ירושלים  |  14.02.10
27.
דיבורים כמו חול ואין מה לאכול...
יודעים לקחת אגרה שנתית כל שנה, ופשוט לא עושים כלום...ובטוח שגם בעתיד משרד המשפטים לא יעשה כלום.אל תתלהבו מהכתבה..זה בסדר,עולם כמנהגו נוהג..ואף אחד לא עושה כלום בנידון,ועוד יותר עצוב, שכשניפגש בעו 10 שנים, לא ניראה שום שינוי שנעשה בשטח.....
אבי , תל אביב  |  14.02.10
לכל התגובות