אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיקומי משדרי הטלוויזיה הדיגיטליים ייחשפו לציבור צילום: shutterstock

מיקומי משדרי הטלוויזיה הדיגיטליים ייחשפו לציבור

המשרד להגנת הסביבה יפרסם באתרו את מיקומם של המשדרים הדיגיטליים שכבר נכנסו לפעולה ושל אלו שהפעלתם צפויה בחודשים הקרובים

13.02.2010, 22:28 | גילעד נס ורויטל חובל

העמימות בנוגע למיקומם המדויק של משדרי הטלוויזיה אמורה להתבהר בימים הקרובים, לאחר שהמשרד להגנת הסביבה יפרסם באתרו את מיקומם של המשדרים הדיגיטליים שכבר נכנסו לפעולה ושל אלו שהפעלתם צפויה בחודשים הקרובים - כך נודע ל"כלכליסט". במקביל מבקשים במשרד להגנת הסביבה להאיץ את השבתת המשדרים האנלוגיים, ופנייה ברוח זו עתידה להגיע לרשות השנייה בימים הקרובים.

מאוגוסט 2009 פועלת בישראל מערכת שידור דיגיטלית המשדרת חמישה ערוצים - 1, 2, 10, 33 ו־99 (ערוץ הכנסת). 14 המשדרים המוצבים ברחבי ישראל מאפשרים לאזרחים לקלוט את שידורי חמשת הערוצים הללו באמצעות ממיר שעלותו כמה מאות שקלים. כיום מציינת הרשות השנייה באתר שלה את שם המשדר, האזורים שהוא אמור לכסות, הספקו של המשדר, אפיק השידור שלו והתדרים, כולל היתר ההפעלה של המשרד להגנת הסביבה - אך לא את מיקומו המדויק. לפי חוות הדעת של גורמי הביטחון במשרד להגנת הסביבה, יש להימנע מחשיפת המיקום כדי לא לאפשר פגיעה אפשרית במשדרים, שתשפיע על יכולתה של המדינה לפנות לאזרחיה במקרה חירום.

עמותת אדם טבע ודין פנתה בתחילת ינואר במכתב למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, יוסי ענבר, שבו ביקשה מהמשרד לבחון בשנית את החלטתו שלא לפרסם את מיקומי המשדרים. לטענת העמותה, השידור נסמך על משדרים רבים ולא על מוקד המצוי בסיכון ביטחוני בודד, וקיימים מקורות מידע רבים, בהם שירותים המציגים תמונות לוויין לציבור הגולשים ומאפשרים לכל אחד לברר את מיקום המשדרים. כעת, כאמור, יפרסם המשרד את מיקומם.

עד כה הופעלו 14 משדרים דיגיטליים, ומתוכננת הפעלתם של 9 משדרים נוספים. בסיום התהליך, שנקבע על פי החלטת הממשלה לחודש פברואר 2011, יושבתו כ-65 משדרים אנלוגיים והקליטה תתאפשר באמצעות ממירים דיגיטליים בלבד. עם זאת, כל עוד לא מושבתים המשדרים האנלוגיים נפלטת למעשה קרינה משני משדרים בכל מיקום. על אף שהקרינה מצויה מתחת לסף שקבע המשרד להגנת הסביבה, מבקשים במשרד לקצר ככל שניתן את התקופה שבה נחשפים האזרחים לקרינה שאינה מחויבת המציאות.

מהרשות השנייה נמסר כי היא תומכת במהלך המעבר לשידור דיגיטלי מלא והשבתת המשדרים האנלוגיים. עם זאת, ייתכן שהעניין יתעכב מסיבות אחרות: משרדי האוצר והתקשורת דנים בחודשים האחרונים בהליך סבסוד הממירים הדיגיטליים לאוכלוסיות החלשות, ועד שלא יגיעו להסכמה - לא תוכל המדינה, ככל הנראה, להורות על השבתת השידור האנלוגי הנקלט באמצעות אנטנות רגילות. על פי ההערכות, צפויים הדיונים בין הצדדים לשאת פרי במרץ-אפריל, אולם כל עיכוב בנושא זה צפוי לעכב גם את השבתת השידור האנלוגי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות