אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"רוצים לעבור לשלב הבא כדי לצמצם את הגירעון" צילום: אי פי אי

"רוצים לעבור לשלב הבא כדי לצמצם את הגירעון"

ליגת אירופה, לשעבר גביע אופ"א, מכניסה הרבה יותר כסף למשתתפות מאשר בשנים קודמות. הפועל תל אביב נהנית מכך. האם הריצה באירופה תניב עוד יותר הכנסות בסוף השנה?

14.02.2010, 10:34 | אביתר לנג

איך הפועל תל אביב יכולה לסכם את המסע באירופה מבחינה כלכלית? בעיקר עם חיוך. גם מבחינה מקצועית וגם מבחינה כלכלית שואבת הפועל תל אביב הרבה אופטימיות מהמסע האירופאי שלה.

יבואה (בע"מ)

סמואל יבואה, חלוצה הגנאי של הפועל תל אביב עד לפני חודש, נמכר לגנק ב־780 אלף יורו. על פניו, הסכם טוב עבור המועדון אבל בהפועל הוא התקבל ברגשות מעורבים. לפני חצי שנה קיבלה הקבוצה הצעה על החלוץ בשווי של 1.5 מיליון יורו אבל היא דחתה את ההצעה מתוך הנחה שכוכב הפועל כפר סבא לשעבר ימשיך להשתפר ומחירו יעלה. ואולם, יבואה, בגלל בעיות אישיות, נראה לפתע אנמי וחסר אנרגיות על המגרש וההצעות עליו נעלמו כלא היו. למזלה של הפועל תל אביב, אלי גוטמן הוביל את חניכיו להצלחות מרשימות בליגת אירופה (גביע אופ"א לשעבר).

מכירת שחקנים (בעתיד)

ההצלחה של הפועל צפויה להניב פירות פיננסיים גם אם הקבוצה לא תעבור את רובין קזאן החזקה בשלב הנוק אאוט הראשון של ליגת אירופה (משחק ראשון ביום חמישי הקרוב). איתי שכטר, גילי ורמוט, ביבראס נתכאו, וינסנט אניימה ודגלאס דה סילבה — עמוד השדרה של ההרכב — עוררו עניין בקרב כמה הקבוצות האירופיות, שעם תום העונה עשויות להגיש הצעות של כמה מיליוני שקלים על אותם שחקנים. שום דבר לא מובטח, כמובן, אבל ייתכן שהפועל תל אביב תצטרך לבנות את הקבוצה מחדש בקיץ.

הכסף שיכניס המועדון מהמכירות וכמובן הכסף שהרוויח מהריצה באירופה עשוי לעזור לו לעשות זאת. והפועל, שלא תטעו, הכניסה לא מעט כסף. ההכנסות של הפועל תל אביב מהמפעל האירופי המשני של אופ"א מסתכמות כיום בכ־12 מיליון שקל.

אלי גוטמן. יקבל בונוס, צילום: ראובן שוורץ אלי גוטמן. יקבל בונוס | צילום: ראובן שוורץ אלי גוטמן. יקבל בונוס, צילום: ראובן שוורץ

בונוסים (הכנסה)

הכל מתחיל ונגמר בבונוסים שמחלקת אופ"א על ההשתתפות בליגת אירופה. אם בשנים קודמות רק העפלה לרבע גמר הטורניר היתה מבטיחה הכנסה נאה — השנה, בפעם הראשונה, גם השתתפות בשלב הבתים הבטיחה הכנסות נאות ביותר למועדונים.

הפועל הכניסה 180 אלף יורו (כ־930 אלף שקל) על השתתפותה בשלבים המוקדמים. הבונוס הראשוני על הגעה לשלב הבתים עמד על 600 אלף יורו (יותר מ־3 מיליון שקל), 50 אלף יורו נוספים קיבלה הקבוצה על כל משחק (שישה בסך הכל), וכך, רק מהעלייה לשלב הבתים, הכניסה הפועל כ־900 אלף יורו (כ־4.7 מיליון שקל).

ארבעת הניצחונות של הפועל בשלב הבתים הכניסו 640 אלף יורו (3.2 מיליון שקל) נוספים. העלייה לשלב הבא הכניסה למועדון 200 אלף יורו נוספים (1.03 מיליון שקל). בסך הכל, מבונוסים בלבד הכניסה הקבוצה כ־8.93 מיליון שקל.

כרטיסים (זולים מדי)

ממכירת כרטיסים למשחקי ליגת אירופה הכניסה הפועל תל אביב סכום, שבהנהלת הקבוצה מגדירים כ"מאכזב". הפועל לא ציפתה להצלחה המסחררת שלה בשלב הבתים ויצאה במבצע מיוחד (מיני מנוי) שהביא לכך שהכנסות ממכירת כרטיסים עמדו על כ־2 מיליון שקל בלבד. לפחות בלומפילד היה כמעט מלא בכל משחק.

הוצאות (מלון וטיסות)

עם ההכנסות הרבות גם באו הוצאות לא מעטות כלל. כל מסע של הפועל למשחק חוץ במסגרת האירופית עלה לה כמה עשרות אלפי שקלים. לכל משחק יוצאים 40 איש — השחקנים, כמובן, אנשי הצוות המקצועי, וחברי ההנהלה. עלות טיסה לאדם עומדת על 1,200 דולר ושהות במלון כ־200 יורו לאדם.

בונוסים (הוצאה)

הנהלת הפועל תל אביב לא הביאה בחשבון את ההצלחה במפעל האירופי, ולמזלה גם רוב השחקנים. מעטים השחקנים עם סעיף בחוזה שמבטיח בונוסים על הצלחות באירופה. כנראה שאלי גוטמן וגילי ורמוט ידעו משהו שאחרים לא ידעו והם היחידים שזכו בבונוס על ההצלחות באירופה בגלל סעיף בחוזה שלהם. השניים קיבלו 20 אלף דולר כל אחד. לפי גורם בהנהלת הפועל, ישנם שחקנים נוספים שיקבלו בונוס על ההצלחה הקבוצתית הנאה של האדומים.

החתמות (שאפתניות)

ההוצאות הגדולות, כמו בכל אירופה, קשורות להבאת שחקנים חדשים ותשלום משכורותיהם. במהלך חלון ההעברות בינואר צירפה הפועל את דניאל דה רידר. השחקן ההולנדי ממוצא ישראלי הוא ההחתמה השאפתנית ביותר של הפועל ששילמה עליו כ־200 אלף יורו (1.03 מיליון שקל) — דמי השאלה בלבד. החלוץ הקרואטי בויאן וורצ'ינה נרכש ב־300 אלף יורו (1.5 מיליון שקל) והוא יקבל משכורת של 75 אלף יורו בשנה (390 אלף שקל).

תקציב (התנפח)

בהפועל תל אביב תכננו על תקציב לעונה של 30 מיליון שקל וגירעון שאפשר לכסות בקלות. ככל שהעונה התקדמה, התקציב נופח ל־39 מיליון שקל. אם הפועל היתה בוחרת שלא להתחזק לקראת שלב הנוק אאוט של ליגת אירופה, ייתכן שהיתה מסיימת את העונה באיזון או אפילו ברווח קטן. עם זאת, בעקבות ההתחזקות של הקבוצה בקיץ ובחורף ייווצר גירעון מסוים. "בעקבות ההצלחות במפעל האירופי עד השלב הזה, הגירעון של הקבוצה בסיום השנה יהיה רק 5 מיליון שקל ולא הרבה יותר כמו שחששנו תחילה", אמר גורם בקבוצה. "אנחנו מאוד רוצים להצליח גם בשלב הבא כדי לצמצם עוד יותר את הגירעון הצפוי".

* המדור - עסקי ספורט - יצא לחופשה חלקית

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות