אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוליגרך חדש בראש רשימת עשירי רוסיה: ולדימיר ליסין צילום: בלומברג

אוליגרך חדש בראש רשימת עשירי רוסיה: ולדימיר ליסין

הונו של ליסין המכהן כיו"ר ענקית התעשייה והמתכות NLMK מוערך על פי המגזין פייננס ב-18.8 מיליארד דולר. רומן אברמוביץ במקום השלישי ברשימה, עם הון מוערך של 17 מיליארד דולר

15.02.2010, 12:18 | אולגה ויניאר

ולדימיר ליסין, יו"ר הדירקטוריון של ענקית התעשייה והמתכות NLMK הרוסית, הוא האיש העשיר ברוסיה לפי מגזין פייננס. הונו של ליסין, שהדיח מהמקום הראשון את מיכאיל פרוחורוב, מוערך ב-18.8 מיליארד דולר. לפני שנה דורג ליסין במקום השלישי, לאחר שהונו עמד על 7.7 מיליארד דולר בלבד. עם זאת, למרות צבירת ההון המהירה בשנה האחרונה, בכיר האוליגרכים החדש של רוסיה עדיין לא החזיר לעצמו את מלוא הסכום שעמד לרשותו ערב פרוץ המשבר – 22.2 מיליארד דולר.

במקום השני ברשימה מדורג מיכאיל פרוחורוב, יו"ר קבוצה תעשייתית-בנקאית אונקסים, עם הון בשווי 17.85 מיליארד דולר, ואילו במקום השלישי נמצא רומן אברמוביץ, בעל השליטה בקבוצת אוורז והבעלים של מועדון הכדורגל צ'לסי. מי שהחזיק במשך כמה שנים בתואר האיש העשיר ברוסיה, מצליח כעת לשמור על מקומו בשלישייה הפותחת, אם כי מידרדר עוד מקום בדירוג. הונו, על פי גרסת המגזין "פייננס", עומד על 17 מיליארד דולר,  לעומת 13.9 מיליארד דולר אשתקד ו-23 מיליארד דולר לפני תחילת המשבר הפיננסי.

אחרי אברמוביץ', במקום הרביעי, נמצא סולימן קרימוב, חבר הפרלמנט הרוסי ובעל השליטה בקבוצה הבנקאית נפתא מוסקבה עם 14.5 מיליארד דולר, מיכאיל פרידמן, בעל שליטה באלפה בנק ושותף בענקית הנפט TNK-BP, נמצא במקום החמישי עם 14.3 מיליארד דולר.

עוד בעשירייה הפותחת: אולג דריפסקה, יו"ר ענקית האלומיניום רוסאל עם 13.8 מיליארד, וגיט אלקפרוב עם 10.65 מיליארד דולר. התעשיין אלכסיי מורדשוב עם 10 מיליארד דולר, וולדימיר פוטנין, איש פיננסים וביטוח, עם הון מוערך בהיקף 9.95 מיליארד דולר.

במקום ה-12 מדורג דמיטרי ריבולובלב, יו"ר חברת אורלקלי, אחת המתחרות העיקריות של כיל, עם הון של 8.5 מיליארד דולר. במקום ה-256 מככבת אירינה אברמוביץ', אשתו לשעבר של רומן אברמוביץ', שהונה מוערך ב-300 מיליון דולר.

וגם: ברוסיה כמו ברוסיה, המקורבים לשלטון מככבים גם ברשימת העשירים. אשתו של ראש עיריית מוסקבה ויזמית נדל"ן, ילנה בטורינה, דורגה במקום ה-47 והונה הוערך ב-2.2 מיליארד דולר. בנה, בן ה-37 של ראש עיריית סנט פטרבורג, סוגר את הרשימה עם סכום של 110 מיליון דולר, שגם הוא נצבר בעיקר מפעילות ייזום נדל"ן.

על פי נתוני פייננס, ברוסיה חיים היום 77 מיליארדרים דולריים, לעומת 49 בלבד אשתקד. הונם המצרפי של העשירייה הפותחת של עשירי רוסיה זינק תוך שנה ב-85% והגיע ל-139.3 מיליארד דולר. סכום זה עדיין רחוק מ-221 מיליארד דולר בהם החזיקו 10 אילי ההון המובילים במדינה, אך עדיין מדובר בעלייה משמעותית לעומת 75.9 מיליארד דולר שנרשמו בשנה שעברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות