אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אילנה דיין מערערת לעליון: מכה אנושה לעיתונות צילום: יוסי צבקר

אילנה דיין מערערת לעליון: מכה אנושה לעיתונות

דיין ערערה על קביעת שופט בית המשפט המחוזי, נעם סולברג, אשר חייב אותה ואת הזכיינית "טלעד" לשלם 300 אלף שקל במסגרת תביעת דיבה

15.02.2010, 14:34 | מארק שון

אילנה דיין הגישה היום (ב') ערעור לבית המשפט העליון בפרשת סרן ר'. "אם יעמוד פסק דינו של השופט סולברג בתוקפו - תונחת מכה אנושה על העיתונות החושפת ותונחת מכה אנושה על העיתונות המעוררת פולמוס ושיח ציבורי, המעזה, והחושפת אל אור השמש סיפורים שראוי לספר", נכתב בערעור.

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, נעם סולברג, חייב לאחרונה את דיין ואת הזכיינית "טלעד" לשלם 300 אלף שקל בתביעת הדיבה שהגיש נגדן סרן ר'. פסק הדין עסק בכתבה ששודרה בתכנית "עובדה" לפני כחמש שנים, בפרשת מותה של ילדה אימן אל האמס, שנורתה למוות לאחר שנכנסה לאזור הבלתי מורשה ליד מוצב "גירית" ברצועת עזה (סרן ר' היה אז מפקד המוצב).

אילנה דיין טוענת באמצעות עורכי הדין גיורא ארדינסט, רן שפרינצק ומיטל טויסטר שסרן ר' עצמו נשמע בכתבה, בהקלטה מתוך רשת הקשר, מדווח שביצע וידוא הריגה בילדה בירי של שני כדורים מטווח אפס לעברה. דיין וטלעד טוענות, כי הסבריו של המ"פ לפיהם התכוון בירי הזה לנטרל איום שחשב כי נשקף מכיוון הילדה, הובאו בהרחבה בכתבה, כמו גם ההסבר שנתן לגבי הצרור שירה מאוחר יותר.

"לא היה בכתבה כדי לחרוץ את דינו של המ"פ, כשם שלא היה בזיכוי שקיבל בבית הדין הצבאי כדי למרק את מעשיו והתנהלותו מפגמים ערכיים שדבקו בהם", נכתב בערעור.

טענה מרכזית בערעור נוגעת לתפיסה של השופט סולברג: הוא רואה באירוע כולו סיפור של גבורה, קובע כי החיילים ירו "כדי לסכל מתקפה", מבקש שדיין תבהיר במסגרת "תיקון טעות", כי המ"פ "רץ חשוף לצלפי רפיח בחירוף נפש", ומתייחס בסלחנות לאמירתו של סרן ר' בקשר לקראת סוף האירוע, לפיה "כל מי שנע, זז, במרחב, גם אם זה בן שלוש, צריך להרוג אותו".

מן הערעור עולה עוד, כי השופט סולברג התעלם בפסק דינו מקביעות מפורשות של בג"ץ, שדן בעתירה שהגישו הורי הילדה המנוחה, והורה לפרקליט הצבאי הראשי לבחון את הוראות הפתיחה באש שלפיהן פעלו החיילים במוצב בעת האירוע.

 קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
כל הכבוד לשופט סולברג ואת התוכנית שלך "עובדה" החרמתי מאז כתבה זו ששודרה
ומי שמנסה או ינסה לפגוע בתדמיתו של צה"ל סופו שלא נצפה בו יותר והגיע הזמן שיעשו משהו בנדון ויתחילו להגביל את התקשורת לפחות בכל מה שקשור לצה"ל ואני מוכנה "לשלם את המחיר שאדע פחות" ואני בטוחה שישנם המוני אזרחים שחושבים כמוני...קומץ השמאל ואנשיהם שיושבים בתקשורת מנסים ומנסים ומנסים "להרעיל" את הציבור אבל הרעל בסופו של דבר עף להם על הפרצוף חזרה בתוצאות הבחירות לראשות הממשלה. מה שנותר, ואני רואה בזה חובה שהדרג המדיני יתחיל להגביל את התקשורת אזרח או עמותה בכל מה שקשור לצה"ל (צילומים, הפגנות במחסומים, שידורים וכו') ואם צריך אז שיחוקקו חוק שיהיה אפשרי לישם זאת ואנו אזרחי ישראל מחזקים תומכים ומאמינים בצה"ל ! והמלחמה שלנו היא שפשוט נפסיק לתת רייטינג לכתבים אלו
תל אביבית שאוהבת את צה"ל , ת"א  |  15.02.10
לכל התגובות