אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלפי שקלים לכל מ"ר צילום: אי פי אי

אלפי שקלים לכל מ"ר

אחד הדברים שבולמים את תפוצת הגגות הירוקים הוא עלותם. בישראל, מחירה של גינת גג מגיע לכ-30 אלף שקל לכל 10 מ"ר, לא כולל מחירי הטיפוח וההשקיה

18.02.2010, 12:40 | דן שוחט

אחד הדברים שבולמים את תפוצת הגגות הירוקים הוא עלותם. בישראל, מחירה של גינת גג מגיע לכ־30 אלף שקל לכל 10 מ"ר, לא כולל מחירי הטיפוח וההשקיה. בארצות הברית, עלות הפיכת גג בשטח של 2,000 מ"ר לירוק עומדת, לפי בדיקה שנערכה באוניברסיטת מישיגן, על 130 אלף דולר מעבר לעלות הקמתו כגג רגיל. הסיבה לעלות הגבוהה היא מורכבותה של הגינה, שמכילה שש שכבות שונות, ובהן שכבות איטום וניקוז, ומצע גידול העשוי מחומר וולקני.

אלפי שקלים לכל מ"ר, צילום: cc by jeremy.wilburn אלפי שקלים לכל מ"ר | צילום: cc by jeremy.wilburn אלפי שקלים לכל מ"ר, צילום: cc by jeremy.wilburn

גם ההחזר הכספי נמוך: הגג הירוק של עיריית שיקגו חוסך לה כ־3,600 דולר בשנה על הוצאות מיזוג - ועלותו היתה 2.5 מיליון דולר. לפי בדיקות של אוניברסיטת מישיגן ושל מהנדס הבניין הישראלי אבישי נוה, החיסכון על הוצאות המיזוג לקומה שמתחת לגג ירוק מגיע לכ־30%-50% בשנה, כלומר כמה מאות עד כמה אלפי שקלים, לעומת עלויות שיכולות להגיע למיליון שקל.

אולם מחקרים מראים שגגות ירוקים מספקים חיסכון עקיף גבוה: באוניברסיטת מישיגן העריכו שיירוק עשירית מגגותיה של שיקגו יחסוך לתושבי העיר הוצאות בריאות בגובה 111 מיליון דולר בשנה. בקנדה מעריכים שאם טורונטו תוריק 6% מגגותיה, הצמחייה על גגות העיר תפרק כ־2.4 מיליון טונות של פחמן דו־חמצני וגזים רעילים אחרים, והטמפרטורה הממוצעת בעיר תרד בעד מעלה וחצי. בעיריית שיקגו מספרים שבקיץ הראשון אחרי שתילת הגן על גג בית העירייה, נמדדה עליו טמפרטורה של 32 מעלות צלזיוס - טמפרטורה דומה לזו שנמדדה ברחוב - בעוד שעל גג חשוף בבניין סמוך נמדדה טמפרטורה של 76 מעלות צלזיוס, המזוהה עם "איי החום" העירוניים.

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

תגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
עוד פעם השטות הזאת?
די- נמאס מכל השטות הזאת. עלאק "גגות ירוקים". אם בשיקגו היו שמים פאנלים סולאריים על הגגות היו חוסכים הרבה יותר זיהום אוויר מאשר בגגות ה"ירוקים האלה". 32 מעלות צלזיוס לעומת 76 מעלות? אולי אם בבניית העירייה מדדו את הטמפרטורה מעל חדר מקורר ובבניין השני מדדו אותה מעל פתח איוורור על גג שצבוע בצבע שחור ביום ללא עננים בקיץ. דשא לא עושה שום דבר חוץ מלצבוע את הגג בירוק. הוא מפרק כמות אפסית של גזי חממה ביחס לעצים וצורך כמויות אדירות של מים ביחס לתרומה שלו (טוב, בטורונטו ובשיקגו אולי זאת לא כזאת בעיה...). התרומה של הדשא היא כ"כ זעירה שבערים ירוקות נפטרים ממרבדי הדשא ומחליפים אותם בעצים- זה פשוט הרבה יותר זול, צורך פחות מים ותורם יותר למלחמה בזיהום האוויר. יש לכם מושג כמה יעלה ירוק 6% מהגגות בטורונטו אם העלות של מ"ר של גג ירוק היא 8,000 דולר? עשרות אם לא מאות מיליארדי דולרים. במחיר כזה אפשר לבנות תחנות כוח ירוקות שיוכלו לספק את כל תצרוכת החשמל הביתית של רוב טורונטו.
אבי , תל אביב  |  19.02.10