אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח בגרמניה: יוון תקבל סיוע של עד 34 מיליארד דולר צילום: בלומברג

דיווח בגרמניה: יוון תקבל סיוע של עד 34 מיליארד דולר

השבועון הגרמני "דר שפיגל" דיווח כי הסיוע ליוון יינתן על ידי מדינות גוש היורו, לפי יחס ההון של כל מדינה בבנק האירופי המרכזי. גרמניה תעניק סיוע של 5 מיליארד יורו

20.02.2010, 14:41 | סוכנויות הידיעות

מדינות גוש היורו יספקו יחד ליוון סיוע של בין 20 מיליארד ל-25 מיליארד יורו (27.2 מיליארד עד 34 מיליארד דולר). כך אמר שר האוצר הגרמני, לפי דיווח העיתון הגרמני "דר שפיגל". השבועון הגרמני מסר עוד, כי נתח הסיוע ליוון יחושב לפי יחס ההון של כל מדינה בבנק המרכזי האירופי.

דובר מטעם משרד האוצר הגרמני אמר כי לא יגיב על הדיווח, שלפיו הסיוע יינתן כהלוואות וכעירבונות.

לפי הדיווח, כל מדינות היורו יישאו יחד בנטל, כאשר הנתח של גרמניה בחבילה יגיע לארבעה או חמישה מיליארד יורו, ויטפל בו הבנק הממשלתי KfW.

לפי התוכנית הגרמנית, הסיוע ייתלה בתנאים נוקשים, וההלוואות יינתנו רק לאחר שיהיה בטח שיוון אכן תעמוד בהם.

ממשלת הקאנצלרית אנגלה מרקל דחתה עד כה בקשות להבטחת הסיוע ליוון, למרות החששות שהכישלון בסיוע ליוון עשוי לאיים על היורו. השבוע צוטטה מרקל באומרה כי "זו תהיה שערורייה אם יתברר שבנקים להשקעות סייעו ליוון לעקוף את הגבלות החוב של האיחוד האירופי". לטענתה, "יוון זייפה רישומים במשך שנים".

האיחוד האירופי דורש מיוון נתונים בדבר עסקאות החלף (swap) שביצעה במטבעות ובמכשירים פיננסים אחרים והאופן שבו הם השפיעו על החשבונאות הלאומית של המדינה הכורעת תח נטל חובות גבוה ביחס לתוצר.

דיווחים ב"ניו יורק טיימס" ובמגזין "דר שפיגל" בתחילת השבוע, העלו ספקות בנוגע למניעי השימוש במכשירים האלה. ה"ניו יורק טיימס" דיווח ביום ראשון שיוון לוותה מיליארדים ב-2001 בעזרת גולדמן זקס בעסקה שנעלמה מעין הציבור מאחר שהיא טופלה חשבונאית כעסקת מסחר במטבעות ולא כהלוואה.

כעת גרמניה אומרת כי גמישות תוריד את הלחץ מאתונה וממדינות חייבות אחרות באזור היורו לצמצם את הגירעונות התקציביים שלהם. עם זאת, מאחורי הקלעים המחוקקים מכירים בכך שברלין הכינה אמצעים במידה שהחילוץ יהיה בלתי נמנע.

יחד עם זאת, בראשית השבוע אמר שר האוצר היווני כי יוון עומדת ביעדי הפחתת הגירעון שלה, ולא תזדקק לחילוץ מהאיחוד האירופי. "אין צורך ממשי לחילוץ", הוא הסביר, לאחר פגישה עם שרי האוצר האירופיים בבריסל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות