אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברננקי: "הריבית הנמוכה עדיין נחוצה להבטחת ההתאוששות הכלכלית" צילום: בלומברג

ברננקי: "הריבית הנמוכה עדיין נחוצה להבטחת ההתאוששות הכלכלית"

יו"ר הפדרל ריזרב אמר בנאומו בפני הקונגרס האמריקאי כי הצמיחה הכלכלית המתונה תוביל לירידה איטית בשיעור האבטלה. ברננקי נשמע בטוח שההתאוששות תחזיק מעמד

24.02.2010, 17:22 | סוכנויות הידיעות
"שיעורי הריבית הנמוכים עדיין נחוצים על מנת להבטיח שההתאוששות הכלכלית תימשך וכדי לפצות על שיעורי האבטלה הגבוהים" אמר היום בן ברננקי, יו"ר הפדרל ריזרב - הבנק המרכזי של ארצות הברית.

דבריו של ברננקי נאמרו כחלק מנאומו הדו שנתי בפני ועידת השירותים הפיננסים של הקונגרס. ברננקי נשמע בטוח כי ההתאוששות תחזיק מעמד, אך בו זמנית הוא ניסה להוריד ציפיות. לדבריו, הצמיחה הכלכלית המתונה תוביל לירידה איטית בשיעור האבטלה שעומד קרוב ל-10%.

בנוגע לסוגיית הריבית, ברננקי לא פירט מתי בכוונתו לעלות חזרה את הריבית מרמות השפל בהן היא נמצאת כיום, אם כי על פי הערכת הכלכלנים מדובר רק בעוד מספר חודשים. לדבריו, שיעורי הריבית יצטרכו להישאר נמוכים במיוחד לאורך תקופת זמן מורחבת. ברננקי תיאר את ההתאוששות הכלכלית כ"מתפתחת", ולפיכך יש להמשיך ולשמור על שיעורי ריבית נמוכים על מנת לעודד את הביקוש מצד צרכנים ועסקים, לאחר שיבוטלו תכניות התמריצים.

"התאוששות מתמשכת תהיה תלויה בצמיחה ממושכת בביקוש של הסקטור הפרטי לסחורות ולשירותים", אמר ברננקי. "נראה שהביקוש בסקטור הפרטי גדל בקצב מתון" אמר בנאומו. ברננקי ציין כי ישנם סימנים "טנטטיביים" להתייצבות בשוקי העבודה, כמו ירידה באובדן המשרות, עלייה בתעסוקה במגזר הייצור והתחזקות הביקוש לעובדים זמניים.

"למרות הסימנים החיוביים, שוק העבודה נותר חלש למדי, כששיעור האבטלה קרוב ל-10% ומספר המשרות הפנויות זעום" אמר ברננקי. לדבריו, 40% מהמובטלים שאינם מועסקים מעל שישה חודשים הם "בעיה רצינית יותר". 

  

ברננקי, שהחל השבוע את כהונתו השנייה כיו"ר הבנק, ציין כי הבעיות בשוק העבודה ושיעור האינפלציה הנמוך יאפשר לבנק להמשיך ולשמור על שיעור נמוך של מדד הריבית המרכזי, שעומד על בין 0%-0.25% קרוב לשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות