אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסיקה: מפעילת כביש 6 ניסתה לגבות כספים מנהגים בניגוד לחוק צילום: אורן אגמון

פסיקה: מפעילת כביש 6 ניסתה לגבות כספים מנהגים בניגוד לחוק

ועדת ערר קבעה כי בניסיון לגבות חובות פתחה חברת דרך ארץ תיקים בהוצאה לפועל, מבלי לעדכן את הנהגים על חובם או למסור להם הודעה בכתב.

25.02.2010, 10:20 | ליאור גוטמן

חברת דרך ארץ, מפעילת כביש חוצה ישראל, פתחה תיקי הוצאה לפועל נגד נהגים וניסתה לגבות מהם כספים בניגוד להוראות החוק – כך עולה מפסיקה שניתנה שלשום (ג') על ידי ראש בית הדין של ועדת ערר בעניין זה, עו"ד מנחם שח"ק.

שח"ק התבקש לפסוק בעניינים של שלושה נהגים שנסעו בכביש 6 וצברו לכאורה חובות מכיוון שלא שילמו את עלות הנסיעה. יצוין שבהתאם להוראות החוק, חברת דרך ארץ יכולה לפתוח תיקי הוצאה לפועל מול בעלי חוב מבלי לעבור בבית המשפט, בדומה לזכות שהחוק העמיד בידי מועצות מקומיות או הביטוח הלאומי.

אלא שעיון בפסק הדין מעלה שבניסיון לגבות את החובות פתחה חברת דרך ארץ ישראל תיקים בהוצאה לפועל, מבלי לעדכן את הנהגים על חובם או למסור להם הודעה בכתב כנדרש. מדובר בשלושה תיקים נפרדים שאוחדו לצורך מתן פסק הדין, מהם עולה חשש שחלק מבעלי החוב לא קיבלו הודעה על קיומו. בחלק מהמקרים צורף חוב חדש לחוב קודם, זאת אף על פי שהחוב החדש לא צבר 30 יום, מה שעלול לקדמו בשרשרת הטיפול באמצעות ההוצאה לפועל.

"התנהלות המשיבה (חברת דרך ארץ ישראל – ל"ג) במקרים שבפני נגועה בחוסר תום לב ניכר", כותב שח"ק, ומחדד ש"מסתבר כי המשיבה למעשה מנצלת לרעה את מנגנון הגבייה הייחודי שהעמיד לרשותה המחוקק, כאמור, ועושה בו שימוש לצורך סלילת 'קיצורי דרך', לגביית חיובים". על פי שח"ק, התנהלותה הפסולה לכאורה של חברת דרך ארץ מקבלת משנה תוקף "נוכח חולשתם המובנית של לקוחות המשיבה (הנהגים בעלי החוב – ל"ג), שעל פי רוב אינם בעלי השכלה משפטית", מה שמונע מהם להתמודד עם המידע או להשיגו.

מסקנתו של שח"ק מהתנהלותה של חברת דרך ארץ במקרה זה היא אחת: "אני מורה על עיכובם של כל הליכי הגבייה עד להכרעה בערר גופו וכן על סגירת כל תיקי ההוצאה לפועל הרלוונטיים וביטול כל ההליכים המבצעיים שבוצעו במסגרתם". בנוסף נפסקו נגד דרך ארץ הוצאות משפט של 30 אלף שקל עבור שלושת התיקים.

מחברת דרך ארץ, מפעילת כביש 6, נמסר בתגובה: "אנו למדים את פסק הדין. בידינו נתונים המצביעים שהתיקים נפתחו כדין ובימים הקרובים נגיש תגובה מסודרת לוועדת הערר. חברת דרך ארץ מקפידה על פתיחת תיקי הוצאה לפועל על פ הנחיות החוק ופסיקות ועדות הערר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות