אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיאת צ'ילה: ברעידה בעוצמה כזו יהיו עוד הרוגים צילום: MCT

נשיאת צ'ילה: ברעידה בעוצמה כזו יהיו עוד הרוגים

מדיווחים ראשונים מאזור האסון בצ'ילה, לאחר רעש האדמה בעוצמה 8.8, עולה כי לפחות 78 בני-אדם נהרגו. הנשיאה הכריזה על מצב חירום ואמרה: "היתה כאן רעידת אדמה ענקית". לדבריה, הנזק במדינה הוא נרחב. לא ידוע על נפגעים ישראלים. גלי צונאמי פגעו בכמה מקומות באזור

27.02.2010, 15:05 | סוכנויות הידיעות

מדיווחים ראשונים מצ'ילה עולה כי לפחות 78 בני-אדם נהרגו ברעש האדמה החזק בעוצמה 8.8 בסולם ריכטר, שפקד הבוקר (שבת) את מרכז המדינה - כ-115 ק"מ צפונית מזרחית לעיר קונספסיון. נשיאת צ'ילה היוצאת, מישל בשאלט, שהכריזה על מצב חירום, אמרה: "שלא יהיה ספק, ברעידת אדמה בעוצמה כזו, יהיו עוד הרוגים". במקביל, נמסר ממשרד החוץ כי נוצר קשר עם השליחים בשגרירות בסנטיאגו ולכל נציגי ישראל במדינה שלום. לא ידוע על מטיילים ישראלים שנפגעו. למשרד החוץ ידוע על בין 18 ל-20 מטיילים ישראלים שהיו באזור, שעדיין לא יצרו קשר. איי הפסחא פונו בשל התראה על צונאמי. התראה מגלי ענק, שכבר פקדו על חופי צ'ילה, התקבלו בכמה מדינות בדרום אמריקה, צפון אמריקה וגם ביפן ואוסטרליה.

נשיאת צ'ילה, שביקרה במוקד החירום שנפתח בבירה סנטיאגו, אמרה: "היתה כאן רעידת אדמה ענקית, עם כמה רעשי משנה. למרות זאת, המערכות מתפקדות. אני קוראת לאנשים להישאר רגועים. אנחנו עושים כל מה שביכולתנו עם כל הכוחות שיש לנו. כל מידע שיהיה בידינו נעביר מיד".

היא קראה לציבור להימנע מלהסתובב בחשיכה, משום שתאורת הרחובות והרמזורים אינם עובדים, והדבר ייסכן את חייהם. הנשיאה הכריזה על שלושה מחוזות במרכז המדינה כאזורים מוכי אסון ואמרה כי היא בטוחה שהנזק במדינה הוא נרחב. הנשיאה סיפרה שכמה בתי חולים במדינה פונו בשל הנזק שגרם להם הרעש, וציינה כי אין כל קשר עם העיר קונספסיון. לדבריה, היא תצא לסייר באזורי האסון בהקדם האפשרי כדי ללמוד את היקף הנזק.

העיתון הספרדי "אל מונדו" דיווח כי הנשיאה בשאלט הורתה על כינוס דחוף של "ועדה אסטרטגית" לבחינת המצב במדינה. כמה רעשי משנה הורגשו בשעות האחרונות באזור מחוז ביו-ביו שבמרכז המדינה, ושהעיר קונספסיון, הקרובה ביותר למוקד הרעש, היא בירתו. הרעשים הורגשו היטב גם בבירה סנטיאגו. בסך הכל, שעתיים וחצי לאחר הרעש החזק, הורגשו 11 רעידות משנה, חלקן בדרגה של 6 בסולם ריכטר או יותר.

חדר מצב הופעל בירושלים

חדר המצב של משרד החוץ נפתח בצהריים. לפי שעה לא ידוע על נפגעים ישראלים, אך ידוע שיש בעיה ביצירת קשר בגלל קריסת מערכות החשמל והתקשורת במדינה. משרד החוץ ביקש מהישראלים שבמדינה לעקוב אחר הוראות הרשויות המקומיות.

האזרחים נקראו להישאר בבתיהם ולא להשתמש במכוניות, למרות זאת רבים ברחו לרחובות מחשש לקריסת מבנים. אנדי מסנטיאגו כתב ב"טוויטר": "אני גר בסנטיאגו, ואני משער שכל העיר התעוררה. אני שגם התושבים בדרום ובמרכז המדינה ערים עכשיו". פבלו, המתגורר באותה עיר, אמר לרשת BBC: "אין אור. אין טלפונים. אין אינטרנט. אבל הכל בסדר בבית".

מוקד הרעש היה בים, כ-115 ק"מ צפונית מזרחית לעיר קונספסיון שבמרכז צ'ילה, העיר השנייה בגודלה במדינה בה מתגוררים כ-300 אלף בני-אדם. הרעידה, שהיתה בשעה 3:30 בלילה (8:30 שעון ישראל) נמשכה כדקה וחצי והורגשה אף בארגנטינה, השכנה ממזרח.

עדי ראייה דיווחו הרעש העז גרם לנפילת רשתות החשמל והטלפון בחלקים של עיר הבירה סנטיאגו. הדבר מקשה על הדיווחים מהאזור ולפי שעה ידוע כי בניינים במדינה קרסו. שלוש שעות לאחר הרעש החזק, הורגשה רעידת משנה בעוצמה 6.2 בסולם ריכטר.

מרכז אזהרות הצונאמי של האוקינוס השקט הזהיר מפני היווצרות גלי צונאמי, גם בפרו, קולומביה, פנמה, קוסטה-ריקה, אקוודור ואפילו ביפן, בניו-זילנד, בהאווי, ברוסיה ובאוסטרליה. מאוחר יותר התקבלו גם אזהרות לחופי אלסקה וקליפורניה. לפי ההודעה שפרסם המרכז "הגלים עשויים לפקוד את החופים באזור מוקד הרעש תוך דקות, ואת חופי המדינות השכנות תוך כמה שעות". ייתכן שגלי צונאמי כבר פגעו בחופי המדינה.

נשיאת צ'ילה אמרה כי גלי צונאמי פגעו באיי רובינזון קרוזו, הממוקמים בדרום האוקיינוס השקט - כ-660 ק"מ מחופי צ'ילה. במקביל, תחנות הרדיו במדינה דיווחו כי נחשולי צונאמי גרמו נזק כבד לאיי חואן פרננדז, שממערב למרכז צ'ילה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות