אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתחם סומייל בת"א: הדיירים לא יקבלו פיצויים צילום: מיכאל קרמר

מתחם סומייל בת"א: הדיירים לא יקבלו פיצויים

בית המשפט דחה את תביעת הדיירים לפיצויים, ובמתחם שבאזור הרחובות אבן גבירול וארלוזורוב עתידים להבנות מגדלי יוקרה שיכילו 500 יחידות דיור

28.02.2010, 12:24 | שירלי ששון-עזר

בית המשפט המחוזי דחה בשבוע שעבר את תביעת נציגי הדיירים במתחם סומייל שבין הרחובות ארלוזרוב, אבן גבירול ובן סרוק בתל אביב. מתחם המריבה נמצא במוקד סכסוך ממושך, במסגרתו מאשימים בעלי הקרקעות באזור את הדיירים הנוכחיים בכך שהם פלשו אליו ואינם בעלי זכויות בו.

מרבית הקרקעות באזור נמצאות בבעלות  אפריקה ישראל, דלק נדל"ן ויורוקום נדל"ן. כמו כן ישנן מספר קרקעות בבעלות פרטית.

תוכנית בניין העיר (תב"ע) מקנה לבעלים של המתחם זכויות בנייה במתחם בשיעור של 522%. על פי תוכנית שאושרה בחלקו הדרומי של המתחם, ששטחו 24 דונם, צפויות להבנות 500 יחידות דיור בשני מגדלי יוקרה בני 45 קומות. בנוסף ייבנו בנייני מגורים נמוכים יותר מעל קומות מסחר בשטח של למעלה מעשרת אלפים מ"ר.

האדמות עליהן מתוכנן הפרויקט העתידי כוללות מתחמים פנויים ומספר מתחמים עליהם עדיין מתגוררים דיירים שמוגדרים על ידי הנתבעים כפולשים. נציג דיירי המתחם דוד תג'ר פנה בתביעה נגד עיריית תל-אביב ובעלי הקרקע בטענה כי "מלוא זכויות הבנייה בשיעור של 222% מתוך 522% הזכויות שאושרו מיועדות רק לפיצוי המחזיקים". בעלי הקרקע הגישו בקשה לדחיית התביעה על הסף, באמצעות עוה"ד שמואל שוב והילה לביא ממשרד עו"ד משה שוב ושות'. תביעת הדיירים נדחתה תוך חיוב התובעים בהוצאות בסך כולל של כ־37.5 אלף שקל.

עו"ד גלעד חריש מסר בשם התובעים: "התב"ע קבעה בנייה של 222% למתחם הזה כדי שהתמורה על אחוזי הבנייה הללו ישמשו למימון הפיצוי שמגיע לתושבים במתחם. כל מה שביקשנו הוא שייקבע מנגנון לפיצוי התושבים". הוא ציין כי השופטת דותן כתבה בעתירה קודמת שיש לחייב את העירייה על פיצוי בשל העובדה הזו אבל היא גם קבעה שהדיירים לא מעוניינים בפיצוי זה והם רוצים זכויות על הקרקע. "כעת הרשם חגי ברנר קבע שדנו בנושא הזה בעבר ודחה את התביעה", מדגיש חריש.

בהתאם להחלטת בהמ"ש יתחיל במתחם תהליך פינוי שיעשה באופן פרטני. רוב הפולשים כבר קיבלו פסקי דין לפינוי השטח. חריש מסר ל"כלכליסט" כי בימים הקרובים יגישו הדיירים ערעור על החלטת הרשם לבית המשפט המחוזי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
העיררור של הפולשים יכול להתקבל .
אין להתעלם מן העובדה שבעלי הקרקע קיבלו תוספת אחוזי בניה על מנת שיפצו את הדיירים על השטחים הסמוכים קרי ה"פולשים".אם לא משלמים פיצוי צריך לבטל את תוספת אחוזי הבניה....אי אפשר להנות משני עולמות זה מתקבל כעושק. לדעתי הפולשים יזכו בעירור אבל הם יתחייבו לקבל פיצוי מוסכם ומקובל ללא פנטזיות כאילו מדובר בבעלים רשומים בטאבו אחרת הדבר יעודד את תופעת הפלישה לנכסים אחרים במדינה דבר שהוא בלתי נסבל מבחינה חברתית וחוקית במדינה שחפצה בחיים..
יעקוב מ , תל אביב  |  28.02.10
לכל התגובות