אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהיום: 92% מהמשקאות האלכוהוליים מתייקרים צילום: אוראל כהן

מהיום: 92% מהמשקאות האלכוהוליים מתייקרים

שר האוצר יובל שטייניץ חתם על הצווים המסדירים את שינוי שיטת המיסוי על אלכוהול. הוודקה תתייקר, הוויסקי יוזל והבירה תישאר ללא שינוי

01.03.2010, 12:14 | הדר קנה

שר האוצר יובל שטייניץ חתם היום (ב') על צווים המסדירים את שינוי שיטת המיסוי על אלכוהול, תחילת הצו נקבעה להיום (1 במרץ 2010). הצו מעלה את המס על 92% מהמשקאות החריפים.

הצווים, עליהם דנה בשבוע שעבר וועדת הכספים של הכנסת, מסדירים את שינוי שיטת המס תוך התאמת השיטה להסכמי הסחר עליהם חתומה ישראל, והעלאה משמעותית בנטל המס המוטל על מוצרי אלכוהול.

צ'ייסר וודקה מתייקר

בהתאם לצו, שיעור מס הקניה החל על משקאות משכרים עד שנת 2014 יעמוד על 20 שקל לליטר כוהל + 75% מס קניה, ובשנת 2014 שיעור מס הקניה על משקאות משכרים יעמוד על 80 שקל לליטר כוהל. הרפורמה איננה כוללת בירה או יין.

מחלקת האלכוהול בחנות ג מחלקת האלכוהול בחנות ג'יימס ריצ'רדסון בדיוטי פרי. רשות שדות התעופה נגד השינוי | צילום: תמר בטיטו מחלקת האלכוהול בחנות ג

השינוי יביא לייקור של 92% מהמשקאות החריפים הנצרכים בישראל. כך למשל, בהתאם לצו החדש, בסוף התהליך, מס הקניה על בקבוק וודקה בנפח 750 מ"ל יעמוד על 24 שקל - כאשר עד דצמבר 2009 המס המינימלי לבקבוק עמד על 3.5 שקל בלבד.

כמו כן, משקאות משכרים שמחירם לצרכן טרם הרפורמה היה עד 20 שקל, לאחר הרפורמה מחירם לצרכן צפויים לעמוד על כ-35 שקל לבקבוק; בקבוק שמחירו לצרכן טרם הרפורמה עמד על 40 שקל, לאחר הרפורמה מחירו לצרכן צפוי להיות 52 שקל. בקבוק שמחירו לצרכן עמד על כ-60 שקל לפני הרפורמה צפוי להתייקר לכ-70 שקל.

המשקאות היקרים יוזלו

במשקאות יקרים שעלותם מעל 100 שקל צפויה הוזלה שתלויה במחיר המוצר. כך למשל, בקבוק ויסקי שמחירו לצרכן עמד לפני הרפורמה על 120 שקל צפוי להיות מוזל ל-110 שקל.

כזכור, הדיון בוועדת הכספים היה סוער במיוחד ובמהלכו צפו לפני השטח אינטרסים רבים של השחקנים השונים שיושפעו מהשינוי במנגנון המיסוי של האלכוהול: יצרני אלכוהול מקומיים, יבואנים, רשות שדות התעופה, הדיוטי פרי ועוד. בנוסף, חברי הוועדה הביעו חששות מהשלכות חברתיות וביקורת שיולידו אישורן של וריאציות שונות של הצו.

יו"ר הוועדה משה גפני התייחס למכתב השגרירים שנחשף ב"כלכליסט" וביקר אותו בחריפות. "הם כותבים כי הם תומכים בנחישות ברפורמה במנגנון המס. הם רוצים שהרפורמה תיכנס לתוקף מיידית. אני רואה את המכתב בחומרה. זה כמו ששגריר ישראל בארה"ב יתערב בעניינים פנימיים", אמר גפני.

כמו כן, התייחסו בדיון לחשיפת "כלכליסט" בנוגע להתנגדות רשות שדות התעופה לרפורמה משיקולים כלכליים. סמנכ"ל רשות המסים, בועז סופר, הציג חלופות לצו המס, לפיהן יתייקרו המשקאות בשיעורים שונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
המדינה עובדת על הציבור בעיניים
בתירוץ של מלחמה בשתיית אלכוהול, מעלים את מחירי האלכוהול תוצרת הארץ בצורה דרסטית ומוזילים את מחירו של האלכוהול המיובא. המטרה היא למצוא חן בעיני האיחוד האירופי וארה"ב שלוחצות על ישראל להוזיל את המשקאות המיובאים. לא מזמן אף פורסם ששגרירויות ארה"ב והאיחוד האירופי, באקט חסר תקדים של התערבות בחקיקה, העיזו לפנות במכתב חריף (!) ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני, על מנת שיקדם את ה"רפורמה" הזאת: http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3391974,00.html מעניין שאף אחד לא פוצה פה לנוכח ההוזלה המתוכננת של המשקאות המיובאים ואיש לא מרים גבה. שהרי, אם אלכוהול הוא רע, למה מעלים את מחירו של האלכוהול הישראלי ומוזילים את מחירו של המיובא? בכלל, נראה לי שהמילה "רפורמה" צריכה לקבל את המשמעות האמיתית שלה בארץ: שינוי חקיקתי שמוצג באופן שקרי כמשרת את האזרח, אך נועד לפגוע בו ולהצר את צעדיו, לטובת אינטרסים כלכליים של בעלי עניין.
לא שותה ולא שוטה  |  01.03.10
12.
על הנזק הכספי למשק חשבתם?
יופי נחמה! כעת כל מי שחשב לקנוות/או קונה אלכוהול איכותי, יאלץ להסתפק באלכוהול נחות שיגרום לחמרמורת ולפיכך לפגיעה בפריון העבודה. מדוע? כי כול השותים יתעוררו עם כאבראש משתק, שיגרום להם להתקשר לבוס ולדווח שהם לא מתכוונים להגיע לעבודה היום.
אני פורים שמח ומבדח  |  01.03.10
10.
תוצאה מעולה לטווח הארוך
הוודקה לצערנו הרב גורמת להתנהגות מאוד אלימה ויתר אנרגיה בשילובה עם הרג בול. מקרי האלימות של חיי הלילה עלו לאין שיעור. לפי מחקרים התנהגותיים נראה כי משקאו ת המבוססים על ענבים כגון היינות למחנהו והוויסקי גורמות להתנהגות כבדה ומטושטשת . בתקווה שהמחיר ירתיע את הצורכים !!! יישר כוח!
ג׳ני , אשדוד  |  01.03.10
לכל התגובות