אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר השיכון והבינוי: נתחיל לשווק דירות בשיטת "מחיר למשתכן" צילום: יואב גלאי

שר השיכון והבינוי: נתחיל לשווק דירות בשיטת "מחיר למשתכן"

לדברי אטיאס, שיווק של אלפי יחידות דיור יחד עם קביעת מחיר קבוע מראש, תוריד את מחירי הדירות

02.03.2010, 14:21 | דותן לוי

"השילוב של שיווק אלפי יחידות דיור יחד עם כך שחלקן ישווק במחיר קבוע מראש על פי שיטת "מחיר למשתכן" חייב לעשות את העבודה ולהוריד את מחירי הדירות", כך אמר היום (ג') שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס, בכנס נדל"ן של חברת ספין בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

לדברי אטיאס, שיטת מחיר למשתכן (שיטה בה הקרקע משווקת ליזמים כאשר עלויות הפיתוח ומחיר הקרקעות ידועים ורשומים בחוברת המכרז) כבר הופעלה במספר מכרזים בין היתר בבית שמש ובפסגת זאב, והיא נבדקת כעת לביצוע גם באור יהודה, נתניה וראשון לציון. "הכלי של מחיר למשתכן שבו בחלק מאותם מתחמים גדולים יקבע מחיר מקסימום בחלק מהדירות, ישפיע על המחירים בכל האזור", אמר אטיאס.

אטיאס התייחס לשנת 2009 בענף הנדל"ן ואמר כי "ללא התייחסות למחירים, 2009 היתה שנה נהדרת עם פעילות ענפה בענף הנדל"ן ואני שמח על כך. כשנכנסתי לתפקיד בממשלה דאגו בעיקר לצד הכלכלי והמדינה אכן נהנתה מעליית מחירי הדירות. הצד השלילי הוא שככל שהמחיר עולה חלום הדירה עבור זוגות צעירים הולך ומתרחק ומי שכבר מגיע לדירה נוטל התחייבויות גדולות. צריך לדאוג שמי שקונה יצמצם את היקף ההתחייבות".

בהתייחסו לקיומה של בועת נדל"ן בישראל, אמר, כי השוק בתל אביב אינו משקף את המצב בכלל הארץ "המחירים באזורי הביקוש, בעיקר בתל אביב משנים את כל המשוואה ואת ממוצע המחירים. עולם המגדלים הוא בסדר למי שיש לו, אנחנו לא נגד זה, להיפך אנחנו מברכים על כך אבל זה לא עם ישראל, אנחנו לא מכוונים את המדיניות שלנו לעולם המגדלים. אנחנו לא במצב שהיה בארה"ב או במזרח אירופה. בחלק מהמקומות יש חוסר פרופורציה במחירים שמציעים הקבלנים וזה מתגלגל על כתפי הציבור אבל לא מגדיר אותנו כבועה".

להערכתו, חלקן מהמשקיעים יצאו בהדרגה משוק הדירות ורכישת דירה עבור השקעה תהפוך לכדאית פחות. "יש עכשיו יש תחילת עליה בריביות ורואים את העצירה של המשקיעים" הוא הסביר. בנוגע למדיניות של חלק מראשי הערים שלא לאפשר בנייה של דירות קטנות בערים שלהם הוא אמר, "זו אנלוגיה לא נכונה לא לאפשר מכירת דירות קטנות בחלק מהערים, אותם זוגות צעירים ירכשו לאחר מכן דירות גדולות יותר כשמצבם הכלכלי יאפשר והם יישארו בעיר".

לגבי הטענות לפיהן המינהל מספסר בקרקעות ומעוניין להגיע לרווחים גבוהים ככל האפשר אמר אטיאס, "הפעילות שאנחנו עושים זה לא כדי לקבל מחירים גבוהים, להיפך, כשאנחנו מוציאים אלפי יחידות יחד המטרה היא להוריד את המחירים. ברוב המכרזים מחיר השומה לא מפורסם, השמאי שם מעטפה יחד עם כל הקבלנים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
אולי תקראו שוב את תגובותיכם!?!
מילואים?!? חרדים?!? חילונים?!? מה קרה לכם??? לכולנו יש חבר חרדי או מישהו מהמשפחה, לכולנו יש חבר חילוני או מישהו מהמשפחה, אם תקראו שוב את תגובותיכם תראו כמה שאתם מגוחכים!!! אולי נתחיל להתייחס בכבוד אחד לשני ולשמוח בעובדה שלשני עוזרים... די עם הקטנוניות!!! המדינה עובדת לאט ובצורה דפוקה לפעמים או מסורבלת אבל אם נפרגן על הצעדים שהיא עושה אז ניתן לה גם ת'כח לעשות צעדים נוספים שבסוף יהיו טובים לכולנו. תפסיקו לשים למדינה מקלות (של שנאת חינם וגזענות) בגלגלים!!! אולי גם יפריע למישהו שהנכים מקבלים תנאים טובים יותר מאחרים?!? או פנסיונרים שנהנים יותר מחיילים משוחררים?!? תפרגנו!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
שלום , י-ם  |  03.08.10
24.
רוב הפרוייקטים בבית שמש אינם מיועדים לחרדים
בבית שמש הוותיקה יוקמו בקרוב פרוייקטים איכותיים לציבור הכללי, ואתם מוזמנים לרכוש כאן דירות במחירים שפויים, במקום לרכוש דירה במרכז הארץ במחיר של השתעבדות למשכנתא גבוהה בריבית מטורפת. ברצוני לומר כי המציאות בבית שמש שונה, במידה רבה, מהתדמית שיש לה. כדוגמא ניתן לציין את מערכת החינוך המצויינת שיש בעיר, האקלים הנפלא (ללא לחות וללא קור מקפיא), היערות, הפארקים ושמורות הטבע המקיפות את העיר מכל עבריה, האנשים האיכותיים (בעיר מתגוררים אלפי עולים שבאו מארה"ב, קנדה וממדינות רווחה אחרות) ועוד ועוד. בשכונת רמת בית שמש ג' שווקו קרקעות לבניית 2,150 דירות, מתוכם 750 דירות ישווקו במסגרת דיור למשתכן לזכאי משרד השיכון. גם המחירים בשכונה זו יהיו שפויים, ורוב הדירות בשכונה אינן מיועדות לחרדים, אלא לחילונים ולדתיים לאומיים. אתם מוזמנים.
קובי , בית שמש  |  03.03.10
22.
יש לבטל לאלתר מס שבח
יש לבטל בהוראת שעה למשך כשנה מס זה ע"מ לשחרר לשוק דירות רבות שמשקיעים נמנעים מלמוכרם- עד קבלת פטור. כך המדינה תצא נשכרת פעמיים,גם תצנן את מחירי הדירות ......,גם לשוק יזרמו דירות המשוועות לקונים....גם לאוצר המדינה יהיו תקבולים גדולים לאין שיעור ממס הרכישה בעת הקניה....ממשלת נתניהו תתעוררו שרון בקומה !
אייל , שוהם  |  03.03.10
לכל התגובות