אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני: "אעלה את חוק הגמ"חים רק אחרי שיאושר חוק בנק ישראל" צילום: חיים צח

גפני: "אעלה את חוק הגמ"חים רק אחרי שיאושר חוק בנק ישראל"

יו"ר ועדת הכספים: "נסיים קודם את חוק בנק ישראל ורק לאחר מכן נסדיר את מעמד הגמח"ים. אני יודע שאין דיל, לא היה ולא נברא"

03.03.2010, 10:56 | תומר אביטל

יו"ר ועדת הכספים משה גפני הודיע הבוקר (ד') כי הוא ידחה את ההצבעה על חוק הגמ"חים. הצעת החוק היתה אמורה לעלות היום (ד') לקריאה טרומית במליאת הכנסת, לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה הביעה אמש את תמיכתה בחוק. ח"כ גפני החליט למשוך את הצעת החוק, לדחות את הדיון בה, ולהעלות אותה להצבעה רק במושב הבא, בסוף אפריל. לדבריו, מעשה זה אמור להוכיח כי הוא לא התנה את אישור חוק הגמ"חים בחוק בנק ישראל החדש.

גפני ציין כי במקורות כתוב: "והייתם נקיים מה' ומישראל". כלומר, על האדם גם להוכיח את נקיותו ולא רק לדעת על כך בעצמו. "אני יודע שאין דיל, לא היה ולא נברא", אמר גפני, והוסיף: "ככל הנראה לא אעלה היום את החוק למליאת הכנסת. נסיים קודם את חוק בנק ישראל ורק לאחר מכן נסדיר את מעמד הגמח"ים, שהם חלק בלתי נפרד ממורשת ישראל והערבות ההדדית".

מטרת הצעת החוק הפרטית של גפני היא להכניס סעיף בחוק הבנקאות שלפיו "פיקדון גמילות חסדים לא ייחשב כקבלת פיקדונות כספיים, והלוואת גמילות חסדים לא תיחשב כמתן אשראי". המשמעות: כל גמ"ח יוכשר הלכה למעשה כבנק בזעיר אנפין, אולם לא יוטל עליו הפיקוח המחמיר שמוטל על בנקים מן המניין מתוקף חוק הבנקאות.

מזה שנים מנסה גפני לקדם הצעת חוק פרטית להכשרת פעילותן של קופות גמילות החסדים (הגמ"חים) של המגזר החרדי, המעניקות הלוואות לנזקקים. לצורך פעילותם מקבלים הגמ"חים פיקדונות ומעניקים הלוואות, דבר המנוגד לחוק הבנקאות הקובע במפורש כי "מי שאינו תאגיד בנקאי לא יעסוק בקבלת פיקדונות כספיים ובמתן אשראי כאחת".

בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" נוצרה בימים האחרונים ביקורת חריפה על הצעת החוק, ונאמר כי היא תכשיר את הקרקע להלבנת הון. כמו כן, נטען כי בנק ישראל מרכך את התנגדותו לחוק משום שהוא מעוניין לקדם את אישורו של חוק בנק ישראל החדש, שדיוניו נערכים בוועדת הכספים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
גמ"חים הכריזו כי לא ילוו כסף בגמ"ח למהמהרי פורקס, מעניין מה הביא אותם להכרזה ?
אולי העובדה כי הם כבר הלוו כסף למהמרי מט"ח ולא זכו לראות אותו חזרה. בנק אינו עיניין לחובבנים או לבעלי אינטרסים. בבנק מופקדים פקדונות שלי ושלך. או במקרה הגמ"חים תרומות שנועדו למטרות טובות וחשובות. ללא פיקוח הדרך פתוחה למעשי שחיתות והונאה. החור קורא לגנב.
ראצינאלי , היגיון פשוט  |  03.03.10
לכל התגובות