אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי אמר שספורט זה בריא? חמישה ענפי ספורט המזיקים לסביבה צילום: מועדון הצניחה פאראדייב

מי אמר שספורט זה בריא? חמישה ענפי ספורט המזיקים לסביבה

אולימפיאדת החורף הציפה את סוגיית הפגיעה בסביבה ע"י ענפי הספורט השונים. מסתבר שגם הכדורגל גורם נזקים. ומהו הענף המזיק ביותר?

05.03.2010, 20:52 | סוכנויות הידיעות

אולימפיאדת החורף בוונקובר הציפה את סוגיית הפגיעה בסביבה ע"י ענפי הספורט השונים. תושבי העיר הקנדית יצאו למחות נגד הזיהום שנגרם במהלך המשחקים ואילו ארגון גלובאל גרין גייד ניצל את המצב על מנת לפרסם דירוג של ענפי הספורט המזהמים ביותר.

1. צניחה חופשית

ענף ספורט זה המספק לא מעט אדרנלין, וצורך כמויות עצומות של אנרגיה. בשביל כל צניחה יש להעלות מטוס לאוויר ובמהלך תחרויות משתמשים הספורטאים במטוסים קלים ופרטיים, כאשר כל אחד זקוק לתדלוק, שורף דלק ופולט גזים מזהמים לאטמוספרה. בגלובאל גרין גייד טוענים שיש הצדקה מלאה לשימוש במטוסים ככלי תחבורה ולאימונים שונים, אך שימוש למטרת הנאה וצניחה חופשית נראה כבלתי מתקבל על הדעת.

צניחה חופשית. בלתי מתקבל על הדעת צניחה חופשית. בלתי מתקבל על הדעת צניחה חופשית. בלתי מתקבל על הדעת

2. מרוצי מכוניות

בדומה לצניחה חופשית, מדובר בענף ספורט שגורם לפליטה מוגברת של גזי חממה לאטמוספרה. מכוניות מרוץ צורכות כמויות גדולות של דלק מאחר וצריכות להגיע למהירויות גבוהות. במקרה זה גם קיימת סכנה לא מבוטלת לספורטאים עצמם, ונזק נגרם כאן גם למשתתף וגם לסביבה.

פליטה מוגברת של גזי חממה לאטמוספרה, צילום: MCT פליטה מוגברת של גזי חממה לאטמוספרה | צילום: MCT פליטה מוגברת של גזי חממה לאטמוספרה, צילום: MCT

3. גלישת סקי וסנובורד

הספורטאים לא מנצלים לרוב את תנאי מזג האוויר הטבעיים, אלא מתאמנים על מגלשות המכוסות בשלג שמיוצר ע"י מכונות מיוחדות. רק באמצעות יצירת שלג באופן מלאכותי ניתן להכשיר את אתרי הסקי לספורטאים ונופשים, הרי אם לסמוך רק על הטבע, המדרונות לא תמיד יהיו חלקים ומתאימים לגלישה. המכונות שמייצרות שלג, כמובן צורכות דלק ופולטות גזים המזהמים את הסביבה.

לא תמיד אפשר לסמוך על שלג טבעי, צילום: איי פי לא תמיד אפשר לסמוך על שלג טבעי | צילום: איי פי לא תמיד אפשר לסמוך על שלג טבעי, צילום: איי פי

 

4. ציד

בגרין גייד אומרים שאין ספק שאנשים, שאינם צמחוניים זקוקים למזון, אך מעטים הציידים בעולם המערבי אשר צדים בשביל להשיג מזון. אובדן המינים, אשר משמשים כחיות ציד יכולים לפגוע במאזן האקולוגי בעולם.

ציד לשם הספורט, צילום: shutterstock ציד לשם הספורט | צילום: shutterstock ציד לשם הספורט, צילום: shutterstock

 

5. כדורגל 

אחד המשחקים הפופולאריים בעולם הדורש התארגנות מיוחדת בכל עיר ועיר. על מנת לאפשר לאנשים לצפות במשחק האהוב, יש לבנות אצטדיונים. ואין ספק שמבני ענק אלה צורכים הרבה משאבים והליך בנייה עצמו מלווה בפגיעה בסביבה, פליטת גזי חממה וכד'.

הדשא של השכן, צילום:  shutterstoc הדשא של השכן | צילום: shutterstoc הדשא של השכן, צילום:  shutterstoc

המסקנה של עורכי הדירוג היא שכך או אחרת כמעט כל ענף ספורט יכול להזיק לסביבה, אחרי הכול מרבית הענפים דורשים התארגנות מיוחדת - החל מהקמת מגרשים ואצטדיונים ועד למדים מיוחדים לספורטאים ונבחרות. עורכי הדירוג מבינים, שאי אפשר להימנע מעריכת תחרויות בינלאומיות ואירועים בקנה מידה בינלאומי, אבל הם קוראים לחשוב על הסביבה ולפעול לצמצום הנזקים כבר בשלבי ההתארגנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות