אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקנות האנטנות הקטנות: מפעיל חדש יזכה להקלות צילום: cc-by TheBusyBrain

תקנות האנטנות הקטנות: מפעיל חדש יזכה להקלות

חברות הסלולר הגדולות יוכלו להציב עד 5% מהאנטנות הקטנות בשנה במסלול הפטור, בעוד מפעילים חדשים יוכלו להגיע עד ל-40% בחמש שנים. תאסר התקנת אנטנות קטנות במרפסות

08.03.2010, 20:02 | גילעד נס

חברות הסלולר יוכלו להציב מתקני גישה אלחוטיים בערים, אולם התקנות החדשות מפרידות בין פעילות המותרת לחברות הסלולר הגדולות, לבין מתחרים פוטנציאלים שיבקשו להקים רשתות סלולריות מתחרות – כך נודע ל"כלכליסט".

על פי התקנות החדשות, מתקני הגישה יורשו להיות מותקנים ומופעלים רק על גגות ולא במרפסות. גם מתקני הגישה שיוצבו על הגגות יוגבלו בכמות המתקנים המופעלים במודל זה מדי שנה: עבור מפעילות הסלולר הגדולות תעמוד ההגבלה על סך של 5% מכלל האנטנות הקטנות המופעלות באותה שנה בשטח אותה רשות מקומית, ועבור מפעילים חדשים תעמוד ההגבלה על סך של 40% מכלל האנטנות הקטנות המופעלות במהלך חמש שנים באותה רשות מקומית.

על פי התקנות, חברת הסלולר תגיש בקשה להיתר להקמת מתקן שידור קטן לוועדה המקומית, ותצרף לבקשה זו מסמכים המפרטים עד שלושה מקומות חלופיים לאותו מתקן, המצויים עד 100 מטרים ממיקומו המתוכנן של המתקן המקורי. על פי התקנות החדשות, התהליך יתבצע בידוע מראש של הציבור לגבי מיקום האנטנה המתוכנן, ויאפשר לו להגיש התנגדויות לוועדה המקומית במשך 21 יום. זאת בניגוד להליך כיום, המיידע את הציבור רק בדיעבד. בנוסף, תחויב החברה להציב שלט בולט בסמוך למתקן על מנת לאפשר זיהויו ממרחק סביר.

הוועדה המקומית מחוייבת במתן החלטה בתוך 30 יום מקבלתה או מתום המועד לשמיעת ההתנגדויות, המאוחר מבין השניים. טרם להצבת המתקן תידרש חברת הסלולר לשלוח הודעה בדואר רשום לבעלי הקרקע עליו יוצב המתקן ולרשות המקומית שבשטחה יוצב. כמו כן, נקבע כי מתקן שכבר לא נעשה בו שימוש יסולק ממקומו בידי חברת הסלולר בתוך 30 יום מעת שהושבת.

מפעיל סלולר מתחרה חדש יוכל להנות ממסלול מזורז, שבו ידרשו הגורמים הרלוונטיים להשיב בתוך 14 יום, במקום 30 יום. עם זאת, על פי התקנות תוכל הוועדה המקומית לקיים דיון באשר לאישור המתקן גם במסלול המזורז, דבר שיעכב את ההליך כולו.

במשרד להגנת הסביבה הביעו סיפוק מהתקנות החדשות, לאחר שבתקופה האחרונה התבצר המשרד בעמדתו כי יש להפסיק את הקמת האנטנות בפיקוח חלקי וליזום הליך מוסדר. התקנות נשלחו ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, חבר הכנסת אופיר אקוניס, והוועדה תקיים דיון בהם בקרוב.

ממירס נמסר בתגובה: "מדובר בניצחון של שלוש חברות הסלולר הגדולות, הפוגעת בציבור הישראלי, אשר ימשיך לשלם מיליארדים מיותרים בגלל חוסר תחרות בענף הסלולר". בחברה הביעו תקווה כי ועדת הכלכלה של הכנסת, הצפויה לדון בנושא בקרוב, תפעל לטובת הגברת התחרות בתחום.

ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, בירכה את המהלך שביצע שר הפנים. לדבריו, מדובר בהישג ציבורי חשוב של המאבק אותו היא מובילה יחד עם עיריות נוספות מזה מספר שנים, בנושא שקיפות פעילות חברות הסלולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות