אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלקח מהמשבר הגלובלי: ממשלות אירופה מונעות מוול סטריט גישה לאג"ח צילום: בלומברג

הלקח מהמשבר הגלובלי: ממשלות אירופה מונעות מוול סטריט גישה לאג"ח

לראשונה זה חמש שנים לא מופיע בנק אמריקאי בתשיעייה הפותחת של הבנקים מחזיקי האג"ח הממשלתיות באירופה; הפרלמנט האירופי: "אנחנו לא משוכנעים שהבנקים בארה"ב מסוגלים להעדיף את ערך יציבות על פני ערך הרווח"

09.03.2010, 22:44 | סוכנויות הידיעות

מדינות אירופה חוסמות את דרכם של הבנקים הגדולים בוול סטריט לעסקאות אג"ח ממשלתיות בשווי מאות מיליארדי יורו, בתגובה לחלקה של וול סטריט במשבר הכלכלי הגלובלי - כך עולה מבדיקה שערך מכון המחקר Dealogic עבור "הגרדיאן" הבריטי.

מהבדיקה עולה כי נכון להיום, ולראשונה זה חמש שנים, לא מופיע אף בנק אמריקאי בתשיעייה הפותחת של הבנקים מחזיקי האג"ח הממשלתיות באירופה. הבנק האמריקאי היחיד המופיע בעשירייה הפותחת הוא מורגן סטנלי, המדורג במקום העשירי. גולדמן זאקס, שדורג במקום החמישי ב־2009 וב־2006 ובמקום השמיני ב־2008, נעדר השנה מהרשימה. עובדה זו תקפה גם לגבי ג'יי.פי מורגן צ'ייס, שהופיע ברשימה ב־2007 וב־2006.

"שיפיקו לקח מוסרי"

"ממשלות אירופה עדיין לא משוכנעות שבנקי וול סטריט הגדולים חדלו מתרבות נטילת הסיכונים המוגזמת שאפיינה אותם ושהם מסוגלים להעדיף יציבות כלכלית על פני עשיית רווח", אמרה ל"גרדיאן" ארלין מקארת'י, המשמשת סגנית יו"ר ועדת הפרלמנט האירופי לענייני כלכלה ומטבע. לדבריה, "על הבנקים של וול סטריט להפיק קודם כל את הלקח המוסרי מהטעויות שהם ביצעו לפני שיוכלו לזכות מחדש באמונן של מדינות אירופה".

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

מהבדיקה עולה, כי נכון להיום שולטים כמה מהבנקים האירופיים הגדולים בטבלת מחזיקי האג"ח הממשלתיות של מדינות היבשת. הבולטים שבהם הם דויטשה בנק הגרמני וסוסייטה ג'נרל הצרפתי. לפי הערכות, ממשלות אירופה צפויות לגייס במהלך השנה הקרובה כחצי טריליון דולר באמצעות אג"ח ממשלתיות כדי לכסות את חובותיהן שנגרמו בעקבות הסיוע שלהן לבנקים ולמגזרי התעסוקה שבשטחן. היעדרות בנקי וול סטריט מרשימת הבנקים המושקעים באג"ח אלה פירושה מניעת עמלות שמנות מהם בתקופה חלשה ממילא של מיזוגים ורכישות בשוק. וכאשר מדובר בשוק של חצי טריליון דולר - המכה קשה.

הבנק הממלכתי של יוון מופיע בעשירייה הפותחת זו הפעם הראשונה, בשעה שיוון מנעה ממורגן סטנלי ומגולדמן זאקס גישה להנפקות האג"ח הממשלתיות שהיא ביצעה לאחרונה. פטרוס כריסטודולו, ראש המשרד היווני הממשלתי לניהול חובות, אמר ל"גרדיאן" כי ההנפקות האחרונות שביצעה ארצו, אשר נקלעה למשבר אשראי קשה בחודשים האחרונים, מכוונות ל"משקיעים ארוכי טווח השמים לנגד עיניהם קודם כל את היציבות הכלכלית". המשתמע מדבריו הוא שהבנקים האמריקאים הגדולים לא עומדים בקטגוריה הזו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות