אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכונית קטנה ומטריפה

מכונית קטנה ומטריפה

האיור האורבני של הישראלי תמיר שפר, מי שהיה שותפו של דודו גבע ל"חבורת החור", זכה בפרס הראשון בתחרות שערכה יצרנית המכוניות סמארט במסגרת תערוכת הרכב בז'נבה

10.03.2010, 11:47 | דקל גודוביץ

בתערוכת הרכב הבינלאומית בז'נבה, לפני כשבוע, הכריזו השופטים על הזוכה בתחרות Style Your Smart (עצב את הסמארט שלך). המכונית העירונית הזעירה והתחרות שלא הצריכה עבודה מאומצת עוררו עניין רב ומשכו כ־8,000 מעצבים להגיש יותר מ־52 אלף עבודות, שלא לדבר על כ־600 אלף תגובות באינטרנט, ב־www.styleyoursmart.com.

במקום הראשון ובפרס ששוויו 1,500 יורו זכתה ההדמיה של הישראלי תמיר שפר. השופטים אמרו על עבודתו: "קשה להתעלם ממנה. היא מלאת חיים, אנושיות ורוח עירונית. היא מוכיחה שאנשים ומכוניות שייכים זה לזה".

"קומיקס גרפי"

תמיר שפר. נוסע באופניים תמיר שפר. נוסע באופניים תמיר שפר. נוסע באופניים

שפר, בן 49, הוא אמן ומעצב בוגר בצלאל. הוא היה חבר עם דודו גבע וזאב אנגלמאייר ב"חבורת החור" - חבורת אמני קומיקס שהוקמה ב־1998. כיום הוא משמש כראש המסלול לעיצוב אינטראקטיבי במכון הטכנולוגי חולון (HIT), ובמקביל עוסק בסטודיו שלו באיור ובעיצוב מסחרי.

את עבודותיו הצבעוניות הוא מציג ומוכר בארץ ובעולם, בעיקר בגרמניה, באמצעות החברה הגרמנית art28, שמייצגת אותו בכמה גלריות בשטוטגרט. עובדיה הם גם מי שסיפרו לו על התחרות והציעו שישלח עבודה. "זו עבודה שכבר היתה מוכנה אצלי", הוא מספר ל"כלכליסט". "אני מאמין בהעברת העבודות בכמה פלטפורמות שמשלימות זו את זו". את העבודה הזוכה הוא מגדיר כ"קומיקס גרפי", שמתאים הן לגרפיטי עירוני והן למכונית הסמארט העירונית. "העבודה לקוחה משפת הקומיקס, אבל על הגבול עם האמנות".

מי שיקנה סמארט יקבל גם יצירת אמנות ששוויה כמה אלפי דולרים?

"אני מחשיב את זה כאיור, וזה גם נמכר רק ברבע מחיר מציורים שלי. למעשה, המכונית היא רק מכונית קונספט, שמיועדת לתערוכות רכב ולא לקנייה, אלא אם כן יהיה ביקוש בציבור. בשבילי זה בעיקר פרסום אדיר".

העיצוב הזוכה. "בשבילי זה פרסום אדיר" העיצוב הזוכה. "בשבילי זה פרסום אדיר" העיצוב הזוכה. "בשבילי זה פרסום אדיר"

אם היה מדובר במכונית אחרת, נניח כזו שזוללת דלק ומזהמת את הסביבה, היית משתתף בתחרות?

"הרי במילא כולן תוצר של תאגידים, ואני לא נגד תאגידים. אך אם זו היתה מכונית אחרת ההתייחסות שלי היתה שונה. מרצדס קלאסית לא משדרת את העממיות של הסמארט, אלא נוחות ומהירות, והעיצוב שלי לא מתאים לתנועה".

היה באתר מי שטען שהעיצוב היותר מדי מעניין הזה עלול לגרום לתאונות.

"זו שטות, ויש גם הרבה קנאה בין האלפים שהשתתפו בתחרות. גם כל לוחות המודעות והפרסומות על המשאיות עלולים לגרום לתאונות. העיר הגדולה היא עתירת רעש ויזואלי".

באיזו מכונית אתה נוסע?

"באופניים".

אז מה עם איורים לאופניים?

"לצערי אין עליהם מקום לאיורים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות