אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארנון מילצ'ן: "אני יכול להביא שלום לישראל" צילום: גיל נחושתן

ארנון מילצ'ן: "אני יכול להביא שלום לישראל"

במהלך ראיון ל"פורבס" אמר מילצ'ן כי "להביא שלום למזרח התיכון זה הדבר החשוב ביותר עבורי”

14.03.2010, 15:17 | סוכנויות הידיעות

איש העסקים הישראלי ארנון מילצ'ן העניק למגזין "פורבס" ראיון ביום בו התפרסם דירוג עשירי העולם השנתי. מילצ'ן, אשר הונו הוערך ע"י פורבס ב-3.6 מיליארד דולר, בחר לפתוח את השיחה דווקא מסוגיה פוליטית. "להביא שלום למזרח התיכון זה הדבר החשוב ביותר עבורי”, אמר מילצ'ן ולפתע לבש נימה רצינית והוסיף "אני חושב שאני יכול לעשות זאת".

הראיון נקטע כאשר מילצ'ן קיבל שיחת טלפון מעוזרו האישי. "זו עסקה שאני מאד מעוניין בה" אמר מילצ'ן, "יש דיבורים על כך שמירמקס תעמוד למכירה תמורת 600 מיליון דולר או סכום דומה".

בהמשך הראיון נקטע שוב, הפעם כאשר נשמע בכי של תינוק מהקומה השניה של ביתו המפואר של מילצ'ן על קו הים בלוס אנג'לס. מילצ'ן נעלם לרגע ושב כאשר על ידיו בנו, שמעון אלכסנדר (הצעיר מבין חמשת ילדיו משני נישואים). "שני דורות של שמעון", צוחק מילצ'ן ומצביע על תמונה במסגרת בה מצולם בנו יחד עם שמעון פרס, נשיא מדינת ישראל. בהמשך מצטרפת מצטרפת גם אשתו השנייה אמנדה, בלונדינית ממוצא דרום אפריקאי, שבעבר היתה מדורגת שלישית בטניס העולמי.

מילצ'ן הוא איש עסקים יצירתי אך מאד ממוקד. יש לו קשרים חזקים בהוליווד ובישראל והוא יודע לנצל אותם היטב על מנת לקדם את האינטרסים הפוליטיים והעסקיים, כותב "פורבס". מילצ'ן, כיום בן 65, גדל ברחובות במשפחה אמידה ונשלח ללמוד בפנימייה בבריטניה. משם הוא המשיך ללימודי מנהל עסקים בלונדון סיטי קולג' והשלים את לימודיו בנושא בז'נבה. למרות שבמשך שנים משפחתו נחשבה למבוססת, ירושתו הסתכמה בעסק קטן בתחום דשנים אשר היה על סף פשיטת רגל ו-61 אלף דולר.

במהלך מלחמת ששת הימים שירת מילצ'ן ביחידה שהעבירה באופן ידני הודעות בין המטה הכללי לירושלים. בהמשך מינף מילצ'ן את הקשרים האלה ושימש כמתווך בין צה"ל לחברות ציוד צבאי בארה"ב, ובהן ריית'און והוקר ביצ'קראפט, בעסקות רכישת טילי הוק ופטריוט. אבל מילצ'ן לא אוהב את התאור "סוחר נשק": "זה היה ייעוץ, אתה לא באמת קונה טיל או מטוס, אלא רק מייעץ, מייצג את האינטרסים של הקונה והמוכר".

לאחר שנים שעסק בשיווק דשנים ואף סחר בנשק, עבר מילצ'ן לעסוק בתחום המדיה. פטר צ'רנין, לשעבר נשיא חטיבת הסרטים של פוקס, הציג אותו בפני רופרט מרדוק. המפגש הוביל לכך שמרדוק רכש 20% מחברת ניו רג'נסי של מילצ'ן תמורת 200 מיליון דולר ואף השקיע 60 מיליון דולר בשותפות להקמת חברת טלוויזיה. יו"ר ניו קורפ עצמו מברך על השותפות ואומר ש"העסקים והשותפות מתקדמים יפה ואני חושב ששני הצדדים מרוצים וימשיכו מכיוון זה".

מילצ'ן אוהב לנצח, גם כאשר הדבר מגיע למשחק טניס ידידותי בלבד. זה חשוב לו עוד יותר כאשר מדובר בעסקים. בשנת 1996 הוא החל להשקיע בפומה, יצרנית בגדי ספורט מגרמניה, כאשר הכוונה היתה לקדם כישרונות של כוכבים כמו ונוס וסרינה ויליאמס, גם במגרשי טניס וגם במסכים. חלק מהעסקאות הצליחו, חלק לא. הוא רכש 42% בחברה תמורת 150 מיליון דולר ובשנת 2002 מכר תמורת 800 מיליון.

אחרי כל הסוגיות העסקיות שב מילצ'ן אל הזירה המדינית ומביע תמיכה בלתי מסויגת בשמעון פרס. "האיש הזה יכול להצליח בכל מקום. כאשר הוא רואה חומה הוא חושב על חלון".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
האמינו יום יבוא..
תנו לאיש החביב הזה להביע את רצונו. הלא עד עכשיו מי שטיפלו בבעיות המדיניות שלנו היו פוליטקאים קטנים מאוד ואגואיסטים אשר רק בגלל העובדה שהורגלנו להם נעשו אלו חשובים, כאן יש לנו מן המוכן איש איכותי שברקורד העשיר שלו יש כל מה שאנו צריכים באמת, רק טפשים יקומו על רצונו של אחד כזה. יכול אם רוצה לשבת על הררי כספו ולא להשתין לכיווננו, אך טיפוס של אתגרים הוא. יבורך
אריק , אילת  |  07.04.10
14.
ארנון מילצ'ן יביא שלום
ארנון, כמו בעסקים אז תרים את הכפפה: נשאיר כאן מיליון ערפים, מיליון יהודים עם קפיצים באזניים (לא משרתים, לא עובדים ולא משלמים מיסים-רק מוצצים תקציבים בממשלה) וגם קיר אחד בירושלים. 5 מיליון ישראלים יעברו לטוסקנה, או פרובאנס (זוכר את אשתך הצרפתייה עם הרכב הכחול), או דרום קליפורניה (היא הארץ המובטחת-כאן רק ארץ הקודש). גם ססקצ'ואן בקנדה אפשרי רק עם בית חורף באריזונה לכ"א. אז מה היה לנו ? העלות לסעודים ולאמריקאים: $25B . כסף קטן עבורם. ותהיה לנו מדינה שקטה במקום טוב באמצע. נמאס מהמקום הזה שאף פעם, אבל אף פעם לא יהיה בו שלום. כייוון שלא תוכל להביא את השלום לכאן, תביא אותנו אל השלום
דני , ת"א  |  07.04.10
לכל התגובות