אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות הוראות חזקיהו: ועדת הכלכלה תדון היום בקבוצות הרכישה צילום: עמית שאבי

בעקבות הוראות חזקיהו: ועדת הכלכלה תדון היום בקבוצות הרכישה

הדיון נקבע לאחר שהמפקח על הבנקים קבע בחודש שעבר הגבלות לאשראי שניתן לקבוצות רכישה. בוועדה רוצים להפריד בין אנשים פרטיים שיוזמים קבוצה לבין קבלנים

16.03.2010, 10:55 | שי פאוזנר

ועדת הכלכלה תקיים היום דיון מהיר בנושא הוראות המפקח על הבנקים בעניין אשראי לקבוצות רכישה, בעקבות בקשתו של ח"כ כרמל שאמה.

ח"כ שאמה דורש לבצע הבדלה בעניין זה בין שני סוגי קבוצות רכישה. לדבריו, בסיס תהליכי הרגולציה המבוצעים בימים אלו צריך להתבסס על אמות מידה על פי ההבחנה - מתי הקבוצה מקבלת מאפיינים של פעילות קבלנית-יזמית, לצד גודל הקבוצה ותדירות הפעילות של המארגנים שלה, לעומת קבוצות שהן באמת התאגדות של חברים פרטיים שאין זה עיסוקם. בדיון תעלה הדרישה לקבוע הגדרות וקריטריונים לפיהם יחולקו הקבוצות הללו. שאמה ציין כי הדרישה באה לאור פעילותם של מארגני קבוצות רכישה מקצועיים ומשקיעים מקצוענים הפועלים להשגת רווח מהיר.

בפברואר האחרון יזם המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, מהלך שבו הורה להעלות את שיעור ההון שישמש את הבנק בעבודה מול הקבוצות ל-100% בהשוואה ל-35% הקיימים כיום. כלומר, על כל הלוואה שיעביר הבנק לקבוצות הרכישה הוא יאלץ להעמיד הון ביחס ישיר לגובה ההלוואה. בעקבות הוראה זו ייהפכו קבוצות הרכישה ללקוח בלתי אטרקטיבי עבור הבנקים, זאת, בניגוד למציאות הקיימת.

המכתב ששלח המפקח לבנקים המסחריים נולד לאור הערכתו כי בין הכשלים שעלולים להתרחש בתחום זה בולטות סכנות עצירת תשלומים על ידי חלק מחברי הקבוצה, חוסר ודאות לגבי מעמד המס של הקבוצות וייקור עלויות מעבר לאומדן שסיפקו המארגנים. המפקח אף ציין כי קיים חשש למוניטין של הבנק, שכן בהיעדר ערבות חוק מכר במקרה של רכישת דירה מקבוצת רכישה, חלק מהחברים רואים בבנק שלא בצדק כגורם אחראי המלווה את הפרויקט. חזקיהו לא קבע כי יש להבדיל בין סוגים של קבוצות או מארגני קבוצות.

במכתב אחר שהעביר המפקח נדרשו הבנקים להעביר פירוט מלא של פעולותיהם בתחום הקבוצות בשנים 2008-2009. הכוונה היא למדיניות הכוללת את פירוט הסיכונים הגלומים במימון קבוצות רכישה והדרכים בהן הוא פועל לניטור סיכונים אלה. בנוסף, המפקח דורש כי הקבוצות ידווחו על נתונים אודות כל קבוצות הרכישה, סטאטוס הפרויקט, מצב הבנייה, שם המארגן, מספר יחידות, מועד אישור הפרויקט, מסגרת מאושרת, אשראי בפועל ושיעור מימון. כמו כן מבקש המפקח מידע הנוגע לעמידה בלוחות זמנים, חריגה בתקציב והיקף הפיגורים בהלוואות. בשוק הקבוצות ישנם רבים שמעריכים כי המהלך הזה עשוי לצמצם את היקף הפעילות של הקבוצות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות