אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החרדים לא יתמכו בצו המכס מטעמי כשרות צילום: אלכס קולומויסקי

החרדים לא יתמכו בצו המכס מטעמי כשרות

ספר המכס חייב לכלול מוצרים לא כשרים, גם אם אינם מיובאים. אם הספר לא יאושר היום בכנסת, כל היבוא יהיה פטור ממכס החל מסוף החודש

17.03.2010, 08:01 | תומר אביטל

על שולחן הכנסת מונח בשבועות האחרונים תפוח אדמה לוהט: צו תעריף המכס והפטורים על טובין ל־2010. היום תתבקש הכנסת לאשרו, אך כלל לא בטוח שתצליח, כי הקואליציה לא הצליחה לגייס רוב. הסיבה: הצו מכיל מוצרים לא כשרים והסיעות החרדיות בקואליציה מתכוונות להיעדר מההצבעה.

אם לא יגושרו הפערים עוד היום יתבטל הצו הקודם בסוף החודש - בזמן שהכנסת נמצאת בפגרה. המשמעות היא שכל הטובין המיובאים יקבלו פטור ממכס. תוצאת לוואי נוספת תהיה תגובה חריפה מכיוון האיחוד האירופי, מכיוון שהצו מהווה חלק מהסכמי הסחר שנחתמו בין ישראל לבין האיחוד בתחילת השנה.

הסיפור התחיל לפני כמה שבועות. כבכל שנה הביאה רשות המסים לכנסת את ספר המכס, העוסק בסחר בינלאומי ומגדיר את כללי המכס עבור שורה מוגדרת של מוצרים, דוגמת בשר בקר וירקות. לפני כמה ימים גילו סיעות יהדות התורה וש"ס את מה שחמק מהן בשנים קודמות: חלק מהמוצרים בספר אינם כשרים, דוגמת לווייתנים, סוסי ים וצלופחים. מוצרים אלו אינם מיובאים בפועל, אך מתוקף ההסכמים על ישראל לכלול אותם בצו. כתוצאה מכך ביקשו החרדים מהנהלת הקואליציה לקבל פטור מההצבעה בנושא.

שמחון פונה לקדימה

ל"כלכליסט" נודע כי שר החקלאות שלום שמחון (עבודה) פנה בלית ברירה לסיעת קדימה דרך חבר הסיעה ח"כ שי חרמש, המשמש יו"ר הלובי החקלאי בכנסת, וביקש את תמיכתה בצו. שמחון ציין כי צו דומה היה חתום בעבר על ידי חבר קדימה ושר האוצר לשעבר, רוני בר־און.

בעקבות הבקשה הסמיכה יו"ר סיעת קדימה דליה איציק את ח"כ מאיר שטרית לגבש את עמדת הסיעה, אולם זה הודיע כי יש לו הסתייגויות רבות מהצו, ולפיכך לא יתמוך באישורו.

בדיון שיזמה איציק ביקש שטרית להוריד את המכס על יבוא בשר בקר כדי להוזיל את המוצר בשוק הישראלי. מנגד טען חרמש שאי־אישור הצו או הורדת המכס על הבקר ישברו את מטה לחמו של ענף הבקר בישראל.

חרמש ציין גם כי רשת "יש" של שופרסל מייבאת זה כמה חודשים ירקות מוקפאים מסין - לדבריו, במחיר נמוך ובאיכות ירודה - מה שמסכן את החקלאים ואת מפעלי המזון בפריפריה, ובהם ויטה פרי הגליל, שרק לאחרונה שוקם.

בתום דיון סוער הוטל על איציק ושטרית להיפגש עם שמחון ולראות אילו שינויים יסכים להכניס בצו בתמורה לתמיכת הסיעה - אך הפגישה לא התממשה.

"הצו זו בעיה של הקואליציה, ואין שום סיכוי שאתמוך בו", אמר שטרית ל"כלכליסט". "יש לי מאה הסתייגויות ממנו: למשל, למה להטיל מכס על צאן ועל בקר ולהכביד על הציבור בערב פסח? אני לא אפגש עם שר החקלאות, ובמליאה ידונו בהתנגדויות שלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות