אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": הגבלות נוספות על יבוא מכשירי חשמל בזבזניים צילום: מיכאל קרמר

בלעדי ל"כלכליסט": הגבלות נוספות על יבוא מכשירי חשמל בזבזניים

תקנות חדשות של משרד התשתיות אוסרות יבוא מכשירי חשמל הצורכים במצב המתנה יותר מ-2 ואט לשעה, כשליש מהממוצע כיום

17.03.2010, 07:02 | רויטל חובל

משרד התשתיות פרסם תקנה שתגביל את השימוש במכשירי חשמל הבזבזניים במצב המתנה - מצב שבו המכשיר כביכול כבוי אך צורך חשמל. צריכת החשמל של מכשירים במצב המתנה היא 5–6 ואט לשעה, ולאחר כניסת התקנות יהיה אפשר לייבא רק מכשירים שצריכתם בהמתנה היא 1–2 ואט לשעה.

על פי נתוני משרד התשתיות, 5% מצריכת החשמל הביתית היא של מוצרי חשמל הנמצאים במצב המתנה (הנורית האדומה שממשיכה לדלוק וצג שממשיך להציג נתונים, ר"ח). התקנה פורסמה לשימוע כדי לקבל את תגובות הציבור.

התקנות יחולו על מכשירי חשמל כמו מכונות ומייבשי כביסה, תנורי אפייה, מסכי מחשב, מדפסות, מחשבים, טלוויזיות ומכשירי שמע. במשרד התשתיות מעריכים כי התקנה תוריד בכ־70% את בזבוז האנרגיה של מכשירים במצב המתנה.

התקנות החדשות מצטרפות לתקנות נוספות שפרסם משרד התשתיות בתחום ההתייעלות האנרגטית, ובהן הגבלה של מכירה ויבוא של מוצרים זוללי חשמל, הגבלת רכישת טלוויזיות פלאזמה, איסור יבוא של נורות ליבון מעל הספק של 60 ואט. נוסף על כך, בשבוע שעבר פורסמו תקנות לבנייה מודעת אנרגיה. מדובר בתקן הקובע כללים לתכנון מבנים כמו בנייני מגורים ומשרדים חדשים שיתוכננו וייבנו רק בהתאם לתקנים סביבתיים חוסכי אנרגיה, כך שצריכת האנרגיה בכל מבנה ומבנה תהיה מינימלית. התקן אושר על ידי מכון התקנים ופורסם לשימוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
לידיעת המגיבים, התקנה פורסמה לשימוע כדי לקבל את תגובות הציבור !
בבקשה לגשת למשרד התשתיות ולקחת טופס שימוע ולהביע דרכו את הסיבות להתנגדות, ואו לבדוק אם יש טופס כזה באתר האינטרנט של משרד התשתיות. וגם אם העיתון מוכן לעשות את עבודתו נאמנה שיפרסם טופס כזה או לפחות יסביר כיצד השימוע במשרד התשתיות עובד, כלומר: איזה תהליך על האזרח לעבור בכדי להגיב למשרד התשתיות באופן מסודר. זה זכותו וחובתו של כול אזרח להעיר למשרד התשתיות אם הוא סבור או שיש לו מידע אמין ובר הוכחה מתמטית שהמהלך של משרד התשתיות עשוי לגרום לתוצאה הפוכה ממה שהוא מתכוון ואו לגרימת הפסדים שיבטלו את כול החיסכון בטווח הקצר והארוך. אני באופן אישי לא מבין בזה כלום, ורואה בכול ניסיון לחיסכון באנרגיה דבר חיובי. 
אביתר , כאן  |  17.03.10
8.
די כבר עם השטויות של המדינה הזאת...
אני מחזיק עכשיו בבית 2 שרתי 4U ו 2 מחשבים עם שתי ספקי כח 1500W כל אחד. ברגע שאני צריך חלקי חילוף אני מייבא מחו"ל חלקים במחיר שפוי ואף טמבל בממשלה לא יגיד לי במה עליי להישתמש להנאה ולרווח. במקום לזיין את השכל עם השטויות הללו. היו יכולים מזמן להפוך את המדינה לבלתי תלויה בחברת החשמל. תחנות כח סולאריות, גאוטרמיות ( בצפון ובאזור מכתש רמון ), שימוש ברוח ובאנרגיית הים לייצור חשמל. רק תעשו...
א  |  17.03.10
לכל התגובות