אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ יבדוק: למה אין תביעות ייצוגיות נגד מעסיקים צילום: שלום בר-טל

בג"ץ יבדוק: למה אין תביעות ייצוגיות נגד מעסיקים

תביעה של 4,000 שקל שהגיש מאבטח נגד מעסיקיו עשויה לעורר לראשונה דיון על מדיניות בתי הדין לעבודה בנושא תביעות ייצוגיות

17.03.2010, 10:00 | מיקי פלד

בג"ץ ידון בקרוב לראשונה במדיניות בתי הדין לעבודה בנוגע לתובענות ייצוגיות. זאת, לאחר שבתחילת השבוע הוגשה לראשונה עתירה נגד בית הדין הארצי לעבודה, שדחה ערעור בבקשה להכיר בתביעה כתובענה ייצוגית. העתירה לבג"ץ הוגשה נגד חברת אגודת השומרים על ידי אבישי גולדברגר, באמצעות עוה"ד גל ורם גורודיסקי.

מאז שנכנס לתוקפו חוק התובענות הייצוגיות, לפני כשלוש שנים, הוגשו לבתי הדין לעבודה עשרות בקשות להכרה בתביעות כייצוגיות, פחות מחמש מהן אכן הוכרו כייצוגיות. בקהילה המשפטית מעריכים כי מרבית הבקשות נדחו מאחר ושופטי בתי הדין לעבודה אינם יודעים להתמודד עם החוק.

 , צילום: טל כהן צילום: טל כהן  , צילום: טל כהן

העתירה מנסה, בין השאר, להעביר מסר על תפקידן של תובענות ייצוגיות בדיני עבודה. בעתירה נכתב, כי "הביטוי המובהק ביותר של הצורך בתובענה ייצוגית בבית הדין לעבודה הוא לאפשר לעובדי קבלן, שקופחו על ידי חברות הקבלן, באופן שיטתי מכוון ומתוכנן במשך שנים ארוכות, בשיטת "מצליח", לממש את זכות הגישה לבית המשפט, על מנת לאכוף את הדין, לייצר הרתעה מפני הפרת הדין על ידי חברות הקבלן, ליתן סעד הולם לעובדים מוחלשים שנפגעו במשך שנים ארוכות מהפרת הדין על ידי מעבידם, ובד בבד לאפשר ניהול יעיל, הוגן וממצה של תביעות".

תביעתו של גולדברגר מסתכמת בפחות מ־4,000 שקל, אך לטענתו הוא מייצג עובדים נוספים שנפגעו מאותם צעדים של אותו מקום העבודה. הוא תובע את אגודת השומרים על אי הפקדה לפנסיה בסעיף התגמולים (3,136 שקל) וביצוע ניכויים בניגוד לחוק בגין "דמי טיפול" עבור העברת שכרו ישירות לחשבון הבנק שלו (430 שקל). כאמור, בית הדין הארצי לעבודה, כמו גם בית הדין האזורי שמתחתיו, דחו את בקשה להכיר בתביעה כייצוגית. בבית הדין הארצי נקבע גם כי חלק מהעילות שלגביהן הוגשה הבקשה לאישור אינן מתאימות לתובענה ייצוגית.

עורכי הדין גורודיסקי טוענים כי "בית הדין הארצי רוקן, הלכה למעשה, את חוק תובענות ייצוגיות מתוכנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות