אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - הירוקים הפסידו: מעלות תכפיל את מספר הדירות צילום: אלעד גרשגורן

בלעדי ל"כלכליסט" - הירוקים הפסידו: מעלות תכפיל את מספר הדירות

הוועדה הארצית לתכנון השתכנעה כי מספר התושבים יגדל בכ־50% עד 2020. החברה להגנת הטבע: "מדובר בקצב גידול שהוא פי שמונה מהקיים"

18.03.2010, 07:05 | שירלי ששון-עזר

התנגדויות ארגוני איכות הסביבה לא הצליחו לשנות את החלטת ועדת המשנה הארצית לתכנון ובנייה (הולנת"ע). הוועדה אישרה את התוכנית להרחבת העיר מעלות־תרשיחא, כך נודע אתמול ל"כלכליסט". העיר משתרעת כיום על פני 9,200 דונם ומונה כ־5,500 יחידות דיור. התוכנית שאושרה תאפשר להוסיף עוד כ־4,500 יחידות דיור ולבנות 800 חדרי מלון באגם מונפורט ובסביבתו. על פי נתוני עיריית מעלות־תרשיחא, כיום ישנם כ־23 אלף תושבים בעיר, ועד שנת 2020 מספר זה יגיע ל־35 אלף תושבים. על פי גורמים בעירייה, התוכנית אמורה לתת מענה לגידול באוכלוסייה.

מהחברה להגנת הטבע, שהצביעה נגד התוכנית, נמסר כי קצב גידול האוכלוסייה שעליו מדווחת העירייה ושעליו מתבססת התוכנית הוא בלתי ריאלי: "מדובר בקצב גידול שהוא פי שמונה מהקיים". עוד הוסיפו בחברה להגנת הטבע כי מדובר בשטח המתפקד כמסדרון אקולוגי, וכי ישנן עתודות קרקע בעיר שיכולות לתת מענה לצורכי הפיתוח לשנים רבות, וסיכמו בכך שבמאזן הכולל "רב הנזק על התועלת".

לא רק בצפון הארץ סערו הרוחות השבוע. החלטת הולנת"ע להרחבת העיר טירה עוררה חילוקי דעות מצד היישובים הסמוכים כפר הס ורמת הכובש. התוכנית בטירה הופקדה להתנגדויות והיא עדין לא סופית, אבל לפיה שטח העיר יגדל ב־10,000 דונם. בטירה, כמו גם במעלות־תרשיחא, לא קיימת תוכנית מתאר מסודרת, והתוכנית שאושרה להפקדה מתוכננת לגידול האוכלוסייה מ־22 אלף תושבים ל־65 אלף תושבים. על רקע ההתנגדויות שהשמיעו נציגי היישובים הסמוכים לעיר, הדגישה הוועדה את הצורך לבחון בתקופת ההפקדה את החריגה לשטחי המועצות הסמוכות לפני אישור התוכנית.

עיר נוספת שתרחיב את גבולותיה היא יהוד. לאחר שנים של משא ומתן והתנגדויות נחתם הסכם סיפוח קרקעות בין הערים יהוד־מונוסון למועצה האזורית דרום השרון. במסגרת ההסכם, כל נחלות גני יהודה שממערב לשכונת קריית הסביונים ועד לצומת סביון, כ־800 דונם, יעברו לשטח השיפוט של יהוד־מונוסון, ובמקום ייבנו 4,500 יחידות דיור חדשות. היטלי ההשבחה יחולקו באופן שווה בין הצדדים.

ראש עריית מעלות-תרשיחא שלמה בוחבוט מסר בתגובה כי: "מעלות תרשיחא הוא אחד הישובים היפים והירוקים ביותר בארץ, בו מקפידים על איכות חיים המדגישה את שימור הטבע שנותן לנו את היתרון היחסי. האם יש הגיון שנגביל את גידול הישוב בגליל? בשביל זה יש ועדות מחוזיות וערכאות שידונו באישורים סופיים. כדאי לבוא למקום ולראות מקרוב כיצד העיר משתלבת בין שמורות הטבע וכיצד דאגנו על איזון נכון בין הטבע לבנייה. יש פה גן עדן ירוק וכך ישאר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
בניה
אנחנו מחכים שתהיה בניה מסיבית באיזור חדרה, פרדס חנה, כרכור, בנימינה. המחירים באיזורים האלה פשוט לא תואמים את המשכורות המשולמות בהם. הגיע הזמן לנפץ את הבועה של "החירבה בחדרה שווה מיליון", לקנות במחיר כזה, באזורים האלה, משאיר אותנו בלי כסף כדי לקנות אוכל שלא לדבר על לבלות בסוף שבוע במקום רחוק יותר. בנוסף לכך כדי לעבוד ברעננה צריך לסוע 4 שעות ביום כך שלא יעבדו עליכם עם "במרחק 10 דקות יש רכבת" . כדי להגיע עם רכבת צריכים לעבוד ליד תחנת רכבת כדי להרגיש נורמליים. אנחנו לא רואים באף מקום שסביב תחנות הרכבת בארץ יש אזורי תעשיה או מקומות רבים שיכולים לספק הרבה מקומות עבודה למרבית תושבי חדרה,פרדס חנה, כרכור, בנימינה.
אנונימי , פרדס חנה  |  20.03.10
14.
הירוקים למיניהם חיים בסרט טבע של נשיונל גאוגרפיק
אולי שכחתם? אבל גם לנו, בני האדם הפשוטים, יש צורך בקורת גג. את המערות בטבע עזבנו לפני 100.000 שנה. כל הירוקים ושוחרי הטבע למיניהם, חלומם הרטוב הוא נחלה בתוך שמורת טבע. דוגמא לכך: עומרי שרון, שהוא פעיל ולוחם סביבתי, שמתנגד לכל פיתוח בנייה בשטחים ירוקים, חולש על שטחי מרעה של אלפי דונם בחוות השיקמים. ידוע ששטחי מרעה זה הרס הטבע. אז הוא לעצמו כמובן כבר מסודר.
אורי , קדימה  |  19.03.10
13.
בוחבוט ממשיך את משא ההרס , האיש לא נח לרגע ,מי יצילנו מהאיש הזה
האיש הורס כל דבר שנוגע , חומד ובוזז עד בלי די, גם את חמדת הטבע האיש מצליח להרוס , בשביל מה , בשביל מי , מעלות מציע מאות דירות ריקות במחירים מגוחכים והאיש ממשיך להציף את העיר . כמו החזון המטופש להקים אגם שהפך למאגר של יטושים ומפגעים כך הבתים שיבנו ישארו ריקים. לך הביתה לנכדים איש ......
ירון , מעלות  |  19.03.10
12.
הכי טוב ככה.!
הירוקים ואיכות הסביבה נהפכו לעוד מקבלי מישרה. מה לא ברור להם על הנדל"ן ? יש מספיק ירוק בשפע והקירצוצים שלהם גורמים לנזק בלתי הפיך ולמחירי נדל"ן בלתי שפויים. יש מספיק ירוק ושלא יבלבלו את המוח ואת המערכת שגם ככה עובדת לאט ובסירבול בלתי נתפס.מספיק עם הסחבת של כל מיני גופים שתוקעים תוכניות וגורמים לטרוף מוחלט במחירי הנדל"ן.
nuanua  |  18.03.10
לכל התגובות