אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טייגר לא רוצה. הוא צריך צילום: איי אף פי

טייגר לא רוצה. הוא צריך

טייגר וודס עדיין לא התגבר על הבעיות בחייו האישיים, אבל הוא במרדף אחרי התואר "שחקן הגולף הגדול בכל הזמנים", ושום שערוריית מין לא תעצור אותו. לספונסרים ולרשתות הטלוויזיה הקאמבק שלו יעשה רק טוב

21.03.2010, 09:35 | סקוט סושניק, בלומברג

טייגר וודס חוזר. אלה חדשות טובות לאוהדי הספורט. לא נשאר הרבה מה לומר. נותר רק לשחק. אין עוד תשובות או התנצלויות. רק לחזור ולהיות ספורטאי. הזמן הנכון והמקום הנכון: טורניר המאסטרס, המקום שבו טייגר לקח את האליפות החשובה הראשונה.

"הפטרונים", כפי שמכנים את האוהדים באוגוסטה נשיונל גולף קלאב, יחכו לאגרוף הניצחון המפורסם ביותר בעולם הספורט. כולנו מפסידים כשדברים נעלים נדחקים לשוליים, אם בגלל פציעה ואם בגלל חוסר נאמנות, אבל עכשיו — וודס חוזר. אף אחד כבר לא יכול להפסיד.

אלין נורדגרן וטייגר וודס בזמנים טובים יותר. אפשר לדבר על החלמה משפחתית כמה שרוצים אבל העניין כאן הוא הצורך של טייגר להתחרות, צילום: איי אף פי אלין נורדגרן וטייגר וודס בזמנים טובים יותר. אפשר לדבר על החלמה משפחתית כמה שרוצים אבל העניין כאן הוא הצורך של טייגר להתחרות | צילום: איי אף פי אלין נורדגרן וטייגר וודס בזמנים טובים יותר. אפשר לדבר על החלמה משפחתית כמה שרוצים אבל העניין כאן הוא הצורך של טייגר להתחרות, צילום: איי אף פי

בוגד. לא נוטש

גם לאחר 13 דקות וחצי של התנצלות של וודס בפני אשתו על בגידותיו הרבות, קשה היה לתאר שהשחקן הכי טוב בענף ינטוש את המרדף שלו אחרי הסטטוס שלו כגולפאי הטוב ביותר בכל הזמנים.

אפשר לדבר על ההכנה הרגשית ועל ההחלמה המשפחתית כמה שאתם רוצים. אבל כאן הסיפור הוא הצורך הבסיסי, שלא לומר אובססיבי, של האדם הזה בתחרות.

וודס פרסם הודעה שנגעה בכמה נושאים, כולל משך הטיפול בהתמכרותו למין. "אף שאני חוזר להתחרות, עדיין נותרה לי עבודה רבה בחיי האישיים", הודיע לתקשורת. החזרה שלו היא לא חזרה לחייו האישיים, "הנורמליים", עם האשה והילדים. היא מקצועית. לוודס הגולפאי, המתחרה, יש עבודה — להפוך לשחקן הגולף הגדול בכל הזמנים.

זה עניין פשוט של מספרים, מסוג הדברים שמכריע דיונים בפאבים — "אם" ו"אבל" הופכים לבלתי־רלבנטיים כשלמישהו יש מספרים שאי אפשר להתחרות בהם.

בואו נספור: לוודס היו 13 אליפויות חשובות, מייג'ורס, המדד שבו מודדים את הטובים ביותר בגולף ובטניס. אלו הטורנירים החשובים באמת לשחקנים הגדולים באמת. לכן היה נראה שהוקל מאוד לרוג'ר פדרר לאחר שסוף סוף עקף את פיט סמפראס וזכה בגראנד מאסטר ה־15 שלו .

לג'ק ניקלאוס היו 18 מייג'ורס, וזה היעד של וודס. שום שערוריית מין לא תעצור אותו. היעד הזה תמיד היה. גם לפני שקיבל לראשונה את הז'קט הירוק של הזוכים במאסטרס ב־1997, כש"שרף" את המסלול עם שיא של 12 חבטות, הוא הודיע על כך באופן רשמי שלא משתמע לשתי פנים.

ניקלאוס ידע על זה כבר בחודש שעבר, כשהתבקש להביע את דעתו אם וודס ישחק במאסטרס. ניקלאוס פתח בכך שציין כי אין לו מידע פנימי מתי וודס יחזור. אז הוא אמר שיופתע אם וודס לא יופיע במשחקים. "קשה לי לדמיין שהוא יחמיץ את אוגוסטה", אמר.

טייגר וודס. רק המאסטרס מעניין אותו כרגע, צילום: רויטרס טייגר וודס. רק המאסטרס מעניין אותו כרגע | צילום: רויטרס טייגר וודס. רק המאסטרס מעניין אותו כרגע, צילום: רויטרס

חוזר להיות ספורטאי

בואו נבדוק את דבריו של וודס, בעצם את דברו, ביחיד: יש מילה אחת בהצהרה שלו שממחישה את ההתמקדות שלו בניצחון בתחרויות החשובות. מיד לאחר שהבהיר שהמייג'ורס הם הגורם שהוא התמקד בו במשך הקריירה: "כמקצוען אני חושב שאוגוסטה הוא המקום שאני צריך להיות בו", אמר בהצהרה.

יש להדגיש: הוא אמר "צריך" ולא "רוצה".

וודס לא שיחק מאז 15 בנובמבר, כשזכה בטורניר באוסטרליה — לא מייג'ור. אל תשכחו, וודס לא זכה באף תחרות חשובה בשנה שעברה. בשבילו זוהי אכזבה עצומה.

וודס דומה למייקל ג'ורדן בכל הקשור לתחרותיות, לקור רוח ולכוח המחשבה. יהיה מעניין לראות איך יתמודד עם אור הזרקורים הפעם. "הוא מתחיל כעת את המסע חזרה", אמר ריק ברטון, לשעבר סמנכ"ל שיווק בוועדה האולימפית האמריקאית ומרצה לשיווק ספורט באוניברסיטת סירקיוז. "במקום שפעילותו מחוץ למגרש תספק חומר לצהובונים, הוא חוזר למה שהוא היה בהתחלה, ספורטאי".

זה מצוין לכולם, בעיקר לספונסרים שנותרו איתו. התזמון של וודס טוב במיוחד לאלקטרוניק ארטס, שהגרסה הבאה שלה למשחק "טייגר וודס PGA טור" נמצאת בשלב הבדיקות וצפויה לצאת לשוק ביוני. "נייקי כנראה לא יכולה לדמיין משהו טוב יותר מטייגר הנתון ללחץ חוזר כשכולם צופים בו וזוכה", הוסיף ברטון. "יהיו הרבה צילומים, הרבה סרטונים, הרבה הופעות ביוטיוב. הכובע, החולצה והכדור של טייגר, כולם של טייגר, יזכו להרבה זמן מסך".

יביס את אובמה

גם בטלוויזיה יכולים להיות מרוצים. המאסטרס זוכה לרייטינג הכי גבוה מכל טורנירי הגולף, וככל הנראה יצפו בו הרבה יותר צופים השנה, מה שממקסם את השפעת החזרה של וודס.

"במה שקשור למותג, הביצועים שלו לא רלבנטיים", אמר ג'ון סוויני, מנהל תקשורת ספורט בבית הספר לעיתונאות ולתקשורת של צ'אפל היל באוניברסיטת צפון קרוליינה. "הוא עכשיו דמות באופרת סבון בתוכנית הריאליטי של הצהובונים".

בארה"ב אוהבים את אופרות הסבון — במיוחד אם הדמויות בהן הן אנשים אמיתיים, לכן השילוב הזה של טייגר עם השערורייה והמאסטרס טלוויזיוני כל כך. יש להזכיר כי הרייטינג הגבוה ביותר בטלוויזיה למאסטרס נרשם ב־1997, כשטייגר וודס בן ה־21 זכה לראשונה בטורניר. יותר מ־14% מכל משקי הבית בארצות הברית שלהם טלוויזיות צפו בו.

אם לוודס יהיה סיכוי לזכות ביום ראשון באוגוסטה נשיונל בחודש הבא, כשיחזור לגולף לאחר שערוריית מין, הרייטינג כנראה יזנק מעל נתון זה.

"התחזית היחידה שלי היא שכשהוא יחזור, פרט להשבעה של אובמה, זה יהיה אחד מאירועי התקשורת הגדולים ביותר בתקופה האחרונה, אם לא היחיד", אמר בשבוע שעבר נשיא CBS ספורטס שון מק'מאנוס, שהרשת שלו משדרת את שני הסיבובים האחרונים של המאסטרס, לפני שוודס הודיע על חזרתו.

"אם ניקח חלק בתיעוד, אשמח מאוד". עד כמה הוא ישמח? נשיא CBS ספורטס לשעבר ניל פילסון חזה 16%–18% רייטינג אם לוודס יהיה סיכוי לזכות ביום האחרון.

"אין ספק שהחזרה של וודס לגולף התחרותי בטורניר המאסטרס השנה תהיה אחד הסיפורים הגדולים בעולם הספורט", אמר סגן נשיא ESPN ג'ון ווילדהק. "אם הוא יהיה בקבוצה הסופית ביום ראשון, זה יהיה אחד מאירועי הספורט עם הרייטינג הגבוה ביותר זה שנים".

מרגיש מוכן

כן, כולם מצפים לאוגוסטה, מדובר כנראה בסביבה הכי מבוקרת הקיימת בגולף. ועדיין, צריך להאמין שמישהו יאמר או יעשה משהו טיפשי. זה יהיה מבחן לוודס, שידוע בנעיצות המבט שלו בצלמים שתקתוקי המצלמות שלהם מעיזים להסתנכרן עם החבטה האחורית שלו.

זה רק ניחוש, אבל משהו אומר לי שהוא יהיה בסדר. הוא יודע מה מתקרב.

אולי וודס למד משהו מהחוויה שלו ב־2006, כשניסה לשחק ביו.אס אופן אחרי פגרה של תשעה שבועות בעקבות מות אביו. וודס שיחק רע. "לא הייתי מוכן", הסביר. כעת הוא מוכן.

"אחרי תקופה ארוכה ונחוצה שלא שיחקתי", אמר וודס בהצהרה, "אני מרגיש מוכן להתחיל את העונה באוגוסטה".

אנחנו עוד נראה. כמובן יהיו אלה שירצו לראות את וודס לבוש באדום מתקרב בהדרגה לניקלאוס, ומנגד יהיו אלה שיחפשו את הכישלון. אבל מה שבטוח הוא שהגולפאי הטוב בעולם סיים לדבר, להסביר ולהתנצל וחזר לעשות.

 

 

טייגר והספונסרים - תמונת מצב

 

 

הכנסות בשנה מספונסרים לפני השערורייה: 92 מיליון דולר בשנה

עזבו

אקסנצ'ור — 5 מיליון דולר

גייטורייד — 20 מיליון דולר

AT&T תקשורת  — 8 מיליון דולר

מתנדנדים

טאג הויאר — 5 מיליון דולר

ג'ילט — 15 מיליון דולר

נשארו

אלקטרוניק ארטס — 8 מיליון דולר

נייקי — 30 מיליון דולר

הצעות על השולחן:

פאדי פאוור — 15 מיליון דולר

צפי הכנסות מספונסרים אחרי השערורייה: 60 מיליון דולר בשנה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות