אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ורדה אלשיך אישרה את הסדר אפריקה - לבייב לא הגיע לבית המשפט צילום: עמית שעל

ורדה אלשיך אישרה את הסדר אפריקה - לבייב לא הגיע לבית המשפט

השופטת: "בהסדר ישנה גם ישנה תרומה נכבדה של הבעלים אשר בהסדרים אחרים לא היו אחוזים כאלו של תרומה". עוד הוסיפה אלשיך: "אם ההסדר לא היה מתאפשר דינה של החברה היה פירוק. אין ספק שפירוק היה גורם נזק בל ישוער וגם הלוחמים הגדולים ביותר בתחילת הדרך היו יוצאים שידיהם בראשם"

21.03.2010, 12:23 | סיון איזסקו
שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך אישרה היום (א') את הסדר החוב של אפריקה ישראל. מדובר בצעד הפרוצדורלי האחרון לפני הוצאתו לפועל של הסדר החוב הענק של החברה שבשליטת לב לבייב - שהיקפו כ-7.5 מיליארד שקל.

הדיון התקיים לאחר שאסיפת הנושים של אפריקה אישרה בשבוע שעבר את הסדר החוב שגובש בין החברה לבין נציגות בעלי האג"ח. בהצבעה בחרו להשתתף בעלי אג"ח המחזיקים בכ-4.5 מיליארד שקל חוב מתוך סך חוב של כ-7.5 מיליארד שקל. מקרב המצביעים באסיפת הנושים זכה ההסדר לרוב של 99.6%.

בדיון נכחו איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל, נדב גרינשפון, סגן היו"ר, וצוות הנהלת אפריקה ישראל. בלט בהיעדרו לב לבייב, יו"ר הדירקטוריון ובעל השליטה באפריקה ישראל שהגיע לדיון הראשון בפרשה ומאז הדיונים המשיכו בלעדיו על אף חלקו המכריע בהסדר.

אפריקה ונציגות בעלי האג"ח הגיעו לדיון מלווים לא רק בעורכי דינם אלא גם ביועצי התקשורת.

הדיון נפתח תוך התייחסות לעמדה שמסר עו"ד גרינברג לבית המשפט בכתב לפיה הוא מתנגד להחיל במסגרת ההסדר וויתור של בעלי האג"ח על זכויות התביעה כנגד נושאי המשרה באפריקה.

אפריקה, באמצעות בא כוחה, הגיבה לטענותיו של גרינברג בכך שסעיף הפטור נכלל כבר במסמכים תיאור ההסדר שהוגשו לבית המשפט בדיון הקודם ובדיון ההוא גרינברג כבר העלה את טענותיו. בא כוחה של אפריקה ציין כי למרות עמדתו של גרינברג אסיפת הנושים אישרה את ההסדר ברוב גורף. בא כוחה של אפריקה טען כי הפטור מתביעות עתידיות הוא לא פחות אינטרס של הנושים מאשר אינטרנס של החברה בכך שהוא ימנע מנושאי המשרה מלעסוק בתביעות וייאפשר להם לעסוק בבניה וביזמות שייצרו ערך למשקיעים.

השופטת סגרה את הדיון בהחלטה הגורלית: "בפני הסדר אשר אושר ברוב של 99.6%. כמו כן מונחות בפני 2 התנגדויות, האחת של עו"ד זהר גרינברג והשניה של מר יאיר ארזי. אומר כבר בראשית דברי, כי התנגדותו של עו"ד גרינברג כפי שהוגשה ובמתכונת שהוגשה מוטב לה אילמלא הוגשה. עו"ד גרינברג לא מצא לציין בהתנגדותו את שציין למצוות בית המשפט את שיעור החזקותיה של רעייתו כשואף לאפס. מלכתחילה ידע עו"ד גרינברג כי חלק מהטענות שהוא מעלה הן טענות ממוחזרות שנדונו ומוחזרו במהלך הדיונים בתיק זה במסגרת החלטותי. הוא בחר לשוב ולהעלות טענות שלא בית המשפט הוא שצריך להכריע בהם. החלטתי הקודמת התייחסה כבר ללב ליבן של הטענות שהוא העלה בהתנגדותו.

אלשיך: "בהסדר ישנה גם ישנה תרומה נכבדה של הבעלים"

"באשר להתנגדותו של יאיר ארזי – אינני רואה לנכון להרחיב מאחר ומדובר בטענות שהן חוזרות על טענותיו של עו"ד גרינברג ואין כל סיבה להרחיב בהן. בחרתי להתייחס רק על מנת שלא יטענו שלא התייחסתי. אין ספק שאסיפות הנושים אמרו את דברם. וברור שכל הסדר - גם הסדר שהינו המיטבי ביותר - יש בו כדי לפגוע בנושים. אלא שהבחירה בין פגיעה או פגיעה חמורה היא ההבדל בין אישור הסדר לבין הליכה לפירוק. ההסדר הזה עד לאישורו הסופי עבר דרך חתחתים ולא אושר לא על ידי הנושים ולא על ידי בית המשפט בהינף קולמוס או בהינף לשון.

איזי כהן. מודה ללבייב, צילום: אוראל כהן איזי כהן. מודה ללבייב | צילום: אוראל כהן איזי כהן. מודה ללבייב, צילום: אוראל כהן

"בהסדר ישנה גם ישנה תרומה נכבדה של הבעלים אשר בהסדרים אחרים לא היו אחוזים כאלו של תרומה. בהסדר יש בטחונות לנושים. דווקא העובדה שיש וצריך להראות בהסדר הזה חטיבה אחת ולא לפרקו לגורמים היא מקור חוזקו וקיומו והסיכוי שהוא יצא לפועל. אני ערה לעובדה ואחזור עליה כי סעיפים של וויתור ופטור אינם מקובלים ככל והם היוצאים מן הכלל.

"סעיפי הפטור אינם מחוייבים ובדרך כלל גם אינם רצויים. אלא שלבית המשפט יש שיקול דעת. אינני רוצה להכשיר מעשים ואינני רוצה להאשים איש. אלא שבנסיבות שנוצרו אם ההסדר לא היה מתאפשר דינה של החברה היה פירוק. פירוק קרוב לוודאי. זאת נוכח העובדה שהחברה לא בחרה להגיש בקשה להקפאת הליכים. אין ספק שפירוק היה גורם נזק בל ישוער וגם הלוחמים הגדולים ביותר בתחילת הדרך היו יוצאים שידיהם בראשם. בנסיבות אלו ולאור תוצאות האסיפות אין לי אלא לאשר את ההסדר".

מנכ"ל אפריקה, איזי כהן, ציין בהודעת החברה לעיתונות כי "ברצוני להודות למר לביייב על התמיכה, הנכונות, הרצון והמאמץ האישי הרב להביא לפתרון לשביעות רצונם של הצדדים בתהליך. נכונותו של מר לבייב להזרים הון מזומן בהיקף כה גדול מעידה על אמונתו הרבה בחברת אפריקה ישראל. בנוסף, אני מודה לחברי הנהלת אפריקה ישראל, חברי הנהלות חברות הבנות ולכל עובדי החברה בארץ ובעולם שתמכו וליוו את החברה בתקופת ההסדר. אני תקווה כי החברה, עובדיה, בעלי המניות, בעלי האג"ח והציבור הרחב יהנו מהצלחתה של אפריקה ישראל בעתיד ועם אישור ההסדר על ידי בית המשפט תוכל החבר להוציא לפועל את תוכניותיה העסקיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות