אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": חגי שלום מבצר את השליטה בטיב טעם וממנה עצמו למנכ"ל צילום: עמית שעל

בלעדי ל"כלכליסט": חגי שלום מבצר את השליטה בטיב טעם וממנה עצמו למנכ"ל

שלום יממש בימים הקרובים את האופציה שקיבל מקובי טריביטש לרכישת 6% נוספים מרשת המזון תמורת 12 מיליון שקל ויבקש את אישור האסיפה למנותו למנכ"ל, נוסף על תפקידו כיו"ר. טיב טעם הפסידה 22 מיליון שקל ברבעון הרביעי

28.03.2010, 07:02 | גולן חזני

ארבעה חודשים בלבד אחרי שהשלים את רכישת המניות של אנטר הולדינגסוהצטרף לשליטה בטיב טעם, מממש חגי שלום אופציה לרכישת 6% נוספים מרשת המזון תמורת 12 מיליון שקל. המוכרים הם שותפיו לשליטה, מייסדי טיב טעם קובי טריביטש והדירקטור לשעבר צחי ליפקה.

ל"כלכליסט" נודע כי אף שהאופציה שקיבל שלום תקפה עד 2012, החליט השותף החדש לממש אותה כבר עכשיו, והעביר את הצעתו לטריביטש וליפקה שנתנו את הסכמתם. הרכישה תתבצע בימים הקרובים והיא תיעשה לפי מחיר של 1.94 שקלים למניה, פחות מהמחיר המקורי באופציה שעמד על 2.15 שקלים. המחיר המקורי גילם ריביות לשלוש שנים, ומחיר המניה בעסקה משקף את הפחתת הריביות.

שלום הצטרף לשליטה בטיב טעם, לאחר שרכש את 38% מהמניות מידי אנטר הולדינגס תמורת 38 מיליון שקל והעניק לרשת הלוואת בעלים של 32 מיליון שקל, שנועדה לפירעון האג"ח שלה בסוף נובמבר 2009. לאחר העסקה הנוכחית הוא יהפוך לבעל המניות הגדול ברשת עם אחזקה של 46% מהמניות, ואילו טריביטש וליפקה יחזיקו ב־40.3% מהמניות.

המחיר שמשלם שלום נמוך, כאמור, מהמחיר המקורי באופציה, אך גבוה ממחיר המניה בבורסה, 1.63 שקלים, ומשקף פרמיית שליטה ובעיקר את האמון שלו בפוטנציאל של הרשת — שעל רכישת השליטה בה סיכם באוקטובר האחרון לפי שווי של 100 מיליון שקל; כיום נסחרת טיב טעם בשווי של 168 מיליון שקל.

השליטה המעשית בטיב טעם הועברה לידיו של שלום מיד עם חתימת העסקה, כאשר סעיף מהותי בהסכם בינו לבין טריביטש קבע כי לשלום ונציגיו יהיה רוב בדירקטוריון וכי את כיסא היו"ר יפנה טריביטש לטובת שלום. ביום חמישי אישר דירקטוריון טיב טעם להביא בפני אסיפת בעלי המניות הצעת החלטה למנות את שלום גם לתפקיד המנכ"ל, במקומו של אדו הלפרט שסיים לאחרונה את תפקידו. עד לקיום האסיפה מונה טריביטש כמנכ"ל זמני.

טיב טעם פרסמה ביום חמישי את דו"חות 2009. ברבעון הרביעי הצטמצמו הכנסותיה ב־5% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב־262.5 מיליון שקל. במגזר הקמעונאות שאחראי לעיקר ההכנסות נרשמה ירידה חדה יותר של 9% ל־199 מיליון שקל וזו הוסברה בעיתוי חגי חודש תשרי, שמחציתם נחגגו כבר בספטמבר.

ההפסד מהפעילות השוטפת הצטמצם ברבעון הרביעי ל־17 מיליון שקל, מ־158 מיליון שקל ברבעון המקביל, אלא שאז נבע עיקר ההפסד מהפחתת שווי הנכסים בהיקף של 146 מיליון שקל. התייעלות שכללה סגירת שלושה סניפים סייעה לשיפור. בשורה התחתונה, נרשם הפסד רבעוני של 22 מיליון שקל, לעומת הפסד של 163 מיליון שקל ברבעון המקביל.

ב־2009 כולה הציגה טיב טעם ירידה של 6.5% בהכנסות ל־996 מיליון שקל, וההפסד השנתי הסתכם ב־31 מיליון שקל. הירידה בהכנסות השנתיות נגרמה עקב ירידה במכירות במגזר הקמעונאי, זאת לאור המיתון שפקד את המשק בתקופת הדו"ח. כמו כן, לדו"ח צורפה הערכת שווי של גיזה־זינגר־אבן שמעריכה את שווי רשת השיווק ב־365 מיליון שקל.

תזרים המזומנים השנתי מפעילות השוטפת של החברה ירד ב־70% לעומת 2008 והסתכם בכ־12 מיליון שקל. בקופת המזומנים שלה נשארו כ־4 מיליון שקל בסוף דצמבר, והונה העצמי התכווץ עקב ההפסדים ל־57 מיליון שקל בסוף 2009, לעומת 89 מיליון בסוף 2008. המאזן של טיב טעם לדצמבר כולל אשראי בנקאי לזמן קצר בהיקף של 226 מיליון שקל. עם זאת, לפני כחודשיים סיכם שלום עם הבנקים לאומי, הפועלים ודיסקונט, על קבלת מסגרת אשראי חדשה לשנתיים בהיקף של 284 מיליון שקל, שתחליף את המסגרת הקודמת שהוענקה לרשת בידי בנקים אחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
אני מאמין
אנחנו נחכה ונראה. להערכתי חגי שלום לא פראייר. המינוי של עדי למנהל הכספים יעשה רק טוב עדי הוכיח עצמו בניהול ברמת על בחברת הארגז. חגי שלום לא פראייר ובטח לא קובי טרייבישט ולכן אני רוכש עוד מניות. שיהיה בהצלחה. ניפגש בדוחות הבאים. שינויים עמוקים לוקחים זמן לנו יש . יש פה בעלי אינטרסים?!
אורנ  |  29.03.10
2.
טיב טעם - רמה נמוכה וניהול כללוכל
לרשת הזו אין שום יתרון. חוסר בדברים בסיסיים. מחירים יקרים להחריד. מוצרים ממש לא על רמה. צפיפות. מעדניה ברמה נמוכה עם מוצרים סוג ז'. חלק מהמוצרים שוכבים חודשים ללא תזוזה. שלא לדבר על שירות ברמה נומכה ביותר. מה הרעיון? - לכאורה פוזה (כיוון שהם מוכרים לא כשר) תל אביביות וכו' הפסקנו להתרגש - אסור לוותר על הרמה.... ועכשיו מסתבר שמאחורי כל זה עומד ניהול כלוכל מלא בקרובי משפחה. אין פלא. רצוי לא להתקרב.
דודו , פתח תקווה  |  28.03.10