אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד חוזר הניגון צילום: טל שחר

עוד חוזר הניגון

מיטשל גולדהאר ממשיך במסורת ההשקעות הלא חכמות של מיליונרים בכדורגל הישראלי

01.04.2010, 18:19 | אוריאל דסקל

מיטשל גולדהאר הוא מיליארדר שעשה את כספו בעסקאות נדל"ן. SmartCentres מכונים הקניונים שלו – שנחשבים "חכמים" בגלל שהתאימו עצמם לכל קהילה בה הם פועלים. גולדהאר, טיפוס ריכוזי, אוהב ללמוד את המקומות שהוא משקיע בהם וגם במקרה של קבוצת הכדורגל שלו נראה כי עשה עבודת שטח – כולל שיחות עם האוהדים ואנשי מקצוע ישראליים.

בקנדה יש וויכוח לגבי ה-SmartCentres של גולדהאר. המתנגדים טוענים כי הם פוגעים במרקם הקהילתי. אלו שבעד טוענים כי הם לא היו קיימים אם לא היתה להם פונקציה חשובה. אבל בכל מקרה, לא נכנס לוויכוח הזה.

בואו נראה מה הסקת המסקנות של גולדהאר מהמודיעין שאסף מהכדורגל הישראלי - מסקנה ראשונה: רוברט קולאוטי ב-1.5 מיליון דולר לשלוש עונות. מסקנה שנייה: יואב זיו בכמיליון דולר לשלוש עונות.

המסקנות הבאות: אבי סטרול, גל אלברמן, ברק יצחקי ועוד כל מיני שחקנים ישראלים שכשלו באירופה וטובים רק לכדורגל הישראלי.

מסקנה נוספת: יש להגדיל את התקציב מ-37 מיליון שקל ל-60 מיליון שקל פלוס ולהגדיל את הסכום שהוא מכניס לקבוצה מ-12 מיליון שקל ל-35 מיליון שקל ויותר.

גולדהאר כנראה טוב בהבנת הנשמע. בשיחות עם האוהדים הם דיברו על אליפות ועכשיו. משהו שיחזיר את הכבוד למועדון המעוטר ביותר בכדורגל הישראלי.

אבל בהיסטוריה גולדהאר נכשל. רק לא מזמן היה כאן מיליארדר זר שזרק את הכסף שלו בלי הכרה על שחקנים ישראלים. קראו לו ארקדי גאידמק. את הכדורגל הישראלי הוא עזב. עני יותר.

הקבוצה שלו, בית"ר ירושלים, גם נותרה ללא נכסים משמעותיים ועם חובות לשחקנים שגם כשקיצצו להם את המשכורות ב-50% לא היה מספיק כסף לשלם להם, וגם בשנה הבאה לא יהיו לה מספיק הכנסות כדי להתחרות במכבי חיפה והפועל תל אביב.

גולדהאר בוחר להשקיע המון המון כסף בשחקנים שלא היו מספיק טובים לאירופה. רווח ממכירתם לא יהיה בגלל שהם כבר מבוגרים, וכבר כשלו באירופה.

היתרון היחיד שיש להם על פני השחקנים הקיימים בישראל הוא שלהם בלבד – ולא של מעסיקיהם. את המשכורת שלהם הם שדרגו בחו"ל והם חוזרים לישראל, היכן שההכנסות הרבה יותר נמוכות, ומקבלים את אותם התנאים.

ראוי שגולדהאר ישקיע יותר כסף בנוער של מכבי תל אביב. יותר כסף במתקנים עבור אוהדים. יותר כסף בתשתיות – דברים שנשארים של המועדון. נשארים כמורשת שלו. אפילו אופ"א, דרך הפייר-הפליי הפיננסי, מנסה להכווין את ההשקעות הפרטיות בכדורגל לכיוון הזה.

אולי עדיף שעם ה-45 מיליון שקל שהוא מתכוון להשקיע בקבוצה הבוגרת, יבנה גם אצטדיון כדורגל "חכם" – עם מרכז מסחרי, סמארט-סנטר קטן אם תרצו. אולי עדיף שיביא מאמן מוכח שבעבר כבר בנה קבוצות כדורגל ברחבי העולם. אולי.

צפי ההכנסות של מכבי תל אביב לשנה הבאה עומד על כ-25 מיליון שקל. מכבי, בזכות הספונסרים (כ-8 מיליון שקל), הקהל (11 מיליון שקל), זכויות השידור המענקים למיניהם (6 מיליון שקל) היא אחת מהקבוצות המכניסות ביותר בישראל.

יש לטפח את מקורות ההכנסה הללו – להשקיע עוד במערך שיווקי, להשקיע יותר במבצעים לקהל ושיטות גיוס קהל ולהיות יצירתיים עם מכירות מרצ'נדייז ומוצרים נלווים. אלו דברים שדורשים השקעה פחותה יותר מאשר ה-5.5 מיליון דולר שהושקעו בהבאת זיו וקולאוטי. אלו דברים שבניגוד למגן ולחלוץ גם יניבו הכנסות לקבוצה בעתיד.

גולדהאר נופל באותו פח שנפלו בו מיליונרים אחרים: השקעה מאסיבית בקבוצה בוגרת – שבמקרה הטוב ביותר תביא לאליפות ישראל (שיר הלל לבינוניות) ובמקרה הרע תקרוס ותותיר את האוהדים מתוסכלים - מה שיוביל למרמור כלפי הבעלים, ויוביל אצל הבעלים להרגשה כי האוהדים כפויי טובה.

ואז יגיעו האיומים ("אני אקח את הכסף שלי למקומות אחרים"); הטענות ("הפסדתי הרבה כסף על הכדורגל הישראלי") והעזיבה (זה כסף שלקחתי מהילדים שלי. אסיים את העונה בצורה טובה, אעמוד בהתחייבויותיי, אך בעונה הבאה לא אמשיך").

מודיעין והבנת השטח לא שווים כלום אם לא מסיקים את המסקנות הנכונות. אם גולדהאר ימשיך במדיניות ההשקעות הנוכחית הוא יגלה את זה מהר מאוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
ליגת האלופות וטיפוח הנוער
כדי לקבל החזר השקעה ולהחזיר למותג מכבי ת"א את הערך שלו, הקבוצה חייבת להגיע להצלחות באירופה והטוב ביותר הוא אליפות + השתתפות בליגת האלופות שנה אחרי שנה. מעבר לכך חשוב ליצור תשתית של טיפוח ילדים מכל הארץ תחת שיטת מכבי ת"א לטיפוח כשרונות ולייצר בעתיד עתודת שחקנים מצליחים לקבוצה הבוגרת וכן הכנסות ממכירתם. את ההכנסות מהקהל וממכירת מרצ'נדייז ההצלחות כבר יביאו....
ירון  |  04.04.10
11.
ל-10יניב
אין רווח גם מקשרים הטענה שלך מופרכת,דוגמה מקבילה,עזריאלי טייקון יהודי מקנדה,אף אחד לא הכיר בנה את הקניון הראשון בר"ג והופ כולם מכירים יש לו היום כ-15 קניונים שונים וזה עוד העסק הקטן שלו,ולא הוא לא קנה קבוצה אף פעם,אולי פרסם על חולצה אבל אני לא זוכר...הדרך היחידה לא להפסיד היא פשוטה,לשחק עם מה שיש במועדון,מרכיב הכרטיסים והמנויים אפילו במועדון כמו מכבי הוא זניח וממילא ימכרו בממוצע 4000-5000 מנויים כל עונה בלי קשר לסגל ולמאמן-באחריות!
מוטי , תא  |  03.04.10
9.
עדיף שיביא מאמן מוכח שבעבר כבר בנה קבוצת כדורגל
צריך להשקיע בראש ולא ברגליים תרתי משמע,שחקנים הם בסה"כ מבצעים את מה שהמאמן חושב נמני הוא לא מאמן הוא שחקן שמשטה בכולם כולל בגולדהר איך יכול להיות שהבן אדם עשה כל כך הרבה כסף, ואת הדבר הפשוט הזה הו לא מצליח להפנים??
מכביסט , מרכז  |  03.04.10
8.
אני לא מסכים עם הניתוח הבסיסי שלך, או במילים פשוטות- על מה אתה מדבר?!
יש שני דברים שאני לא מסכים איתם בניתוח שלך: 1.אין אפשרות להפוך קבוצה בכדורגל ישראלי לגוף שמניב רווח. פשוט אין. זאת לא לגה כמו הליגות הברזילאית והארגנטינאית, בהן כל קבוצה עם מחלקת נוער וסקאוטינג ראויות לשמן יכולה לקנות שחקנים מוכשרים בגילאי יסודי ולמכור אותם 5 שנים אח"כ ברווח של אלפיים אחוז. ובנוסף, אנחנו לא ליגה כמו הליגה האנגלית, שבה יש עניין רב מאוד בכדורגל ולכן ישנן קבוצות שמרוויחות בשל רכישות שחקנים זהירות, והרבה הכנסות מקהל מרצ'נדייזינג וזכויות שידור. פה הכדורגל אפילו לא מתברג בחמישייה הפותחת של הרייטינג. 2.האמירה שלך שאליפות בישראל היא "שיר הלל לבינוניות" מחזקת את הנקודה הקודמת שהזכרתי, ומראה שאתה כנראה אינך כיום ומעולם לא היית אוהד כדורגל שרוף/אמיתי שהולך למשחקים. אליפות היא השאיפה הגדולה ביותר. קבוצות בליגה, אין מה לעשות, צנועה כמו שלנו יודעות שהן לא הולכות לכבוש את אירופה. אליפות היא פסגת התארים, והיא החלום הרטוב של כל אוהד ישראלי. לכן, אני חושב שהכתבה שלך היא כתבה מעולה, שיכולה להתאים וללמד הרבה קבוצות-באנגליה או בספרד. פה אליפות זה הכול. welcome to israel
אלחנן חמודיהו  |  03.04.10
לכל התגובות