אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרניות הפלדה נאבקות בעליית מחירי הברזל צילום: בלומברג

יצרניות הפלדה נאבקות בעליית מחירי הברזל

יצרניות הפלדה, התלויות בחציבת הברזל לייצור תוצרתן, קוראות להטלת רגולציות שיחקרו את "האוליגופול" שאחראי להעלאת המחירים בשוק

02.04.2010, 15:33 | בלומברג

יצרניות הפלדה נלחמות חזרה בניסיונות תעשיית הברזל להעלות את המחיר של החומר הגולמי העיקרי שלהן. היצרניות קוראות להטלת רגולציות שיחקרו את "האוליגופול" שאחראי להעלאת המחירים.

חציבת הברזל, הנחוצה לייצור פלדה נשלטת על ידי שלוש חברות: וולה, ריו טינטו ו-BHP ביליטון, שחולשות על כשני שליש מהמסחר. וולה הברזילאית, הספקית הגדולה ביותר, קבעה השבוע תקדים לאחר ששברה מסורת של 40 שנה של מכירת ברזל על פי חוזה שנתי במחיר קבוע, ובכך הרוויחה מעלייה של 90% במחיר במכרים היפניים.

חברת וולה מצידה מסרה, כי הגיעה להסכמה עם 97% מהלקוחות הבינלאומיים שלה לאמץ חוזי מחיר רבעוניים.

"קיים צורך דחוף מאד לממונים על הגבלים עסקיים ברחבי העולם לבחון את שוק הברזל ואת התנהגות השוק של שלוש החברות ששולטות בעסק", אמר ניקולס וולטרס, דובר איגוד הפלדה העולמי. האיגוד מייצג 180 חברות, כולל 19 מתוך 20 יצרניות הפלדה הגדולות בעולם, ומהווה 85% מהייצור העולמי. "רגולטורים מרכזיים ברחבי העולם מעורבים בנעשה", אומר וולטרס. "האוזניים שלהם פתוחות".

הנציבות האירופית אף עורבה בעניין וצפויה להתחיל לחקור. "הנציבות תשתמש בכל המידע הרלוונטי שברשותה כדי לבחון נושאי תחרות פוטנציאליים בסקטור חציבת הברזל", אמר דובר מטעם הממונה על הגבלים עסקיים באיחוד האירופי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות