אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להתבצר בממשלתיות קצרות

להתבצר בממשלתיות קצרות

איגרות החוב הממשלתיות הצמודות במח"מ של שנתיים־שלוש יספקו את המענה הדפנסיבי להעלאת הריבית הצפויה

06.04.2010, 10:04 | יאיר אלק

שנת 2009 הניבה למשקיעים בשוק איגרות החוב, ובייחוד בשוק איגרות החוב הקונצרניות, תשואות שאינן מביישות את שוקי המניות בתקופות יפות.

בימים אלו עומדים המשקיעים מול דילמה: האם לנהוג בהנחה שהמהלך הנוכחי בשוק האג"ח יימשך - ואם לא, מה לעשות עם הכסף שהושקע באפיק, כאשר חלופת הפק"מ מניבה ריבית של פחות מ־1% לשנה?

כדי לענות על השאלה נבהיר כמה נקודות. התשואות הנמוכות בשוק האג"ח המקומי מושפעות הן מסביבת הריביות הנמוכה היסטורית, אשר סייעה למשקים להתמודד עם המשבר, והן מהתשואות הנמוכות בשוק האג"ח העולמי.

ההתאוששות העולמית תלווה בעלייה בתשואות איגרות החוב, הן בשל הציפייה לריסון הפעילות הכלכלית והן בשל הצורך למחזר את החוב ששימש כדי לאושש את הכלכלות ברחבי העולם.

בינתיים, המרווח בין עקום תשואות איגרות החוב הממשלתיות הצמודות לעקום תשואות איגרות החוב הקונצרניות הצמוד בדירוג AA נמוך ועומד על פחות מ־1%. מרווח התשואות בין מדד תל בונד־20 לבין האג"ח הממשלתית לאותה תקופה (במח"מ של 5 שנים) משקף פער של 1.4% בלבד לאג"ח המדורגת AA.

למעשה, הפער בין תשואות תל בונד־20 והאג"ח הממשלתיות חזר לרמתו בחודשים יולי־אוגוסט 2008, טרום המשבר. יש שיאמרו שזו חזרה לשפיות. במקרה הטוב פחות זו התפתחות מסוכנת.

ציפיות האינפלציה, על פי שוק ההון וכלכלני המאקרו, נעות כיום בין 2.2% ל־2.4% ל־12 החודשים הקרובים - במגמת התכנסות למרכז יעד האינפלציה של בנק ישראל (העומד על 1%–3%).

על פי עקום תשואות המק"מ וציפיות החזאים בשוק, תעמוד ריבית בנק ישראל בעוד שנה על כ־2.7% לשנה, עקב צמצום המדיניות המרחיבה שאפיינה את תקופת המיתון.

לפי הקונצנזוס, תהליך העלאת הריביות יימשך בקצב זה או אחר במהלך השנתיים הקרובות, בהתאם לקצב ההתאוששות הכלכלית. ציפיות לעליית הריבית ועלייתה בפועל צפויות להקרין באופן שלילי על עקום התשואות הממשלתי, וממנו גם על העקום הקונצרני.

מכאן אנו גוזרים את פתרון הדילמה שהוצגה בפתיחה. על המשקיעים להעדיף בחודשים הקרובים אג"ח לטווחים קצרים של שנתיים־שלוש על פני איגרות חוב לטווח ארוך, אשר עלולות להיפגע מעליית התשואות הצפויה.

בשל ציפיות האינפלציה קיימת עדיפות להשקיע באיגרות צמודות מדד. ובמגרש ההחלטה בין הצמוד הממשלתי לקונצרני, פער התשואות אינו מצדיק את הסיכון שבפתיחת המרווח בין העקומים.

על כן יש עדיפות לאיגרת החוב הממשלתית הצמודה הקצרה, אף שהתשואה המתקבלת נמוכה עד אפסית. בתקופות כגון אלה מוטב להתבצר ולהסתפק בתשואה נמוכה בטווח הקצר כדי לשמור על ערך ההשקעה ולנצל הזדמנות בעתיד ליהנות מסביבת ריביות ותשואות

אטרקטיבית יותר.

הכותב הוא מנכ"ל משותף בבית ההשקעות אקסיומה. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות