אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותר לפרסום: עו"ד אורי מסר נעצר במסגרת פרשת שוחד חמורה צילום: יריב כץ

הותר לפרסום: עו"ד אורי מסר נעצר במסגרת פרשת שוחד חמורה

מסר, מקורבו של רה"מ לשעבר אולמרט, וחשודים נוספים נעצרו אמש בעקבות חשד למעורבות בעבירות שוחד בפרויקט הנדל"ן הולילנד בירושלים; הפרשה, הנחקרת על ידי היחידה לחקירות הונאה, הוגדרה על ידי בית המשפט כ"חמורה בתולדות המדינה"; אתמול פשטה המשטרה על משרדי חברת פולאר, המחזיקה בחברת הולילנד

07.04.2010, 16:15 | איתי הר אור
פרשה חדשה שהוגדרה על ידי בית המשפט בישראל כ"חמורה בתולדות המדינה" וכזו "שתזעזע את אמות הסיפים" הותרה כעת לפרסום חלקי. עו"ד אורי מסר וחמישה חשודים נוספים נעצרו אתמול (ג') בידי חוקרי ובלשי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 בחשד למעורבות בפרשת שוחד חמורה סביב מתחם הולילנד בירושלים ופרויקטי נדל"ן נוספים בארץ.

מתחם הולילנד: שנוי במחלוקות מאז שאושר לראשונה ב-1996 הפרויקט המיועד לבניית כ-1,000 יחידות דיור וכ-13,700 מ"ר של מלונות גרר מראשיתו שורה של התנגדויות בעיקר של הארגונים הירוקים שטענו כי מדובר במפגע סביבתי דותן לוילכתבה המלאה

על פי החשד, העצורים, בהם עו"ד מסר, מהנדס העיר ירושלים לשעבר, אורי שטרית, בעלי הקרקע לשעבר של מתחם הולילנד, הלל צ'רני, וחשב החברה, אליהו חסון, נתנו, קיבלו והעבירו שוחד של עשרות מיליוני שקלים לעשרות גורמים שונים על מנת להיטיב עם בעלי הקרקע עליה הוקם פרויקט הנדל"ן השנוי במחלוקת במתחם הולילנד. מעצרם של ארבעה מהחשודים הוארך ב-8 ימים, מעצרו של מסר הוארך ב-6 ימים ואילו חשוד נוסף שוחרר למעצר בית.

העצור המרכזי הוא עו"ד אורי מסר. על פי החשד, במשך שנים, קיבל מסר מאות אלפי שקלים מיזמי הפרויקט, ישירות ובאמצעות אחרים, והעבירם למה שהוגד במשטרה כ"בעל תפקידים בכירים ביותר", עבור תמיכתו וקידומו של פרויקט הולילנד. המשטרה חושדת כי מסר תכנן את אופן קבלת הכספים, וכי גרף חלק מהם לכיסו.

פרויקט הולילנד. פרשה מהחמורות בתולדות המדינה, צילום: שלומי כהן, ידיעות ירושלים פרויקט הולילנד. פרשה מהחמורות בתולדות המדינה | צילום: שלומי כהן, ידיעות ירושלים פרויקט הולילנד. פרשה מהחמורות בתולדות המדינה, צילום: שלומי כהן, ידיעות ירושלים

בדיון שהתקיים בבית משפט השלום בראשון לציון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו, הגישו החוקרים לבית המשפט דו"ח סודי המפרט לטענתם את הכספים שקיבל מסר ומפרט את קשירת הקשר בין נותני השוחד לבין מקבל השוחד. סנגורו של מסר, עו"ד שמעון דולן, טוען כי מסר למעשה כבר נחקר עשרות פעמים בנושא במסגרת חקירותיו בפרשיות אולמרט השונות. דולן טען כי אף לא פעם אחת במשך התקופה שבה היה חשוד מסר במסגרת פרשות אחרות, לא ביקשה המשטרה לעצרו, ובוודאי שלא בשמונה ימים. השופט הימן קיבל חלקית את בקשת המשטרה והאריך את מעצרו של מסר ב-6 ימים.

"מהנדס העיר התנהל תוך רדיפת בצע"

חשוד נוסף בפרשה הוא אורי שטרית, מהנדס עיריית ירושלים לשעבר. שטרית כיהן כמהנדס העיר ירושלים ובמקביל ניהל משרד אדריכלים ביפו. על פי החשד, במהלך כהונתו קיבל מבעלי הפרויקט שוחד, ובתמורה לכך פעל באופן שיטתי ונמרץ לקידום הפרויקט. מעבר לעבירות של רישום כוזב, שטרית חשוד גם כי עבר גם עבירות של הלבנת הון. סנגורו של שטרית, עו"ד ניר שמרי, טוען כי מרשו כלל לא יכול להיה לבצע את העבירות המיוחסות לו. השופט הימן דחה את טענותיו של הסנגור והאריך את מעצרו של שטרית בשמונה ימים.

שוחד לבעלי תפקידים בעירייה, בוועדה לתכנון ולבנייה ובמנהל מקרקעי ישראל

חשוד נוסף בפרשה הוא איש העסקים הלל צ'רני, שהיה מבעלי הקרקע עליה הוקם פרויקט הולילנד וכן הבעלים של פרויקט צוק מנרה. על פי החשד, שילם צ'רני שוחד וטובות הנאה לגורמים בעלי עמדות מפתח בעיריית ירושלים ובוועדות לתכנון ולבנייה. סנגורו של צ'רני, עו"ד גיורא אדרת, טוען כי כל הפרשה החלה לאחר שצ'רני נסחט על ידי איש העסקים עמו יש לצ'רני סכסוך כספי.

אורי מסר. חשוד בתווך לשוחד, צילום: יריב כץ אורי מסר. חשוד בתווך לשוחד | צילום: יריב כץ אורי מסר. חשוד בתווך לשוחד, צילום: יריב כץ

השופט הימן האריך את מעצרו של צ'רני בשמונה ימים תוך ציון כי מדובר באחת הפרשות מהחמורות ביותר שידעה המדינה ותוך מתיחת ביקורת על המפלצות שהוקמו בראש ההר ויש בהן לכער את העיר ירושלים.

עשרות מיליוני שקלים לבעלי תפקידים בעירייה

עצור נוסף בפרשה הוא מאיר רבין, שפעל לכאורה עבור יזמי פרויקט הולילנד, והועסק על ידיהם החל משנת 1997. על פי החשד, בעלי הקרקע שילמו במישרין ובעקיפין באמצעות רבין תשלומי שוחד בסך עשרות מיליוני שקלים לגורמים רבים ולבעלי תפקידים ועמדות בעיריית ירושלים, בעלי תפקידים שתמיכתם נדרשה לפרויקט. לטענת המשטרה, רבין היה ציר מרכזי בפרשה. רבין חשוד כי שימש מתווך בין בעלי הקרקע וצינור להעברת הכסף, וכן עסק בגיוס אנשים שיכלו לסייע בהרמת חסמים ביורוקרטיים. רבין אף חשוד בתיווך לשוחד בפרשות נוספות.

סנגורו של רבין, עו"ד איתן מעוז, אין עילה להארכת מעצרו אך השופט הימן דחה את טענתו של מעוז ומעצרו של רבין הוארך בשמונה ימים.

"רו"ח החברות ידע כי מדובר בשוחד"

עצור נוסף בפרשה הוא אליהו חסון, רואה חשבון ועורך דין בהכשרתו, אשר שימש חשב של החברות הולילנד תיירות והולילנד שירותי נופש. חסון היה אחראי על ניהול הכספים בחברות וברישומן, וחשוד כי ביצע בעצמו העברות כספים שמטרתן שוחד לאותם גורמים בעיריית ירושלים ובוועדה המקומית לתכנון ובנייה ולאנשי מפתח האחראי על ועדות אלה. מעצרו הוארך על ידי השופט הימן בשמונה ימים.

עצור נוסף, עמרם בניזרי, שוחרר בהסכמת המשטרה למעצר בית.

הבוקר פורסם כי פולאר השקעותהמנוהלת על ידי אורי שני, דיווחה לבורסה כי המשטרה ערכה אתמול חיפוש במשרדי החברה. דיווח החברה לא כלל מה היו נסיבות החיפוש, ומהחברה רק נמסר כי "ביום 6 באפריל, 2010 הגיע צוות של המשטרה למשרדי החברה לביצוע חיפוש".

פולאר מחזיקה בהולילנד. החברה מסרה את ההודעה לבורסה ב-10:36, ובעקבותיה הופסק המסחר במניה עד ל-11:19.

תגובת עו"ד שמעון דולן, פרקליטו של עו"ד אורי מסר: "מעצרו אמש של עו"ד אורי מסר מתוך חשש לשיבוש הליכי חקירה מיותר לחלוטין. כפי שהוצג לנו אמש בבית המשפט מדובר בפרשות שעו"ד מסר נחקר בשנתיים האחרונות וכל אותה עת שמר עו"ד מסר על שתיקה תקשורתית מוחלטת מתוך רצונו לכבד את גורמי החקירה והאכיפה וכדי להימנע מחשש משיבוש מהלכי חקירה. עו"ד אורי מסר נחקר בעבר על נושאי החקירה הנדונה כעת ועל חלקם אף חלים דיני התיישנות וכזכור, לפני זמן מה הוחלט ע"י פרקליטות המדינה לסגור את תיקי החקירה בכל אותם הנושאים."

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות