אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדאגות של ברננקי

הדאגות של ברננקי

שימו לב לפרטים הקטנים והמדאיגים שהפד פירסם השבוע, בעיקר בנושא הנדל"ן

09.04.2010, 09:08 | אמיר ארגמן

השבוע פורסמו הפרוטוקולים של ישיבת הפד מאמצע חודש מרץ. הפרוטוקולים מפורסמים תמיד באיחור מה להחלטת הריבית החודשית של הבנק המרכזי, אך יש בהם לא פעם מידע רב ערך על מנת ללמוד על הרוחות הנושבות בחדרי הישיבות של הבנק המרכזי.

סקירה של הפרסומים והכותרות שהן יצרו מעלות שלוש נקודות חשובות:

על פי הפרוטוקולים עולה כי המשתתפים (חברי הפד) מודאגים מכך שהשיפור בסקטור הנדל"ן למגורים נעצר וזאת למרות ההתערבות המשמעותית של הממשלה והפד. בנוסף מצוין בפרוטוקול כי הפעילות של הנדל"ן המסחרי והתעשייתי ממשיכה להיחלש. הכותב ממשיך וקובע כי העצירה במכירות בתים חדשים וקיימים מעידה כי ככל הנראה ההתאוששות הייתה תוצאה של תמריצי המס של המדינה ולא התאוששות ממשית של סקטור הנדל"ן.

גם לגבי העתיד המשתתפים לא ממש אופטימיים כאשר משתתפי הישיבה העריכו כי קצב עיקולי הבתים צפוי להישאר גבוה, וזאת ניתן ללמוד מהיקף המשכנתאות שנמצאות במצב של חדלות פירעון ארוך. להערכתם, העלייה בקצב העיקולים עלולה להגדיל את מספר הבתים הקיימים בשוק שנמצא ברמות גבוהות ממילא.

לגבי נושאי צמיחה ואבטלה, הפד עשה עדכון קל כלפי מטה של תחזיות הצמיחה הריאלית בארה"ב לאור הנתונים החלשים משוק הנדל"ן, ההוצאה הנמוכה מהצפוי של המדינות בארה"ב שנאלצות לקצץ בתקציבן והירידה בהכנסה של משקי הבית במחצית השנייה של 2009. הפד לא שינה את הערכתו לאבטלה והעריך כי היא עדיין תישאר גבוהה בסוף 2011. אם נזכור כי הצרכן וסקטור הבנייה היו התורמים הגדולים להתאוששות ממיתונים קודמים (למעט חידוש מלאים) הרי לנו הנחה סבירה של הפד.

"הגישה הפאסיבית מסוכנת"

במקביל לפרסום הפרוטוקולים סיפק נציג הפד של מיניאפוליס כותרות נוספות כאשר דיבר על מאזן הבנק המרכזי. הכותרת שסיפק היא כי להערכתו הפד צריך להתחיל ולמכור כמות לא מבוטלת של MBS (אג"ח מגובות משכנתאות) על מנת להחזיר את מאזן הבנק לנורמאליות.

"להערכתו אין עוד מקום לגישה הפאסיבית המסוכנת שעלולה להשאיר את הפד עם מאזן נפוח למשך 5, 10 או 20 שנה" הוא אמר והוסיף כי הפד חייב לבחור בגישה אקטיבית על מנת למנוע סכנות של העדר איזונים ומשבר מקרו כלכלי חדש.

נציג מיניאפוליס לא נשאר תיאורטי כלל והציע כי הפד צריך להתחיל למכור 25-15 מיליארד MBS בכל חודש וזאת כדי שבעוד חמש שנים יחזור מאזנו והרזרבות של הבנקים למצב נורמאלי. הוא הביע בטחון כי מהלך כזה לא ישפיע על מחיר ה-MBS וריבית המשכנתאות (אשרי המאמין).

כך או כך, נראה שבינתיים השוק מפנים רק משפט של הפד שדן בנושא הריבית הנמוכה למשך זמן ממושך... כל היתר כנראה לא מעניין בשלב זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות