אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - אחרי הפסד של 86 מיליון שקל בשלוש שנים: אי.אי.אר בדרך להנפקה בבורסה בתל אביב צילום: עמית שאבי

בלעדי ל"כלכליסט" - אחרי הפסד של 86 מיליון שקל בשלוש שנים: אי.אי.אר בדרך להנפקה בבורסה בתל אביב

החברה לטיפול בפסולת תנסה לגייס יותר מ־10 מיליון דולר בהנפקה פרטית וציבורית. המניות שבידי גרינסטון (21%) יחולקו כדיבידנד בעין

12.04.2010, 08:39 | גולן חזני

עוד בטרם הושלמה רכישת השליטה בחברת לידר, מוביל המיליארדר דן דוד את החברה למהלך אסטרטגי ראשון. ל"כלכליסט" נודע כי לידר צפויה להגיש בימים הקרובים תשקיף לרשות ניירות ערך לקראת הנפקתה של החברה־הבת אי.אי.אר (EER) בבורסה בתל אביב. את המהלך מוביל דני ברק, מנכ"ל לידר שוקי הון, בית ההשקעות שבשליטת לידר.

הכוונה של לידר היא לגייס סכום של 10 מיליון דולר לאי.אי.אר בשני שלבים: בשלב הראשון יגויס בהנפקה פרטית רוב הסכום, ובשלב השני תתבצע הנפקת מניות לציבור תמורת מיליוני דולרים בודדים. על פי ההערכות, הגיוסים יבוצעו לפי השווי שבו בוצע הגיוס האחרון של אי.אי.אר, כ־65 מיליון דולר. מדובר בשווי הנמוך בכמחצית מהשווי שבו העריך לפני שנה פרופ' אמיר ברנע את אי.אי.אר, שפיתחה טכנולוגיה חדשנית לסילוק פסולת מוצקה. ביוני 2008 גייסה החברה מיליון דולר לפי שווי של 135 מיליון דולר.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי במסגרת המתווה המתגבש, תחלק גרינסטון את מלוא אחזקותיה באי.אי.אר (21%) כדיבידנד בעין לבעלי מניותיה ובראשם לידר, שמחזיקה ב־45% מגרינסטון.

מלבד גרינסטון מתחלקות האחזקות באי.אי.אר בין שרם פודים גרופ (9%), שרם פודים טכנולוגיות (3.5%), משקיע יפני (10%), משקיע קוריאני (10%), וכן משקיעים פרטיים נוספים, כולל קבוצה בראשות מנכ"ל ונשיא החברה משה שטרן. עם חלוקת הדיבידנד בעין תיהפך לידר לבעלת אחזקה של 9% באי.אי.אר.

אי.אי.אר היא חברה מפסידה ללא הכנסות, ולכן כלל לא ברור איך יקבל השוק את הנפקתה, אותה מובילה חברת החיתום של לידר שוקי הון. החברה הפסידה 25.6 מיליון שקל ב־2009, וזאת בהמשך להפסד של 50.7 מיליון שקל בשנים 2007–2008.

אי.אי.אר פיתחה שיטה חדשנית לטיפול בפסולת ביתית מוצקה על ידי ייבושה, התכתה והפיכתה לגושים קטנים הניתנים לשימוש בבנייה. ב־2007 השלימה החברה בנייה של מתקן הדגמה בישראל ואשתקד קיבלה אישור להקמת מתקנים נוספים. נוסף על כך, לחברה חוזים דומים בבריטניה ובארצות הברית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות