אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניינים הם לפעמים ערים צילום: בלומברג

בניינים הם לפעמים ערים

הבורג' כליפה, שנפתח בינואר בדובאי, הוא יריית הפתיחה באבולוציה האדריכלית לקראת הדור הבא - בניינים שהם ערים בפני עצמן

14.04.2010, 08:38 | איתי להט

לעת עתה, הבורג' כליפה (Burj Khalifa) שנפתח בחודש ינואר בדובאי הוא המלך הבלתי מעורער של ממלכת הבניינים. הבניין העצום הזה, שמתנשא לגובה 828 מטר, הוא המבנה הגבוה בעולם מעשה ידי אדם. אבל מה שמרשים באמת זה קנה המידה העצום שלו: 465 אלף מ"ר הנפרשים על פני 160 קומות בעלות של 1.5 מיליארד דולר.

הבורג' כליפה הוא יריית הפתיחה באבולוציה האדריכלית לקראת הדור הבא - בניינים שהם ערים בפני עצמן. משרד הארכיטקטים ההולנדי MVRDV הציג בנובמבר האחרון את התוכנית שלו למבנה המשתרע על שטח של קילומטר רבוע ומתנשא לגובה 500 מטר. המבנה, שזכה לשם "גבעות סין", מיועד כפתרון מגורים עבור 100 אלף תושבים. הוא שואב את השראתו מהגבעות הירוקות והמעובדות שנפוצות בנוף הסיני הכפרי.

המגה־מבנה הזה ייצר את האנרגיה שלו בעצמו, יקצה שטחים לחקלאות, לטבע, למסחר ולמגורים, והכול תוך שימוש בטכנולוגיות שכבר קיימות בשוק, אבל במבנה הוליסטי אחד. אולי זה מה שיפתור את מחירי הבועה בתל אביב?

המגמה העולמית מוכיחה שזו רק תחילת הדרך: פרויקטים של מבנים מפלצתיים, מגדלים ששוברים את שיאי הגובה וקומפלקסים אורבניים גדולים מספיק עבור אוכלוסייה של עיר - כל אלה הם הדבר הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות