אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלונטר בפולאר צילום: אוראל כהן

פלונטר בפולאר

האם החשדות הכבדים נגד חברת הנדל"ן יכולים לשמש עילה לפירעון מיידי של החוב?

13.04.2010, 10:51 | רחלי בינדמן

חדר הישיבות של פולאר השקעותהיה מלא מפה לפה. מצד אחד ניצבו מחזיקי איגרות החוב הזועמים, ומצד שני הנהלת החברה בראשות אורי שני ועורכי דינה. התאריך היה יום רביעי, 8 במרץ.

עו"ד אופיר נאור, שייצג את מחזיקי האג"ח, נתן את הופעת חייו ואיים: "אם לא נקבל ביטחונות או ערבויות להבטחת תשלומי האג"ח הארוכות, נדרוש פירעון מיידי". לעומתו ישב המנכ"ל שני ואפילו לא מצמץ. "החברה ובעל השליטה לא רואים לנכון לקחת על עצמם מגבלות נוספות", השיב בנונשלנטיות ויצא מן החדר.

משקיף מהצד עשוי היה לחשוב שעו"ד נאור מתכוון באמת ובתמים לממש את איומו ולפנות לערכאות, ושהמנכ"ל שני אכן אינו מתכון לנקוף אצבע לטובת בעלי החוב. אבל מי שלמד דבר או שניים על ההתנהלות באסיפות אג"ח במשבר האחרון, ומי שבקיא בטקטיקות של משא ומתן, מבין שהתמונה הייתה אחרת לגמרי. נאור לא התכוון לרגע אחד להגיע לבית המשפט, ודי היה לו בנוכחות עיתונאים בחדר כדי לחשוף את החוש התיאטרלי שלו; מנגד, גם שני ידע שמחזיקי אג"ח ממורמרים אינם משרתים את טובת החברה, ושאין מנוס מללכת לקראתם.

מצגים לא נכונים - עילה לפירעון מיידי

שבועיים לאחר מכן, ולמרות ההכרזות הדרמטיות, הבשיל המו"מ באורח פלאי - והצדדים הגיעו להסדר שבו הסכימה חברת הנדל"ן שבשליטת זיל פלדמן לתת למחזיקי האג"ח שלה כרית ביטחון להבטחת תשלום החוב. אלא שהמידע שנחשף על פולאר ימים ספורים לאחר החתימה - ובפרט הדיווח על פשיטת המשטרה על משרדיה - טרף מחדש את הקלפים.

השאלה שמרחפת עתה היא אם ידעה הנהלת פולאר על החקירה שמנהלות נגדה המשטרה והפרקליטות. מדובר בחשד, לכאורה למתן שוחד בשני פרויקטים של פולאר: הולילנד בירושלים ומתחם חירייה (שמרוכז על ידי חברה־בת של פולאר, הזרע). האם יכולים מחזיקי האג"ח לפתוח מחדש את ההסכם שנחתם עמם לנוכח המידע החדש על החקירה? האם החקירה יכולה לשמש עילה לדרישת פירעון מיידי מצד מחזיקי האג"ח?

באשר לשאלה השנייה, עיון בשטר הנאמנות של פולאר אינו מבשר טובות למחזיקי האג"ח: חשיפה של פרשת שחיתות שבה מעורבת, לכאורה, החברה אינה מופיעה ברשימת העילות לפירעון מיידי. עם זאת, שטר הנאמנות כולל סעיף שלפיו קיימת עילה לדרישת פירעון מיידי במקרה של הפרה יסודית של תנאי האג"ח ושטר הנאמנות, "ובכלל זה אם יתברר שמצגי החברה בשטר הנאמנות או באג"ח אינם נכונים או מלאים".

הסכם חדש - לפי תקדים אפריקה ישראל

ברור שהגופים המוסדיים שרכשו בכספי העמיתים אג"ח של פולאר קיבלו מצג שלפיו כספי התמורה ישמשו להשבחה ולהקמה של פרויקטים ולא למתן שוחד, לכאורה, לבכירים במינהל מקרקעי ישראל. ברור שאם יתברר כי החשדות נכונים, אז הדו"חות הכספיים של פולאר אינם משקפים נאמנה את המציאות הכלכלית בחברה.

אבל מחזיקי האג"ח אינם צריכים להרחיק לכת: תקדים אפריקה ישראל הוכיח כי גם לאחר שהסדר החוב חתום וגמור, אפשר לפתוח אותו מחדש אם התגלה מידע חדש.

לכאורה יכולים גם מחזיקי האג"ח של פולאר לדרוש הסדר חדש, שיכלול למשל כרית ביטחון גבוהה יותר לנוכח העלייה ברמת הסיכון של החוב. הפרשה עלולה לפגוע במוניטין של פולאר, ולהסתיים בהטלת סנקציות פליליות ואזרחיות - ובכלל זה קנסות חמורים - על החברה ומנהליה. מלבד זאת, קיים חשש להקפאה של עוד פרויקטים, לנוכח ספק באשר לחוקיותם. חמור מכך: אם יתברר שהנהלת פולאר ידעה על החקירה והעלימה את המידע מהנושים - הדרישה להסכם חדש תהיה מבוססת יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות