אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש האריך מעצרם של 5 חשודים בפרשת הולילנד צילום: צביקה טישלר

ביהמ"ש האריך מעצרם של 5 חשודים בפרשת הולילנד

מעצרם של הלל צ'רני, אליהו חסון, אורי שטרית ואביגדור קלנר הוארך ב-9 ימים ומעצרו של מאיר רבין הוארך ב-10 ימים. מעצרו של אורי מסר הוארך שלשום ב-5 ימים. השופט: "מדובר בפרשת שוחד שחודרת למוסדות השלטון בזרועות ממאירות"

13.04.2010, 19:25 | איתי הר אור

לבקשת היחידה ארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), האריך היום (ג') בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרם של חמישה חשודים בפרשת הולילנד.

מעצרו של מאיר רבין, מתווך הנדל"ן החשוד בתיווך לשוחד, הוארך בעשרה ימים. טענת הסניגורית כי הוא מוחזק במעצר עד לבואו של אהוד אולמרט נדחתה על ידי השופט אברהם הימן.

מי שיישבו עוד תשעה ימים במעצר הם איש העסקים ובעלי הקרקע לשעבר עליה הוקם פרויקט הולילנד, הלל צ'רני, חשב קבוצת הולילנד, אליהו חסון, מהנדס העיר ירושלים לשעבר, אורי שטרית ומי שהיה מנהל חברת פולאר שרכשה את קרקע מתחם הולילנד, אביגדור קלנר,

לפני חמישה ימים (8.4) דחה סגן נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז בפתח תקווה אברהם טל את ערעורם של ארבעה מעצורי פרשת הולילנד שביקשו לקצר את תקופת מעצרם. השופט טל קבע כי שטרית, צ'רני וחסון ימשיכו וישהו במעצר לכל שמונת הימים שפסק בית משפט השלום בראשון לציון. עצור נוסף - מאיר רבין, כלל לא ערער על הארכת המעצר שלו.

פרויקט הולילנד בירושלים, צילום: שלומי כהן, ידיעות ירושלים פרויקט הולילנד בירושלים | צילום: שלומי כהן, ידיעות ירושלים פרויקט הולילנד בירושלים, צילום: שלומי כהן, ידיעות ירושלים

 

שלשום הובא להארכת מעצר עורך הדין אורי מסר החשוד אף הוא בפרשה ומעצרו הוארך בחמישה ימים. אתמול הוא עירער בפני בית המשפט המחוזי בפתח תקווה על הארכת מעצרו, על רקע הטענה כי שעתיים בלבד לפני שאמור היה להשתחרר למעצר בית החליטה המשטרה במפתיע לבקש את הארכת מעצרו וזאת נוכח מה שהוגדר על ידי התובע המשטרתי כראייה חדשה בפרשת הולילנד.

השופט: מדובר בפרשת שוחד שחודרת למוסדות השלטון בזרועות ממאירות

סגן נשיא בית משפט השלום בראשון לציון אברהם הימן, אמר בהחלטתו, בין היתר, כי מדובר בפרשת שוחד שחודרת למוסדות השלטון בזרועות ממאירות. בהחלטתו בעניינו של מאיר רבין, אמר השופט כי מדובר בפרשיית שוחד מהחמורות שידענו במדינה, שיש לה השלכות ציבוריות חמורות ביותר. לגבי חלקו של רבין, אמר השופט כי מעורבותו רבה ביותר וכי קיים חשש ממשי כי ישבש הליכי חקירה.

בהחלטתו בעניינו של הלל צ'רני, אמר הימן כי לאחר התפתחות החקירה קיימת תשתית ראייתית כבדת משקל והיא קושרת את החשדות לצ'רני, שהוא בעל האינטרס הגדול ביותר בפרשת השחיתות הגדולה שנגלה לעיניו, והוסיף כי "ככל שמדובר בפרשות של שחיתות ציבורית החודרת ושולחת זרועות ממאירות, אני סבור כי יש לתת למשטרה את כל האפשרויות לנהל חקירה ראויה וללא חשש משיבוש".

פרויקט הולילנד בירושלים פרויקט הולילנד בירושלים פרויקט הולילנד בירושלים

בהחלטה להאריך את מעצרו של אליהו חסון, אמר השופט כי העובדה כי היה שכירו של צ'רני כחשב קבוצת חברות הולילנד - אין בה דבר, והוסיף כי גם שכירו של אדם יכול להיות שותפו, כי במעשיו היה כדי להביא לידי ביצוע את הוראותיו של מעבידו וכי ישנם אנשים, ובהם רואי חשבון, שמקצועם מסייע בביצוע העבירה, וכך עולה בפניו במקרה זה.

בהחלטתו בעניינו של מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית, אמר השופט הימן כי על פי חומר החקירה המצוי בפניו קיימת גם קיימת התפתחות בחקירה, וכי מי אשר מופקד על האינטרס הציבורי בבירת המדינה והשמירה על הנוף אם לא אדם זה.

בהחלטתו בעניין הארכת מעצרו של אביגדור קלנר אמר סגן הנשיא הימן כי יש בחומר הראיות רצף של מעשים שמצביעים על סיכון רב לשיבוש החקירה וכי הוא מתקשר לחשודים אחרים שנחקרו בפרשה זו, שנעצרו בפרשה זו ושעדיין לא נעשה בהם כך, ברומזו על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ששמו עלה בדיון מספר פעמים בהקשרים שונים.

"הפרשה החמורה בתולדות המדינה"

פרשת הולילנד הוגדרה על ידי בית המשפט כ"חמורה בתולדות המדינה" וכזו "שתזעזע את אמות הסיפים". על פי החשד, העצורים, בהם מסר, שטרית, צ'רני וחסון, נתנו, קיבלו והעבירו שוחד של עשרות מיליוני שקלים לעשרות גורמים שונים על מנת להיטיב עם בעלי הקרקע עליה הוקם פרויקט הנדל"ן השנוי במחלוקת במתחם הולילנד.

מתחם הולילנד ממוקם על צלע הר מול שכונת מלחה בסמוך למלון הולילנד ועל גבול השכונות רמת שרת, בית וגן ועמק הצבאים. הוא משתרע על 100 דונם ומיועד לבניית כ-1,000 יחידות דיור וכ-13,700 מ"ר של מלונות. בסך הכל ייבנו בפרויקט שני מקבצים של חמישה בניינים בני 20 קומות המחוברים ביניהם וכן שני מגדלי יוקרה בני 32 קומות. נכון לסוף שנת 2009 הסתיימה בנייתם של 6 בניינים ו-415 דירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות