אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איתן רכטר: "סין תהיה מעצמה כלכלית חזקה יותר מארה"ב" צילום: עמית שעל

איתן רכטר: "סין תהיה מעצמה כלכלית חזקה יותר מארה"ב"

הבעלים של קרדן אן.וי התייחס בכנס ת"א 100 Live של "כלכליסט" ואקסלנס לפעילות החברה במזרח אירופה: "אסור להשוות את הפעילות שלנו לחברות קטנטנות שחוו הפסדים"

13.04.2010, 18:26 | רחלי בינדמן, שי פאוזנר ודותן לוי
"קרדןהיא חברה הולנדית. היא פעילה בשלושה תחומים בחו"ל, נדל"ן שירותים פיננסים ותשתיות" פתח איתן רכטר, מבעלי השליטה בקרדן אן.וי, את דבריו בכנס ת"א 100 Live של "כלכליסט" ואקסלנס.

"יש לנו נכסים בהיקף של 28 מיליארד שקל ואנחנו מתמקדים בשווקים מתפתחים ובעיקר במגזרים שנהנים מהצמיחה של מעמד הביניים. אנחנו לא מנסים לנהל את זה מאמסטרדם או ת"א אלא באמצעות פלטפורמה ניהולית מקומית" מספר רכטר.

"אנחנו מזהים פוטנציאל במגזר מסויים, בונים פלטפורמה מקומית, פועלים בשיתוף פעולה עם שותף מקומי ומנהל מקומי ושולחים מנהל מטעמנו. מאחר שאנחנו נמצאים במדינות מתפתחות אנחנו מודעים לצורך בניהול סיכונים. אנחנו שם מאז 1994 ומקפידים על כך שאף פרויקט שלנו לא יהיה מעל 5% מסך המאזן. כל פרויקט מרוכז בחברה בת נפרדת עם מימון נפרד. כל אדמה שאנחנו קונים היא בהון ולא בהלוואות ואם מחליטים לא לפתח אותה בינתים אנחנו יושבים בשקט ולא מודאגים מהוצאות ריבית" הוא מסביר.

"הנדל"ן שלנו בחו"ל מרוכז על ידי GTC פולין - חברה שפעילה בשלושה תחומים: מרכזי קניות, משרדים ומגורים. ההון העצמי שלה הוא מעל מיליארד יורו. יש לנו שם מעל 50 פרויקטים בבנייה. כמו כן יש לחברה קופת מזומנים של 215 מיליון יורו אותה אנחנו שומרים כרזרבה להתפתחות עתידית" מסביר רכטר. "מדובר באחת משלושת החברות הגדולות במזרח אירופה של פיתוח נדל"ן. כשיש כל כך הרבה חברות קטנות שמתעסקות בנדל"ן ברומניה, בולגריה והונגריה נוטים לפעמים לאבד כיוון אבל אין קשר בין GTC כחברה גדולה שמנוהלת באופן מסודר עם בסיס בוורשה לחברות האלו. אנחנו לא איזו חברה קטנה שבנתה שני בנינים במדינה אחת ושלושה בניינים בחברה אחרת ואח"כ צריך להסביר למה לא הולך לה טוב" הוא מדגיש.

לדברי רכטר סין תהיה חזקה אפילו יותר מארה"ב בעוד 15 שנה. "יש לנו בתחום הנדל"ן 8 פרויקטים ב-6 ערים בסין. הלכנו דווקא לערים מדרגה שנייה ושלישית ולא ערים מרכזיות. ההבדל הגדול הוא שבערים מרכזיות קונים נדל"ן להשקעה ואז עשויה להתפתח בועת נדל"ן, בעוד שבערים הקטנות קונים לשימוש עצמי. 200 מיליון סינים הולכים לעבור ב-8 השנים הקרובות מהכפר לעיר והם אותם אנשים שקונים דירות אצלנו" הוא חושף.

לדבריו "אנחנו בונים 5 מרכזים מסחריים בסין. אין היום מרכזים מסחריים בסין כמו שאנחנו מכירים. אנחנו בונים מרכזי קניות אירופאים ראשונים מסוגם בסין. יש ביקוש עצום מצד מותגים בינלאומיים וחנויות סיניות".

קרדן פעילה גם בתחום הפיננסים "באחרונה הודענו על מכירת 19% מבנק רוסי שאנחנו מחזיקים עם מכפיל של 3 על ההון. יש לנו אחזקות בבנקים באוקראינה שחוותה מצב קשה אבל הוא משתפר" סיכם.

יגאל לביא: מיצינו את הפעילות בקנדה ונרחיב את ההשקעה בגרמניה

"יש לנו 400 אלף מ"ר של זכויות בנייה שלא נוצלו", אומר מנכ"ל דרבן השקעות. יעדי החברה המרכזיים מכוונים כיום לדבריו להשבחה וייזום בנייה במרכז הארץ - בעיקר סביב תל אביב. בנוסף, מזכיר לביא כי החברה עוסקת בפיתוח תחום מתחמי התעשייה בישראל ולדבריו, תוסיף לפתח את פעילותה בשוק זה לצד המשך הפעילות שלה בשוק האנרגיה הסולארית בארץ בשנים הקרובות.

דרבן, הנשלטת על ידי קבוצת פישמן ומחזיקה מחוץ לישראל בנכסים בקנדה וגרמניה. "מחוץ לישראל בולטת התפיסה שלנו כי את הנכסים בקנדה כדאי שנתחיל לממש וכי את פעילות המרכזים הלוגיסטיים בגרמניה נפתח ונרחיב מאוד", אומר לביא. בתחום המניב הישראלי של החברה, הוא מציין, החברה שומרת על השכרה של לא יותר מ-5% מכל נכס לשוכר בודד וכך מגנה על עצמה. "היתרון לגודל של הקבוצה עם הון עצמי של 1.3 מיליארד שקל ימשיך לשחק תפקיד מרכזי בכוח שלנו לצמוח עוד", סיכם לביא.

זאב שטיין: "לנכסים שלנו אין תחליף"

"לרוב הנכסים שלנו אין תחליף מבחינת המיקום. יש לנו כ-120 נכסים, מרביתם מושכרים לסופרמרקטים חלקם במרכזי הערים. בתל אביב למשל יש לנו סופרמרקט על אבן גבירול. אין עוד סופר כזה באזור הזה", כך לדברי זאב שטיין, מנכ"ל רבוע כחול נדל"ן. בתוך כך, לדברי שטיין, פרויקט השוק הסיטונאי שנמצא בימים אלה במו"מ מתקדם גוזל כעת את מרבית זמנו. "לדעתי זה הפרויקט מספר אחת בארץ הוא ממוקם בלב העיר עם קירבה להיכל התרבות, הסינמטק וקווי הרכבת התחתית. אנחנו מדברים על 35 אלף מ"ר של מרכז מסחרי בלב תל אביב", אומר שטיין.

בהתייחסו לפעילות החברה אמר שטיין כי רבוע כחול נדל"ן מתמחה במספר תחומים: סופר מרקטים, מרכזים לוגיסטיים ובנייני משרדים. "האסטרטגיה שלנו מבוססת על השבחת נכסים ויזום פרויקטים. החלטנו בעבר שלא להיכנס לחו"ל והיום המצב קצת שונה. בין הנכסים המובילים שלנו לעתיד: מרכז לוגיסטי בבאר טוביה, מרכז מסחרי בקרית השרון - נתניה, מבנה מסחרי ומשרדים בפתח תקווה, קניון הדר בירושלים שיתווסף לו קומה, ברעננה פרויקט של משרדים ומסחר. יש לנו 180 אלף מ"ר בשלבי תכנון והקמה".

לדבריו, חלק מההוכחות לצמיחת החברה הוא היקף הנכסים שלה אשר עמד על 146 אלף מ"ר בזמן הקמת החברה ב-2006 והיום עומד על ב-244 אלף מ"ר ו-80 אלף מ"ר נוספים בשלבי שיווק.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות