אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השבוע: אין גבול

השבוע: אין גבול

השבוע התחיל בזיכרון השואה. אחרי יום של התייחדות חזרנו לעסוק בחולין, בפרשת הולילנד ובענת קם, שני מקרים שבהם גבולות נורמטיביים וחוקיים נרמסו ברגל גסה

15.04.2010, 09:10 | תמי ארד

נר הזיכרון שלי לשואה ולגבורה הוא קומקום נחושת קטן חבוט שירשתי מסבתא רבתא שלי, שנפטרה בירושלים לפני שנולדתי. נדמה שירשתי ממנה גם את ההתאוות למקלחות תכופות, תכונה שחכם לא היה מתגאה בה בימים אלה, ימי הצנע במים. בימי מלחמת העולם השנייה משפחת סרלואי על ענפיה נשלחה כמו מרבית בני הקהילה היהודית באמסטרדם למחנה הריכוז ברגן בלזן. סבתי הקפידה על רחצה יומית, ובימי החורף הקפואים נהגה לאסוף שלג בקומקום נחושת. השומרים, שכנראה היו משועשעים מהפרעת הניקיון של היהודייה הקשישה, אפשרו לה מדי פעם גם להרתיח מים. הסבא רבא שלי, שישה מעשרת ילדי המשפחה ועשרות הנכדים נרצחו במחנה.

סבתא יהודית בת ה־81 שוחררה ביולי 1944, פחות משנה לתום המלחמה, בעסקת חילופי שבויים שאחד מרוקחיה היה חתנה, סבי, צבי אבנון, סגן הקונסול של הולנד בפלשתינה ועבר הירדן. 250 טמפלרים מפלשתינה תמורת 225 יהודים מברגן בלזן. להזכירנו שאז לא בחלו בעסקאות עם השטן בכבודו ובעצמו.

בשבוע הבא ניזכר באלה שכבר אי אפשר לפדות ואחר כך נשוב לימי החולין, להארכות המעצר, למדרגות חדרי החקירות, ונגלה עוד אי אלו פרטים אפלים על פרשת הולילנד והאישיות הבכירה המכונה א"א, ועל זה שאפשר לכנות א"ב. האחרון יכול בינתיים להוסיף בית ל"בלונדון הייאוש יותר נוח". הוא (כבר גילינו), עיתונאי הארץ אורי בלאו, שלא ממהר לחזור מלונדון. היא, חיילת בדימוס ענת קם, ואין לה לאן ללכת.

אחרי שאיחלתי לה שתבלה את שנותיה היפות בנווה תרצה, ואני מודה שמדובר באיחול בלתי לבבי בעליל, נכמרו רחמיי בעיקר על הוריה. חשבתי מה הייתי עושה לו היתה זו בתי. בראיון לאושרת קוטלר סיפרה האם שהיא לא שאלה את ענת את השאלה המתבקשת "למה עשית את זה?", משום שלא רצתה להימנות עם מי שתוקפים אותה. נדמה לי שכאן טמונה הבעיה.

הדור שלנו מרגיש צורך להעניק לילדים שפע לא מוגבל. אולי משום החסכים של דור השואה שזורמים בעורקינו. הורים רבים נמנעים מלהציב לילדיהם גבולות ברורים. ענת קם לא הבחינה בין אסור למותר, כמו שלא העלתה בדעתה שבאפריל 2010 עיתון "הארץ" ישליך אותה לסל הניירת כי היא החדשות של נובמבר 2008. עכשיו מנהל העיתון מו"מ על השבת המסמכים הגנובים בשם חסיון המקור שוויתר על חסיונו. צר לי שכך נראה היום פרצופו של השמאל, ועוד יותר צר לי שהימין מתמוגג מנחת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אף שהכותבת שייכת לצד השמאלי, היא מבינה את החומרה במעשה של ענת קם, וזה חשוב.
לעיתים דומה שחלק מהשמאל פשוט מעוניין בהתאבדות מרצון. אני מקוה שענת קם תשב בכלא הרבה שנים, למען יראו וייראו. צר לי עליה באופן אישי, אבל אם לא יהיה פה עונש חמור, עוד חיילים מבולבלים עלולים לעשות כמעשיה ואז אנה אנו באים.
דרור , תל אביב  |  17.04.10
4.
אוי אוי אוי
מישהו בצה"ל מדליף מסמכים סודיים? באמת, לא נשמע כדבר הזה במחוזותינו. מעולם אף גורם בלשכת האלוף או הרב-אלוף לא דיבר עם עיתונאים, לא מסר להם ידיעות סודיות עבור סקופים גדולים ומעולם אף לא נתקל בעיתונאי כבדרך מקרה! ולשכת ראש הממשלה? מעולם!!! מעולם אף גורם בלשכה לא הדליף לעיתונאים על מה שמתרחש בלשכה, שלא לדבר על ביקורים סודיים כלשהם של ראש הממשלה ברוסיה. וראש הממשלה בעצמו מעולם לא הדליף- וברבים- כי ישראל היא שתקפה בסוריה, הדלפה שיכלה לעלות לישראל במלחמה עם סוריה. אוי אוי אוי. לכלא, להשליך לכלא את השמאלנית הזאת שהעזה לפקפק בנחיצות ובחוקיות מעשי צה"ל. צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם. או כך לפחות טוענים הטוקבקיסטים. והם גם טוענים שיש לתלות את ענת קם. ומאחר שלתמי ארד קשה לגבש דעה עצמאית על כל הפרשה- גם נורא הרבה כתבות לקרוא- הרבה יותר נוח ללכת עם העדר ולייחל שיתלו את קם גם כן.
אורית  |  16.04.10
לכל התגובות