אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אולמרט: "נעשה כאן ניסיון לרצח אופי שאין לו תקדים בהיקפו ובעוצמתו" צילום: אוראל כהן

אולמרט: "נעשה כאן ניסיון לרצח אופי שאין לו תקדים בהיקפו ובעוצמתו"

ראש הממשלה לשעבר: "אני מודיע באופן הנחרץ ביותר, כפי שאמרתי בעבר - כי מעולם לא הוצע לי שוחד, ומעולם לא קיבלתי שוחד מאדם, בשום עניין, בשום דרך, בין במישרין ובין בעקיפין". היועץ המשפטי לממשלה קיים היום דיון בפרשה

15.04.2010, 20:20 | איתי הר אור

אולמרט הוא האישיות הציבורית הבכירה החשודה בקבלת שוחד בפרשת הולילנד. כך התיר היום (ה') לפרסום בית משפט השלום בראשון לציון. אולמרט עצמו הגיב לחשדות בערב ואמר: "נעשה כאן ניסיון לרצח אופי שאין לו תקדים בהיקפו ובעוצמתו".

החקירה נמשכת אורי מסר שוחרר למעצר בית בערבות של 400 אלף שקל מעצר הבית הינו למשך עשרה ימים בהם ישהה מחוץ לירושלים. בנוסף, נאסר עליו לצאת מהארץ במשך 180 יום, וליצור קשר עם המעורבים בפרשה. ערעורם של שאר החשודים האחרים בפרשה נדחה איתי הר אור, 2 תגובותלכתבה המלאה

ראש הממשלה לשעבר אמר עוד: "תמכתי בפרויקט הולילנד מראשיתו כאשר הוא כלל שלושה בתי מלון לחיזוק התיירות בירושלים, באמצע שנות ה-90 ולקראת שנות החמישים של מדינת ישראל, וכן יחידות דיור לאוכלוסייה הלא חרדית שרצינו להביא למרכז העיר. התוכניות שונו לגמרי לאחר שחדלתי להיות ראש העיר. אין לי שום יד בשינויים שהתחוללו לאחר מכן...

"אני מודיע באופן הנחרץ ביותר, כפי שאמרתי בעבר - כי מעולם לא הוצע לי שוחד, ומעולם לא קיבלתי שוחד מאדם, בשום עניין, בשום דרך, בין במישרין ובין בעקיפין. אני מוכן להיחקר בכל שלב ובכל רגע שבו תחליט המשטרה שהיא רוצה לחקור אותי".

"ברצוני להבהיר: בשנים האחרונות, בעודי עוסק בעניינים הגורליים ביותר של מדינת ישראל, נפתחו נגדי שש חקירות משטרתיות פליליות על שוחד - וכל שש החקירות הללו שהתמקדו בשוחד- נסגרו", אמר, "כל התהליך הזה גרם למצוקה לא מועטה, אך לרגע לא העלתי בדעתי שלא לשתף פעולה עם חוקרי משטרת ישראל".

דיון מיוחד

היועץ המשפטי לממשלה קיים היום דיון בפרשת "הולילנד" בהשתתפות פרקליט המדינה, משנים ליועץ המשפטי לממשלה, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, ר' אח"מ, ר' יאח"ה, וגורמי הפרקליטות והמשטרה העוסקים בנושא.

בפתח הישיבה הבהיר היועץ המשפטי לממשלה כי כידוע נוכח ייצוגו בעבר את אולמרט, ועל פי הסדר ניגוד העניינים שנערך לו, אין בידו לעסוק באורח אופרטיבי בעניינים הנוגעים להיבטים הפליליים של הפרשה וזאת בשל אופי התשתית הראייתית שלה. עם זאת, על רקע היקפה והשלכותיה רבות המשמעות של הפרשה, החורגות מהתחום הפלילי ומעניינו של אולמרט, התבקשה הצגת הדברים והיערכות לקראת התפתחויות עתידיות.

במהלך הדיון סקרו נציגי המשטרה את עיקרי הממצאים שעלו עד עתה בחקירה ונדונו מהלכי החקירה. כן עלו בדיון היבטים מנהליים ואזרחיים שונים העולים מהפרשה, על משמעויותיהם והשלכותיהם העתידיות. בהיבטים אלו יעסקו בתקופה הקרובה גורמי משרד המשפטים בראשות היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, והמשנים ליועץ הרלוונטיים.

  

"עמוד תווך"

 

בית המשפט התיר היום לפרסום כי המשטרה חתמה על הסכם עד מדינה בפרשת הולילנד. מדובר באדם מרכזי המצוי בפרטי הפרשה ומעורה בה היטב. הסכם עד המדינה נחתם עוד בתחילת הפרשה.

העצורים והמנגנון המשטרה: "מערכת השוחד הגדולה במדינה" גורמים במשטרה אמרו ל"כלכליסט": "אם יש במדינה משהו שנקרא 'פשע מאורגן', אז פה יש שוחד מאורגן" איתי הר אור, תגובה אחתלכתבה המלאה

בימים האחרונים פורסם רבות על אדם המהווה "עמוד תווך" מבחינת המשטרה, אדם זה תומך רבות בחקירתה, אך בהחלטתו מהיום נענה בית המשפט לבקשת המשטרה והותיר את שמו ואת פרטיו של עד המדינה ושל בני משפחתו חסויים.

עד המדינה שעמו נחתם ההסכם הוא כאמור דמות מרכזית בפרשת הולילנד והוא מצוי היטב בפרטי החקירה. עדותו מספקת למשטרה ולפרקליטות חומר רב לפרטי פרטים על מנגנון השוחד בפרשת הולילנד שכבר זכתה לכינוי "מן החמורות שידעה המדינה" וכזו שתזעזע את אמות הסיפים. אותו עד מדינה דאג, כך מסתבר, לתעד היטב את כל המהלכים העסקיים שהתנהלו סביב פרויקט הולילנד, כולל כל העברות הכספים בין המשחדים והמשוחדים. לא מן הנמנע כי האיש אף החליט שיחות עם המעורבים.

אותו עד מדינה פעל מטעם אחד החושדים בפרשה, איש העסקים הלל צ'רני שהיה הבעלים של הקרקע עליה הוקם מתחם הולילנד והועסק על ידו.

אלא שתמורת פעילותו של עד המדינה, כך נטען על ידי העד, הובטח לו שכר של עשרות מיליוני שקלים. אלא שבין עד המדינה לבין צ'רני התגלע סכסוך סביב התשלום עבור הפעילות שקידמה את פרויקט הולילנד, ואילו עד המדינה, שחשב כי אינו מקבל מלוא שכר טרחתו, החליט לפנות למשטרה, ששמחה לחתום עמו על הסכם לפיו יפליל את שותפיו.

המעורב המרכזי: כך פעל אולמרט לטענת עד המדינה

לטענת עד המדינה בטיוטת כתב התביעה שאותה איים להגיש נגד צ'רני, מתאר עד המדינה על פועלו לכאורה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. עד המדינה כותב כי בינו לבין אולמרט שררה ידידות רבת שנים החל משנות ה-70. עד המדינה כותב כי היה ברור לו וליזמי הפרויקט כי תידרש ברכתו של אולמרט לפרויקט וכי הוא יהיה איש מפתח לקידום התוכניות להקמת הפרויקט החריג בעיר. עד המדינה מתאר כיצד נפגש עמו לבקשת הלל צ'רני וכי סוכם כי אולמרט יפעל למען קידום הפרויקט ככל שידרש. עד המדינה טוען עד כי גם מאוחר יותר, כאשר שב אולמרט לזירה הלאומית ונתמנה לשר התמ"ת בממשלת הליכוד בשנת 2003 המשיך וסייע אולמרט לעד המדינה לקדם את ענייניהם של יזמי הולילנד.

בין היתר, טוען עד המדינה בטיוטת כתב התביעה כי בשנת 2005, כשהוחלט על העברת מודל של הבית השני ממתחם הולילנד למתחם מוזיאון ישראל, סייע אולמרט, שחלש בתחום משרדו על נושא מרכז ההשקעות, לתת לחברת הולילנד מעמד של "מפעל מאושר" אשר הקנה לה הטבות על פי חוק עידוד השקעות הון. בתמורה לכך, טוען עד המדינה, שולמו לאולמרט 280 אלף שקל.

עוד טוען עד המדינה, כי כאשר נזקק צ'רני לאישור מינהל מקרקעי ישראל לצורך התקשרות במתחם צוק מנרה, סייע אולמרט שמשרדו חלש באותה תקופה על המינהל בהשגת אתו אישור, וזאת בתמורה למאות אלפי שקלים ששילם צ'רני באמצעות אותו עד מדינה.

לטענת עד המדינה בטיוטת כתב התביעה, עבור סיועו הרב של אולמרט לפרויקט הולילנד ולעניינים נוספים של צ'רני, העבירו לו צ'רני וחברת הולילנד סכומים בסך 3.5 מיליון שקל. לטענת עד המדינה, הכספים הועברו לאולמרט כמימון להוצאותיו המשפטיות בשנים 1997–1998, כתרומות למערכת הבחירות המוניציפאליות בשנת 2001 וכן תשלומים במזומנים מעת לעת, באמצעות שולה זקן או חברו עו"ד אורי מסר. לגרסת עד המדינה, התשלומים תועדו וכי נהג לרשום עבור "א א" כשמס שיקים לפקודת "עצמי" לידי נאמניו של אולמרט.

עוד סיפר עד המדינה לחוקריו, כי על פי רוב, ותוך ידיעה של צ'רני עד כמה חשובה פעילותו של אולמרט – מימן צ'רני את הסכומים שנדרשו ללא שאלות וללא שהיות. לטענת עד המדינה, בגין רוב הסכומים ששולמו לאולמרט נערכה התחשבנות בין עד המדינה לבין צ'רני, אך נותר חוב של 480 אלף שקל בגין כספי השוחד לכאורה ששולמו לאולמרט, כספים המתועדים לטענת עד המדינה תיעוד מדוקדק.

 

בכתיבת הידיעה השתתפו כתבי ynet

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
מה יאמרו עכשיו כל אנשי העסקים שזוהו כמקורביו? כל אלה שטענו שאין דבר כזה, הקשר
בין "הון" ל"שלטון"?... אולמרט היה כיודע, חביב מאד על אנשים רבים הקשורים לאנשי העסקים וההון, עורכי דין ושאר מפורסמים. אולי זה כשרונו ליצור חברויות אישיות, אולי זה חיבוקו החם, ואולי זה גישתו "אל תדאג אני אסדר את הענין".... ברגע שהדברים עברו לפן הפלילי, זה עלול לפגוע בתדמיתו של איש עסקים המזוהה עם אולמרט.... נחכה ונראה כמה מהם יזדהו איתו בפומבי, וכמה מאחרי הקלעים? וכמה פשוט יתעלמו ממנו?........מעניין!
שמחת זקנתי  |  17.04.10
לכל התגובות