אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת הולילנד - המשטרה: אנו מתייחסים בהסתייגות כלפי עד המדינה צילומים:גיא אסיאג, שלומי כהן, ידיעות ירושלים

פרשת הולילנד - המשטרה: אנו מתייחסים בהסתייגות כלפי עד המדינה

כמעט כולם מאוחדים בדעה שלילית על עד המדינה שחשף את פרשת הולילנד. החשודים טוענים שאינו אמין, שופט כתב לאחרונה בפס"ד כי "גרסתו עלובה", וגם במשטרה מדברים עליו בגסות, אך מאמינים לטענותיו ופועלים לבססן, בין היתר באמצעות ניסיון לגייס עד מדינה נוסף

18.04.2010, 06:58 | איתי הר אור

ביקורת רבה הופנתה בימים האחרונים על ידי הסניגורים של החשודים בפרשת הולילנד כלפי מהימנותו ואמינותו של עד המדינה. במשטרה לא הופתעו לשמע הדברים. בימים האחרונים גם גורמים בכירים ביחידה הארצית לחקירות הונאה מתבטאים בחריפות כלפי מי שהיה ה"סטארטר" לחקירת המהלכים שהובילו להקמת פרויקט הולילנד. אחד החוקרים אמר בסוף השבוע כי במשטרה יש יחס מסויג כלפי עד המדינה, משום שמבחינה משפטית "אנחנו יודעים שעד המדינה שווה לתחת".

אך למרות כל זאת, בין השורות וההכרח לומר דברים חריפים על אישיותו והתנהלותו של עד המדינה בשנים האחרונות, במשטרה סבורים שטענותיו נכונות בעיקרן.

מכיוון שבצמרת המשטרה שוררת הסכמה על כך שאם וכאשר יוגשו כתבי אישום נגד החשודים במתן ובקבלת שוחד בפרויקט הולילנד, הפרקליטות לא תוכל להסתמך מבחינה ראייתית אך ורק על עדויותיו של עד המדינה. זאת הסיבה לכך שחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה המשיכו לחקור את פרשת הולילנד גם במהלך סוף השבוע, כדי "לצקת תוכן ראייתי לתוך המסגרת והטיפים שסיפק עד המדינה". מעבר לכך, מנסה המשטרה והפרקליטות לגייס עד מדינה נוסף.

"מגבים את הטענות"

בגלל הצורך לגבות היטב את הטענות הסתעפה החקירה בימים האחרונים לכיוונים שונים. "כאשר אתה שומע פרטים מעד מדינה", אומר גורם ביחידה הארצית לחקירות הונאה, "אתה בא לעצורים ומעמת אותם עם טענותיו. כאשר הם מכחישים את הדברים אתה מעמת אותם עם מסמך התומך בטענת עד המדינה - צ'ק, העברה בנקאית, הפקדה - ומבקש ממנו להגיב".

בנוגע לפעולות החקירתיות הנוספות שהתקיימו בסוף השבוע אמר הגורם: "מדובר בצוותי חקירה שלמים שישבו רק על הניירת, הארגזים, הפרוטוקולים מוועדות התכנון. גם אותו צ'יינג' (סניף להחלפת כספים - א"ה), שדרכו נפרטו הצ'קים למזומן, נמצא בבדיקת המשטרה". החוקרים ניצלו את העובדה כי חלק מהחשודים המרכזיים שוהים במעצר, והם ייחקרו בנפרד או יעומתו זה עם זה.

גורמים במשטרה אמרו כי החשודים החרדים בפרשה, בהם ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, שמעצרו הוארך עד היום, לא נחקרו במהלך השבת. במהלך דיוני הארכות המעצר אף הורה לחוקרים סגן נשיא בית משפט השלום בראשון לציון אברהם הימן להמשיך ולבצע את פעולות החקירה הנדרשות גם ביום העצמאות.

"גרסה בלתי אמינה"

 

פסק דין שניתן לאחרונה בעניינו של עד המדינה מחזק את ההכרה במשטרה על כך שיש למצוא תימוכין נוספים לטענותיו, משום שהוא מצטייר ממנו כאדם לא אמין. ההליך המשפטי התקיים בעקבות תביעתה של חברת ליאם מימון השקעות בע"מ, שטענה באוגוסט 2009 כי שלושה צ'קים בסך כולל של כ־300 אלף שקל שהיו משוכים על שמו של עד המדינה לא כובדו. את הצ'קים הסבה לפקודת ליאם מימון חברת אגר המילניום בע"מ, שקיבלה אותם מעד המדינה. עד המדינה טען כי כבר פרע את הצ'קים לאגר המילניום, שבמקום להחזירם אליו סחרה בהם עם ליאם מימון.

בפסק דין של שופט בית משפט השלום בתל אביב משה סובל הוא כותב כי עד המדינה לא הצליח להוכיח את טענותיו. "יתרה מכך, התרשמתי כי הנתבע הבין כי אין ממש ואין אמת בטענותיו וכנראה ביקש להרוויח זמן, שכן לא ראיתי כי עשה מאמץ של ממש כדי להוכיח את טענותיו".

לקראת סופו של פסק הדין התייחס סובל לעדותו של עד המדינה: "גרסתו של הנתבע ועדותו בפניי היו עלובות ומעוררות רחמים, גם משום מצבו הבריאותי ונפילתו לתסבוכת כספית. בניסיונו להיחלץ מהתביעה מעלה הנתבע גרסה בלתי אמינה, בלתי הגיונית ובלתי מבוססת. לעומת הנתבע הציג עד התביעה בתצהירו ובחקירתו גרסה מפורטת, אמינה ונסמכת על מסמכים, השוללים מניה וביה כל טענה של הנתבע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות