אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כ דוד רותם: יש היום בישראל "דיקטטורה שיפוטית"    צילום: אלכס קולומויסקי

ח"כ דוד רותם: יש היום בישראל "דיקטטורה שיפוטית"

כנס עורכי הדין באילת נפתח בהתקפה מצד יו"ר ועדת חוקה על מערכת המשפט. השופטת ברלינר: "מערכת המשפט טובה"

21.04.2010, 20:44 | ענת רואה
כנס עורכי הדין באילת שהחל היום (ד') נפתח בהתקפה חזיתית על מערכת המשפט. במסגרת מושב הפתיחה בכנס של מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין בראשות עו"ד דורון ברזילי, יצאו רוב המשתתפים נגד התנהלות המערכת המשפטית, והדברים אף גרפו מחיאות כפיים סוערות של מאות עורכי הדין שהגיעו לכנס וישבו בקהל.

מושב הפתיחה של הכנס עסק בנושא "חיזוק שלטון החוק בישראל", והוא נפתח לאחר דברי ברכה של שר המשפטים פרופ יעקב נאמן, אשר אמר כי המצב הנוכחי של העומס והסחבת במערכת המשפט הוא בלתי נסבל והציע לקדם כמה תוכניות להפחתת העומס.

נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דבורה ברלינר, אמרה בכנס כי אמון הציבור במערכת המשפט נוצר כתוצאה מהתנהלות השופטים עצמם, כשתפקידם הוא לדאוג לכך ש"משפט יתנהל כמו משפט". לדברי ברלינר, חלק מהזילות היא תוצאה של העומס הגורם לכך ששופטים רוצים לסיים כמה שיותר תיקים במהירות.

אחרי ברלינר נשא דברים ח"כ דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה, אשר אמר כי "יש היום בישראל דיקטטורה משפטית שקשה להעלות על הדעת". לדבריו, המערכת הפוליטית בישראל נחלשת בגלל התערבות יתר של בתי המשפט ושל היועץ המשפטי: "שר מביא הצעת חוק שגובשה במשרדו, מגיע היועץ המשפטי ואומר לו 'לא חוקי'. באותו רגע צריכה להיות מכה על השולחן, אני אומר עד כאן, אני אקבע מה חוקי ומה לא חוקי, יועץ משפטי יכול לתת מתחם סבירות, אך לא יכול לומר לשר שזה לא חוקי".

דבורה ברלינר. "המערכת לא מושחתת", צילום: אלכס קולומויסקי דבורה ברלינר. "המערכת לא מושחתת" | צילום: אלכס קולומויסקי דבורה ברלינר. "המערכת לא מושחתת", צילום: אלכס קולומויסקי

ח"כ רותם טען כי חלק מהבעיה נעוצה בשיטת מינוי שופטים באמצעות הוועדה למינוי שופטים, וכי נוצר מצב של יחסי גומלין בין חברי הוועדה "אנחנו לא בוחרים את הטובים ביותר לשיפוט, כי הוועדה פועלת באופן שאתה תתמוך במינוי שלי ואני בשלך". כשרותם אמר כי השופטים עצמם לא תמיד מקיימים את החוק ולמשל בכך שאינם נותנים פסקי דין בזמן, הוא נענה במחיאות כפיים סוערות.

עו"ד רם כספי אמר כי יש למקד את תשומת הלב בפגיעה בחזקת החפות ובכך שאישי ציבור החשודים בפלילים אומרים שהם יוכיחו את חפותם בבית המשפט כשלמעשה "הם לא אמורים להוכיח את חפותם, התהפכו כאן היוצרות".

מנחת הפאנל, דנה וייס, הציעה לשר המשפטים נאמן להגיב לדברים, אך הוא סירב. עו"ד דליה רבין, נשיאת המשכן לבוררויות, תמכה בדבריו ואמרה כי לדעתה המערכת הפוליטית נחלשה בגלל התערבות יתר מצד בג"ץ. "זה מאוד קל לבוא כעותר ציבורי לבג"ץ, הכל שפיט ובתי המשפט מתערבים ומבטלים", אמרה. עו"ד עמוס ון-אמדן, יו"ר המועצה הארצית בלשכה, אמר כי ישנם מקרים רבים בהם בית המשפט העליון מתערב בנושאים שאינם משפטיים.

לקראת סיום הדיון ביקשה הנשיאה ברלינר לצאת להגנת המערכת ואמרה כי "לא יעזור מה שתגידו, יש לנו מערכת משפט טובה, זה לא אומר שאין מה לתקן, אך בבסיסה היא טובה, זו מערכת לא מושחתת".

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות