אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 3 שנים במעצר: ביהמ"ש העליון שוקל לשחרר את גיא ויסמן למעצר בית צילום: תומריקו

אחרי 3 שנים במעצר: ביהמ"ש העליון שוקל לשחרר את גיא ויסמן למעצר בית

השופט יורם דנציגר כתב בהחלטתו כי אמון הציבור בבית המשפט נגזר משמירה על זכויות נאשמים. הוא הורה כי בית המשפט המחוזי יבחן בתוך 15 ימים אפשרות לשחרורו, אך עד למתן החלטה אחרת הוארך מעצרו עד סוף יולי 2010

26.04.2010, 20:40 | ענת רואה

3 שנים לאחר שנעצר גיא ויסמן בחשד לביצוע המעילה בהראל בית השקעות, הורה היום (ב') שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר, לבחון בתוך 15 יום אפשרות של שחרורו של ויסמן למעצר בית.

ויסמן נמצא במעצר ממושך מאז אפריל 2007, כשחודש לאחר מכן הוגש נגדו כתב אישום. הסיבה למעצר החריג היא התמשכות משפטו של ויסמן המתנהל בפני השופט עודד מודריק מבית המשפט המחוזי בתל אביב. זאת למרות שמדובר באדם שטרם הורשע ולמעשה עומדת לו עדיין חזקת החפות.

מאחר ולפי חוק לא ניתן להשאיר נאשם במעצר עד תום ההליכים לתקופה של מעבר ל-9 חודשים, נדרש בית המשפט העליון כל 3 חודשים להאריך את המעצר. ההחלטה שניתנה היום היא העשירית במספר, כשבכל ההחלטות הקודמות אישרו שופטי בית המשפט העליון את הארכת המעצר ונימקו זאת בין בעיקר בהתנהגות סנגורו לשעבר של ויסמן, עו"ד ילון הכט.

לפי הנכתב בהחלטת השופט דנציגר, עד היום התקיימו בתיק 109 דיוני הוכחות ונשמעו עדויות של 60 מתוך 86 עדי התביעה. 49 ישיבות הוכחות בוטלו בשל סיבות הקשורות בויסמן ובאי כוחו.

בבקשת המדינה להאריך שוב את מעצרו של ויסמן נטען באמצעות עו"ד אסתי שלאין כי יש חשש כבד שאם ויסמן ישוחרר מהמעצר הוא ימלט מאימת הדין. סנגורו של ויסמן, עו"ד ציון סהראי, טען כי התחושה הקיימת אצלו היא כי מתנהל בבית המשפט העליון הליך פורמלי במסגרתו נענש ויסמן בהארכות מעצר חוזרות ונשנות, ואמר כי לא ניתן להתעלם מהעובדה שהוא יושב במעצר מאחורי סורג ובריח כבר 3 שנים, שעה שהוא חשוד בעבירות כלכליות בלבד וחזקת החפות עדיין עומדת לטובתו.

השופט דנציגר כתב בהחלטתו כי הגיע לכלל מסקנה שהגיעה העת לבחון את שחרורו של ויסמן לחלופת מעצר, נוכח העובדה שמשפטו עשוי להימשך עוד זמן ממושך. "אין בהתנהלות בא כוחו הקודם של המשיב כדי להצדיק את המשך מעצרו של המשיב מאחורי סורג ובריח", כתב דנציגר.

לדברי השופט, "לא ניתן יהיה להבטיח את אמון הציבור במערכת המשפט ובנאותות ההליך הפלילי, אם לא נעשה כל שביכולתנו על מנת להקפיד על שמירת זכויות היסוד של הנאשם ובפרט על חזקת זכאותו כל עוד לא הורשע בדין".

לפיכך הורה השופט כי בתוך 15 יום יוגש תסקיר מעצר עדכני לעיונו של השופט עודד מודריק, והוא יחליט האם ניתן לשחרר את ויסמן למעצר בית. עם זאת, לעת עתה הוארך מעצרו של ויסמן ב-90 ימים נוספים מסוף אפריל 2010 ועד סוף יולי 2010, כשלמעשה אם יחליט השופט מודריק שלא לשחררו למעצר בית, הנושא יבחן שוב רק בעוד 3 חודשים.

עו"ד ציון סהראי המייצג את ויסמן מסר בתגובה כי: "מעצרו של ויסמן לתקופה של 3 שנים הוא דבר שאין לו תקדים במשפט הישראלי. ההחלטה של כבוד השופט דנציגר לבחון את שחרורו היא החלטה נכונה וחשובה. חשוב לזכור שמדובר באדם שהוא בחזקת חף מפשע, שחירותו נשללה ממנו במשך 3 שנים. אני שמח שבית המשפט העליון קיבל את טענות ההגנה ומקווה שגיא ויסמן ישוחרר ממעצרו בהקדם האפשרי"

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות